Kyselisin onkohan kellään käyttökokemuksia kerto tollaisista Hidea 9,9-15hv nelitahti perämoottoreista ,kiinalainen merkki eikä oo kuulemman minkään merkin kopio ,on uus suomeen tuotava merkki toi merkki hokuttelis hintansa puolesta ja koneessa ois takuuta 2 vuotta.
HIDEA 9,9-15HV Perämoottorit
20
12930
Vastaukset
- nimestä tuli
Ihan mieleen hiidenkirnu.
- Närkästynyt
En suosittele kenellekkään, aivan romu paska! Ainaki toi 15hv. Hidea on huono idea!
- 32543
Vesille viisaasti! Unohdan kiinan ihmeet ja osta japanilaista laatua.
- Kippari-lehdessä
Kippari-lehti teki joku vuosi sitten (06/2011) vertailutestin, tosin testattuina oli kesän ajossa 8-heppaiset Hidea HDF 8, Honda BF 8, Mercury F 8, Parsun F 8, Selva Ray 8 (Yamaha), Suzuki DF 8 ja Tohatsu MFS 8.
Kiinalainen laukesi kesken testin.- Heräteostos
Täysin odotettavissa ollut tapahtuma, ei niiden ole tarkoituskaan kestää. Näennäisesti halvalla hinnalla saadaan vaan ihmiset tekemään heräteostoksia.
- rohkeastikin
Tuskin se niiiiiin ! paljon edullisempi on,että kannattaa riski ottaa.
Mutta toisaalta,jos varaosa ja huolto palveluineen on suomessa,
syö rohkea rokan.- pöpiteilopu
Kiltti poika, syö rokkasi. Pystytän sinulle patsaan .
- Ostinpa kerran
kiinalaisen pikkurälläkän. SE OLI harvinaisen brutaali vekotin. Söi pahalainen puolessa tunnissa autopeltiä leikatessani iteltään hammasrattaat, joista ei jääny ku vähän nokea vaseliin sekaan kopan sisään.
Enpä osta enää.- Ei kiinalaista
Tuossa rälläkän tapauksessakin säästö oli mitätön, kiinalainen 15-20€ ja kunnollisen saa 60-70€ erotus normaalisti työssä käyvälle ihmiselle merkityksetön.
Nuo kiinanpommit ovat suorastaan vaarallisia ja aina myös täysin tehottomia ja ergonomialtaan surkeita.
Eiköhän sama päde myös perämoottoreihin.
Sinuna ostaisin mieluummin 20 vuotta vanhan amerikkalaisen tai japanilaisen perämoottorin. Merellä koneviat on usein synonyyminä merihädälle, ja ei parane leikkiä näillä laatuasioilla. Käy lähimmässä venesatamassa, ,ja katso montako kiinalaismoottoria siellä näkyy muilla veneillä...
- Pappa Joe
Paremman tuntuman saat kun lasket montako kinuskimoottoria tulee selällä vastaan.
- tiedotuss
En suosittelisi kellekään merellä kulkevalle ostamaan päämoottoriksi Kiinassa valmistettua venemoottoria.
Asiasta kolmanteen hassu sattumaan muuten, tiesittekö että Englanninkielinen sana "Hideous" tarkoittaa suomeksi google kääntäjällä: hirveä, hirvittävä, vastenmielinen, inhottava, ruma - Varmaan kannattaa
Bensan kulutus voi olla olematon,edellyttäen että tankki ei vuoda ja ilmahana on suljettu.
- Backtobasics
Pienemmät ei ole niin tuttuja, mutta isommat on tehty Yamahan vanhojen mallien mukaan.
Monet ei aina tahdo muistaa miksi monet tuntemattomat merkit on niin paljon edullimpia. Ei se valmistuskustannuksista johdu, vaan markkinointikustannuksista.
Yamaha ja Mercury esimerkiksi. Milläs luulette, että ne kaikki joka tuutista tulvivat mainokset ja helvetilliset messuosastot maksetaan. Aivan. Satoja miljoonia rahaa palaa vuosittain oman paremmuuden osoittamiseen ja se täytyy siirtää kuluttajan maksettavaksi. Kiinassa ja taiwanissa se teidän Toyota Hilux on koottu. Niinkuin Mercuryn 2.5-60hv moottoritkin, ja niistä Tohatsu valmistaa 2.5-30hv mallit. Kuten kaikki Evinruden pikku nelaritkin. Tohatsun 60-250hv on taas 100% Hondan tekeleitä, mutta silti huomattavasti halvempia.
Entäs Selva, italialaiset ei osaa tehdä mitään. Mutta täyttä Yamahaa ne on ja silti halvempia. Taas. Koska. Markkinointikulut.
T: Moottorikauppias- halpisjammua
Heh heh!
- Anonyymi
Mulla oli ennen suzuki ja koko ajan oli ongelmia. Nyt Hidea 50hp on hyvä peli, tehokkaampikin on kuin suzuki ja pienempi syömänen.
Käykäähän vilkaisee Hidean tehtaan sivuja, taitaa olla suurin ja nykyaikaisin tehdas.- Anonyymi
Eikai tehtaan koolla ja komeudella ole väliä, jos tehtyjen koneen osien laatu heittelee valittujen rapametallien takia. Jotkut metallit ei kestä lämmönvaihtelua ja siitä johtuvia laajenemisia ja kutistumisia, kuten jamahoissa syöpyi pakopuolen kanavat topoliksi, tiedä vaikka oli väärin tehdyt jäähdytyskanavat joissa vesi kiehui aiheuttaen höyrysulkuja, estäen jäähdytyksen.
- Anonyymi
Mulla kanssa 50 Hidea ja on ollu huippupeli, pieniruokainen ja käy Jammun osat. 50 Jammu ja Hidea kopat auki vierekkäin, ovat sama peli.
- Anonyymi
Kiinalaista halpa paskaa niin metalli osat kuin elektroniikka ja ei tehty kestämäänkään käyttöä ja voi hajota ihan mikä vaan. Älä ikinä erehdy ostamaan kiinalaista perämoottoria äläkä muutakaan perineistä moottoria. Varaa ainakin airot mukaan ja hätäraketit.
- Anonyymi
Kiinan vehkeet on tehty vanhoista hernekeittopurkeista.
Taattua laatua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4222812Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182344Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1232177- 1171797
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2371558Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861220Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2031215Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511183Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601073TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201070