HIDEA 9,9-15HV Perämoottorit

Kyselisin onkohan kellään käyttökokemuksia kerto tollaisista Hidea 9,9-15hv nelitahti perämoottoreista ,kiinalainen merkki eikä oo kuulemman minkään merkin kopio ,on uus suomeen tuotava merkki toi merkki hokuttelis hintansa puolesta ja koneessa ois takuuta 2 vuotta.

17

12244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimestä tuli

      Ihan mieleen hiidenkirnu.

    • Närkästynyt

      En suosittele kenellekkään, aivan romu paska! Ainaki toi 15hv. Hidea on huono idea!

    • 32543

      Vesille viisaasti! Unohdan kiinan ihmeet ja osta japanilaista laatua.

    • Kippari-lehdessä

      Kippari-lehti teki joku vuosi sitten (06/2011) vertailutestin, tosin testattuina oli kesän ajossa 8-heppaiset Hidea HDF 8, Honda BF 8, Mercury F 8, Parsun F 8, Selva Ray 8 (Yamaha), Suzuki DF 8 ja Tohatsu MFS 8.

      Kiinalainen laukesi kesken testin.

      • Heräteostos

        Täysin odotettavissa ollut tapahtuma, ei niiden ole tarkoituskaan kestää. Näennäisesti halvalla hinnalla saadaan vaan ihmiset tekemään heräteostoksia.


    • rohkeastikin

      Tuskin se niiiiiin ! paljon edullisempi on,että kannattaa riski ottaa.
      Mutta toisaalta,jos varaosa ja huolto palveluineen on suomessa,
      syö rohkea rokan.

      • pöpiteilopu

        Kiltti poika, syö rokkasi. Pystytän sinulle patsaan .


    • Ostinpa kerran

      kiinalaisen pikkurälläkän. SE OLI harvinaisen brutaali vekotin. Söi pahalainen puolessa tunnissa autopeltiä leikatessani iteltään hammasrattaat, joista ei jääny ku vähän nokea vaseliin sekaan kopan sisään.

      Enpä osta enää.

      • Ei kiinalaista

        Tuossa rälläkän tapauksessakin säästö oli mitätön, kiinalainen 15-20€ ja kunnollisen saa 60-70€ erotus normaalisti työssä käyvälle ihmiselle merkityksetön.

        Nuo kiinanpommit ovat suorastaan vaarallisia ja aina myös täysin tehottomia ja ergonomialtaan surkeita.

        Eiköhän sama päde myös perämoottoreihin.


    • Sinuna ostaisin mieluummin 20 vuotta vanhan amerikkalaisen tai japanilaisen perämoottorin. Merellä koneviat on usein synonyyminä merihädälle, ja ei parane leikkiä näillä laatuasioilla. Käy lähimmässä venesatamassa, ,ja katso montako kiinalaismoottoria siellä näkyy muilla veneillä...

      • Pappa Joe

        Paremman tuntuman saat kun lasket montako kinuskimoottoria tulee selällä vastaan.


    • tiedotuss

      En suosittelisi kellekään merellä kulkevalle ostamaan päämoottoriksi Kiinassa valmistettua venemoottoria.

      Asiasta kolmanteen hassu sattumaan muuten, tiesittekö että Englanninkielinen sana "Hideous" tarkoittaa suomeksi google kääntäjällä: hirveä, hirvittävä, vastenmielinen, inhottava, ruma

    • Varmaan kannattaa

      Bensan kulutus voi olla olematon,edellyttäen että tankki ei vuoda ja ilmahana on suljettu.

    • Backtobasics

      Pienemmät ei ole niin tuttuja, mutta isommat on tehty Yamahan vanhojen mallien mukaan.
      Monet ei aina tahdo muistaa miksi monet tuntemattomat merkit on niin paljon edullimpia. Ei se valmistuskustannuksista johdu, vaan markkinointikustannuksista.
      Yamaha ja Mercury esimerkiksi. Milläs luulette, että ne kaikki joka tuutista tulvivat mainokset ja helvetilliset messuosastot maksetaan. Aivan. Satoja miljoonia rahaa palaa vuosittain oman paremmuuden osoittamiseen ja se täytyy siirtää kuluttajan maksettavaksi. Kiinassa ja taiwanissa se teidän Toyota Hilux on koottu. Niinkuin Mercuryn 2.5-60hv moottoritkin, ja niistä Tohatsu valmistaa 2.5-30hv mallit. Kuten kaikki Evinruden pikku nelaritkin. Tohatsun 60-250hv on taas 100% Hondan tekeleitä, mutta silti huomattavasti halvempia.
      Entäs Selva, italialaiset ei osaa tehdä mitään. Mutta täyttä Yamahaa ne on ja silti halvempia. Taas. Koska. Markkinointikulut.
      T: Moottorikauppias

      • halpisjammua

        Heh heh!


    • Anonyymi

      Mulla oli ennen suzuki ja koko ajan oli ongelmia. Nyt Hidea 50hp on hyvä peli, tehokkaampikin on kuin suzuki ja pienempi syömänen.
      Käykäähän vilkaisee Hidean tehtaan sivuja, taitaa olla suurin ja nykyaikaisin tehdas.

      • Anonyymi

        Eikai tehtaan koolla ja komeudella ole väliä, jos tehtyjen koneen osien laatu heittelee valittujen rapametallien takia. Jotkut metallit ei kestä lämmönvaihtelua ja siitä johtuvia laajenemisia ja kutistumisia, kuten jamahoissa syöpyi pakopuolen kanavat topoliksi, tiedä vaikka oli väärin tehdyt jäähdytyskanavat joissa vesi kiehui aiheuttaen höyrysulkuja, estäen jäähdytyksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7528
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1050
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      933
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe