Heippa! Ajattelin tässä kun kissapentu tulossa taloyuteen jossa on hamsteri. Sopeutuvatko ne toisiin tai ainakin niin ettei kissa syö hamsteria. Tietenkin hamsteri on häkissä suljetussa huoneessa. Ja pääsee toki suljetussa huoneessa vapaaksi päivittäin. Mutta jos ovi jää lukitsematta ja hamsteri on häkissä voiko kissa sitä syödä? Jos kissapennun totuttaa luovutusikäisenä hamsteriin tottuisiko se että sitä ei saa syödä?:)
kissa ja hamsteri
3
260
Vastaukset
- Ehkä, ehkä ei
Kissa saattaa käpälöidä hamsteria häkin rakosista ja etenkin pentuna sen tassut ovat aika pienet joten saattavat vaikka mahtua reijistä läpi asti. Saattaa hamsteriin sattua jos kissa yrittää sitä purra jos se esim. kiipeilee häkkiä pitkin.
Kissalle on kuitenkin hyvin luontaista saalistaa tuollaista pientä jyrsijää jotta huonosti saattaa käydä. Kannattaa panostaa siihen häkkiin niin ettei kissa saa sitä mitenkään auki. Kyllä täällä on paremmin toiminut akvaario/terraario ja siihen kansi päälle.- inganoora
Hamsteri kyllä kiipeilee häkin ritilää pitkin! No kai vain pitää piettää duljetusa huoneessa tuo hamsteri...
- kkk
Jotkut kissat saattavat tottua ja jättää samassa taloudessa asuvat jyrsijät ja linnut rauhaan, mutta todennäköisesti pentu pitää hamsteriasi leikkikaluna tai saaliina. Ovi pitää olla ehdottomasti kiinni ja mahdollisesti lukittuna, kun ketään ei ole kotona, jotkut nokkelat kissat oppivat avaamaan ovia.
Kissan kotiuduttua kannattaa kokeilla totuttaa hamsteriin, kuitenkin että hamsteri on häkissään eikä vapaana! Kun kissa yrittää hipelöidä tassullaan häkkiä niin komennetaan, jos kieltäminen ei toimi niin ruiskautus vedellä tehoaa usealla. Kun kissa istuu tai makoilee rauhallisena häkin vieressä piittaamasta hamsterista niin kannattaa palkita. Sinnikkään toistojen jälkeen kissa voi oppia ettei hamsteriin kannata kajota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774472Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112433- 1721605
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431486- 1241370
- 1201277
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721199Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81176- 661115
- 35966