pennun korvat

vekkikorvaa odottava

Pentu on nyt 12vk ja sillä pitäisi olla korvalehdet pään myötäiset. Toinen korva on jo nyt menossa ilmavaan suuntaan. Onko kellään mitään niksiä tähän? Auttaako korvalehden hieronta mitään?.

3

259

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruokinnan merkitys

      Jotkut teippaa korvat mutta itse luotan laadukkaaseen ravintoon joka sisältää kasvuun tarvittavat ravintoaineet. Itse kun en harrasta näyttelyitä niin en ota paineita korvien kasvusta ellei sitten ole jo terveydellistä haittaa ja pitää viedä eläinlääkärille apua hakemaan. Näyttelyyn jos meinaa niin kannattaa kasvattajalta kysyä neuvoa korvien suhteen. Muuten katso laadukas muona koirallesi joka sopii kukkarolle sekä masulle :)

      esim.http://www.mustijamirri.fi/ ja http://www.petenkoiratarvike.com/
      Löytyy hyvä valikoima muonia.

    • vekkikorvaa odottava

      Kyllä laadukasta muonaa syö (Hill`sin penturuokaa). Korvista olen huolestunut, jos eivät laskeudu samanlaisiksi. Rodunomaisuus pitää näkyä pään ilmeessä, vaikka ei näyttelyitä harrastakaan.

      Onko tuolla teippaamisella saatu tulosta. Nyt olen yrittänyt hieroa tätä väärin taipuvaa korvaa.
      LISÄÄ VINKKEJÄ !

    • Lihapitoisuus

      Hill's on muuten ok mutta esim.lihapitoisuus jää pieneksi joten lisäisin joko ko. merkin omaa penturuokaa märkänä tai ziwipeakia/jauhelihaa.

      Moni teippaa ja mitä olen huomannut niin ovat asettuneet aloilleen parhaiten niin. Eri roduilla ja kasvattajilla on omat tapansa asettaa korvat joten kannattaa meilillä nakata omansa kasvattajaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      198
      2049
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      158
      1412
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      224
      1034
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      907
    5. 58
      888
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      71
      813
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      803
    8. 93
      777
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      666
    Aihe