Olen terve ja toimeentuleva, mutta vihaan elämääni ja sen mitättömyyttä. Lapsena minulla oli unelma, mutta se tuhottiin. Olen huono hankkimaan ystäviä monien asioiden takia mitä minulle tapahtui elämän ensimetreillä.
Huonoon kouluun joutuminen (epä ammattimaiset opettajat surkea opetus ja laiminlyönti) tuhosi jo monet mahdollisuudet, tuppukylässä asuminen ja vanhemmat jotka eristivät minut ikätovereista sanomalla "ei ne kaverit sua mihinkään tarvitse nyt" ja "sulla on varmaan täällä kotonakin tärkeämpää tekemistä kun siellä kylillä hilluminen" Todellisuudessa muutaman kaverin kanssa olisi vain vietetty aikaa ihan jonkun kotona tai menty elokuviin lähimpään kaupunkiin. Tästä seeurannut eristäytyminen ja kaikki muu.
Epäselvä selonteko, mutta silti... Olisin halunnut edes joskus mahdollisuuden selvittää mihin minusta on. Nyt tavallinen, yksinäinen alikoulutettu duunari. Kovasti tekisi mieli mennä kouluttamaan itseään lisää, mutta talous tulee vastaan. Köyhä ei voi kouluttautua tässä maassa, vaikka muuta väittäisitte!!!!
Elämä antoi
5
301
Vastaukset
- kohti tulevaa
Jos sinulla on tarpeeksi kunnianhimoa ja tahtoa niin vielä ehdit kouluttautua. Mutta ei ihmisen arvo ole titteleistä ja varallisuudesta kiinni. Katkeruus ja itsesääli ovat ikäviä "voimavaroja" koska ne ruokkivat itseään ja nakertavat ihmistä. Unohda kohtalosi nurkuminen, Ei sinun tarvitse olla menneisyytesi vanki.
- Röh!
" Huonoon kouluun joutuminen (epä ammattimaiset opettajat surkea opetus ja laiminlyönti) tuhosi jo monet mahdollisuudet, tuppukylässä asuminen ja vanhemmat jotka eristivät minut ikätovereista sanomalla "ei ne kaverit sua mihinkään tarvitse nyt" ja "sulla on varmaan täällä kotonakin tärkeämpää tekemistä kun siellä kylillä hilluminen" Todellisuudessa muutaman kaverin kanssa olisi vain vietetty aikaa ihan jonkun kotona tai menty elokuviin lähimpään kaupunkiin. "
Helppohan sitä on syyttää toisia omista ongelmistaan... Ota itteäs niskasta kiinni ja mene vaikka treffipalstalle hankkimaan niitä kavereita. Samalla voisit lopettaa ton vinkumisen täällä ja tehdä asioille jotain! Hae ihmeessä opiskelupaikkaa.
Ps. opiskelun ohessa voi myös tehdä töitä [vaikka tähänkin varmasti keksit selityksen mikset voisi].
Huokaus.
Niin ja yhdyn myös noihin kohti tulevaa- kommentteihin. Hyvin sanottu! - ................
Minä kyllä ymmärrän sinua. Nuo eivät tiedä mistä puhuvat. Luultavasti ovat itse jotain mitättömyyksiä ja vieläpä tyytyväisiä siihen....
Minä tiedän mitä tarkoitat. - ulos menneisyydestä
Miksi koko ajan tuijotat taskse ja nautit lapsuutesi "epäkohdista". Sinä elät nyt tätä päivää ja koko tulevaisuus on VAIN sinun käsissäsi.
Eilinen on historiaa, sitä ei saa tekemättomäksi joten aivan turhaan oleskelet siellä.
Onhan se tietysti HELPOMPAA syyttää kaikkia muita omasta saamattomuudestaan. Vatii selkärankaa ja yrityshalua mennä eteenpäin, kohdata vastoinkäymiset ja saada/tehdä parempi elämä.
Elämä jossa todella odottaa seuraavaa aamua saada tehdä mitä haluaa. (itseoppien hankittua tyotä!)
Et olisi ensimmäinen joka tyon ohella kouluttaa itsensä unelma-ammattiin!! - sun elämä!
sulla on oikeus aikuiskoulutustukeen jos olet ollut samassa työpaikassa tarpeeksi kauan ja opintovapaasta on mahdollista neuvotella.
olisko aika luopua sitten turhista unelmista, niistä joita EI voi enää saavuttaa ja hankkia uusia kuten vaikka perhe tai joku?
teet ilmeisesti itsenäistymistyötä perheestäsi kun osaat kritisoidakin, se on hyvä asia jos joskusn haluat perustaa oman perheen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204714
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831712Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871576Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741524Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2451395Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121160Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341141Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651043