Kääntölaakeri on useissa tapauksia täysin kuiva eli ei ole nähnyt rasvaa edes uutena ja usein laakeri on varsinainen ruostemöykky. Onko helppoa tapaa rasvata näitä laakereita. Rasvauksella laakerit saataisiin kestämään auton käyttöiän. Vai onko kysymyksessä autonvalmistajien jälkimarkkinointitoimi.
Iskunvaimentajan kääntölaakerin voitelu
2
472
Vastaukset
- sitroen.
Riippuu laakerista. Joskus jossakin autossa ei tuollaista ollutkaan tai kumipusla jousti tarvittaessa.
Parasta on, kun auton hankittuasi purat kyseisen laakerin ja rasvaat itse, jos asia kiinnostaa niin paljon.
Käytettynä ostettuun Pökötti 205:en piti tehdä ensin ruosteenpoisto (ei lkaakeripinnoille), sitten maalasin sinkkimaalilla (Zinga, kallista mutta hyvää) ja päälle paninkohan tavallista maalia vai jotain Tectyyliä vastaavaa? Laakeri täyteen tavallista molybdeeniseosteista vierintälaakerirasvaa. On kestänyt jo parisenkymmentä vuotta... Syy koko homman aloitukselle oli kolariauton korjauksessa väärin kasattu laakeri, joka piti uusia. - 2136/526
Joskohan siihen kykenisi laittamaan rasvanipan. Päältäpäin kun tietää miten iso tuo laakeri on. Nipaan sitten viikottain laittaisi molupteeni tai valkovaseliinia ruutallisen. Pepanteenia ei kannata laittaa koska se on pienten lasten pyllyrasvaa.
Oikeesti kannattaa ehkäpä syventyä siihen, kuinka hyvin tuo laakeri on suojattu vedeltä ja muulta moskalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin34212050IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3618036Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut963444Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982298Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1572297Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81686- 1101281
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin611139Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26918MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk350843