Iskunvaimentajan kääntölaakerin voitelu

Jälkimarkkinointiako

Kääntölaakeri on useissa tapauksia täysin kuiva eli ei ole nähnyt rasvaa edes uutena ja usein laakeri on varsinainen ruostemöykky. Onko helppoa tapaa rasvata näitä laakereita. Rasvauksella laakerit saataisiin kestämään auton käyttöiän. Vai onko kysymyksessä autonvalmistajien jälkimarkkinointitoimi.

2

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      Riippuu laakerista. Joskus jossakin autossa ei tuollaista ollutkaan tai kumipusla jousti tarvittaessa.
      Parasta on, kun auton hankittuasi purat kyseisen laakerin ja rasvaat itse, jos asia kiinnostaa niin paljon.
      Käytettynä ostettuun Pökötti 205:en piti tehdä ensin ruosteenpoisto (ei lkaakeripinnoille), sitten maalasin sinkkimaalilla (Zinga, kallista mutta hyvää) ja päälle paninkohan tavallista maalia vai jotain Tectyyliä vastaavaa? Laakeri täyteen tavallista molybdeeniseosteista vierintälaakerirasvaa. On kestänyt jo parisenkymmentä vuotta... Syy koko homman aloitukselle oli kolariauton korjauksessa väärin kasattu laakeri, joka piti uusia.

    • 2136/526

      Joskohan siihen kykenisi laittamaan rasvanipan. Päältäpäin kun tietää miten iso tuo laakeri on. Nipaan sitten viikottain laittaisi molupteeni tai valkovaseliinia ruutallisen. Pepanteenia ei kannata laittaa koska se on pienten lasten pyllyrasvaa.
      Oikeesti kannattaa ehkäpä syventyä siihen, kuinka hyvin tuo laakeri on suojattu vedeltä ja muulta moskalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      154
      10005
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6273
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      34
      5771
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      180
      5554
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4684
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4522
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3031
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2977
    Aihe