PESTANA LOMAOSAKKUUDEN JÄLLEENMYYNTI MAHDOTONTA ??

jm51

Mieti ennen kuin ostat!

Ostimme vaimoni kanssa 2004 lomaosakkuuden Pestana Grandista ja myöhemmin, vuonna 2006 toisen Pestana Miramaresta ja muutimme molemmat osakkuudet pisteosakkuuksiksi. Kaikki sujui hyvin, kunnes iski karmea arkipäivä. Vaimolleni syöpä ja itselleni työttömyys ja työttömyyden seuraksi työnantajayhtiön osakkuudesta jääneet velat maksettavaksi sen joutuessa velkasaneeraukseen. Eli kaikki muuttui täydellisesti aikaisempaan verrattuna. Enää emme voi matkustella.

Ostettaessa tällaisia asioita ei osattu ennakoida. Nyt on tilanne sellainen, että osakkuuksien myynti tuntuu olevan mahdotonta vaikka hinta on 50% ostohinnasta. Pestanan myyntiosasto, jonne osakkeet on laitettu jälleenmyyntiin jo 2012 tammikuussa vastaa, että niiden viikkoja on vaikea saada kaupaksi (Miramar vko 10 ja Grand vko 15) vaikka itse myydessä mainostavat Madeiran viikkojen olevan aina punaisia?? Lisäksi hintaa pitäisi laskea. Miten he yleensä pystyvät myymään täyteen hintaan mitään, jos näitä eivät myy edes puoleen hintaan? Miksi kukaan ostaa täyteen hintaan, kun osakkuuksia on saatavana puoleen hintaan? Toimeksiannosta on kulunut jo 1,5 vuotta!! Tämä on asiakkaiden vedätystä ja suoraa valehtelua kysymysten vastauksissa, sitten kun niitä saa. Näin saadaan ihmiset pidettyä vuosimaksujen maksajina hautaan saakka.
Tällainen äkillinen elämäntilanteen muutos voi tulla kenen tahansa kohdalle ennalta arvaamatta. Siihen kannattaa kuitenkin varautua selvittämällä etukäteen ennen ostoa, mitä sitten voi tehdä. Pääseekö osakkuudesta eroon?

Olisin kiitollinen antamistanne neuvoista tilanteemme ratkaisemiseksi mahdollisiin kokemuksiinne perustuen. Olemme halukkaat myymään osakkuutemme hintaan Pestana Grand, vko 15, Studio, 4900 € ja Pestana Miramar, vko 10,huoneisto C510, 3000 €.

3

565

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hommajatkuu

      Tuo edellä kirjoittamani tilanne jatkuu muuttumattomana. Kun olen kysellyt Pestanasta asian ja myyntitilanteen perään, ovat valittaneet huonoja aikoja EU:ssa. Sittemmin ovat lakanneet vastaamasta. Myyntiaikaa heillä on ollut nyt kohta kolme vuotta ja mitään yhteydenottoja ei ole kuulunut lupauksista huolimatta. Miten ihmeessä he pystyvät myymään täydellä hinnalla olevia viikko-osakkeita, kun eivät pysty puoleen hintaan, ja lisäksi hyvällä välityspalkkiolla. No, niinhän minullekin myytiin.
      Omaa hölmöyttäni uskoin elämän olevan nousukiidossa ikuisesti ja eläkkeellä sitten voisi nauttia lomailusta. Jälleenmyynnin mahdottomuutta en silloin tiedostanut.
      Mikäli joku on kiinnostunut noista osakkuuksista, niin alennettu hinta on Pestana Grand 2500 €, vko 15/45000 pistettä, vuoteen 2033 ja Pestana Miramar 1500€ vko 10/56500 pistettä, vuoteen 2030. Paikat löytää Pestanan sivuilta.

      • en mee töihin


      • kolikko sulle
        en mee töihin kirjoitti:

        Kalliit ovat vielä viikkoosakkeesi pistä hinnoista vielä puolet pois voi ostajakin löytyä.Vastikkeet noissa kohteissa aika kalliit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe