Selma-Anselmille nimi ;)

Selma-Anselmi ei siis ole vaihtoehto. Ei yhdessä eikä erikseen. Pohdinnassa siis nimivaihtoehtoja tytölle ja pojalle, koska emme halunneett vielä tietää sukupuolta. Useampia vaihtoehtoja siksi että ei tule niin fiksaannuttua johonkin tiettyyn nimeen. Olisi tylsää jos toinen kyllästyisi valittuun nimeen tai joku tuttu nappaisi nimen suoraan nenän edestä... Tai että nimeen yhdistyisi yhtäkkiä jokin epämiellyttävä asia tms.

Eli useampia nimivaihtoehtoja (3 nimeä). Tykkäämme vähän kaikenlaisista nimistä. Sukunimi tyyppiä Lindén.
16209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Hmmh jos siis tykkäätte vähän kaikenlaisista niin tässä sitten vähän kaikenlaisia ehdotuksia :)

Saara Emmi Kaarina
Salla Tuula Maria
Iina Tilda Julia
Daisy Sonja Vellamo
Hanna Lilli Katariina
Eevi Nea Josefiina
Iida Sanni Ilona
Alma Emma Anseriina

Manu Jere Daniel
Veikka Leevi Mikael
Aapeli Kimmo Aleksi
Alex Eetu Jousia
Neko Rasmus Sylvester
Veeti Andrei Santeri
Petri Miro Akseli
Sakari Einar Sulevi

Äänestä
  • Tässä oli paljon kivoja nimiä mutta mikään yhdistelmä ei kolahtanut. Kivoja nimiä olivat mm. Emmi, Maria, Tilda, Daisy, Sonja, Katariina, Sanni, Ilona, Alma, Emma.

    Poikien nimistä Jere, Mikael, Alex ja Andeei.

    Äänestä

  • Daisy Sonja xD ei hyvää päivää...voiko urpompaa nimeä olla!!!!!

    Äänestä

Sirkka Soilikki

Pertti Uolevi

Äänestä
  • Sirkka on ihan kiva :)

    Äänestä

simerkiksi Leea Susa Anniina tai Ilmo Antti Olavi

Äänestä

Daisy-Kyllikki

Yrjö-Andrei

Äänestä
  • Aava Viola Eveliina
    Oona Sandra Mimosa
    Juuli Eevi Camilla
    Camilla Saga Rosalia
    Viivi Linda Erika
    Sandra Nona Julia

    Äänestä

  • GoldenStar kirjoitti:

    Aava Viola Eveliina
    Oona Sandra Mimosa
    Juuli Eevi Camilla
    Camilla Saga Rosalia
    Viivi Linda Erika
    Sandra Nona Julia

    Mikael Miikka Oliver
    Alex Otto Andeei
    Jere Vilho Viljami
    Santeri Jaakko Hermanni
    Daniel Viljo Olavi

    Äänestä

Lotta Lilja Matilda
Pihla Aili Eveliina
Ronja Iida Katriina
Siiri Eila Mirjami
Elsi Saga Sofia
Leila Inka Maaria
Selina Aava Inkeri
Mette Janna Tuulia
Isla Aada Kristiina
Eerika Anna Mimosa

Ilari Eino Akseli
Hugo Henri Topias
Niilo Samu Tapani
Patrik Aapo Oskari
Sampo Toni Aleksi
Peetu Juho Johannes
Adrian Miko Oliver
Alvar Joel Mikael

Äänestä

Erkki-Onerva
Jorma-Mulkviina
Yrpä-Illu
Luulo-Sairas

Äänestä

Lilja Emmi Eveliina.
Nora Katja Aurora.
Sara Sini Viola.

Noa Esko Olavi.
Joa Väino Taavetti.
Luka Ville Ilmari.

Äänestä

Aleksander Jere Samuel
Nikolas Aarne Joakim
Fabian Samu Mikael
Lauri Otto Elias
Aslak Niko Oliver
Julius Olli Vihtori
Rainer Ismo Topias

Aune Fiina Amanda
Kerttu Iida Johanna
Irene Anna Maaria
Edla Anni Josefiina
Tyyne Eila Annikki
Saini Iida Aurora
Liisi Alva Matleena
Olga Eini Vilhelmiina
Tekla Ulla Sofia
Paula Minna Emilia
Roosa Teija Elviira

Äänestä

Selma Inkeri Unelma
Selma Kirma Kastanja
Selma Kristalli Hirviina

Anselmi Kolja Kauris
Anelmi Panda Kotivalo
Anselmi Ananias Lypsykone

Äänestä

ottakaa vaikka seinäkalenteri tai taskukalenterin takaa nimiosio (netistäkin löytyy etunimet.fi) ja sieltä etsimään vaihtoehtoja. Jos perinteisiä nimiä kaipaatte, niin sieltä löytyy, netistä löytyy myös harvinaisempia ja itsekeksittyjä nimiä. kivoimmista nimistä paperille lista ja makustelette niitä yhdessä miehen kanssa, ja rakennatte mieleisiänne yhdistelmiä. kun lapsi syntyy, näette näyttääkö lapsi sitten esim. Maijalta vai Liisalta vai Antilta vai Urholta. mitä nimiä listallanne sitten onkaan. Ikävää jos nimi päätetään täysin ennen syntymää, ja lapsi ei sitten näytäkkään sille nimelle sopivalta :)

täällä jaellaan välillä niin uskomattoman hölmöjä nimiehdotuksia, että en yhtään käyttäisi omalle lapselleni, puolet on jotain itsekeksittyjä ja osa muuten vain hirveitä.

Äänestä

Taas yhdenlainen mielensä pahoittaja että HuhHuh! Ehdottaa saa ja pitääkin, ihme kalkkuna hommaa et tuollaisesta jaksaa narista...

Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anin Anin kirjoitti:

Selma-Anselmi ei siis ole vaihtoehto. Ei yhdessä eikä erikseen. Pohdinnassa siis nimivaihtoehtoja tytölle ja pojalle, koska emme halunneett vielä tietää sukupuolta. Useampia vaihtoehtoja siksi että ei tule niin fiksaannuttua johonkin tiettyyn nimeen. Olisi tylsää jos toinen kyllästyisi valittuun nimeen tai joku tuttu nappaisi nimen suoraan nenän edestä... Tai että nimeen yhdistyisi yhtäkkiä jokin epämiellyttävä asia tms.

Eli useampia nimivaihtoehtoja (3 nimeä). Tykkäämme vähän kaikenlaisista nimistä. Sukunimi tyyppiä Lindén.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu