Työskentely kahdessa firmassa?

Onko olemassa joku laki ettei saisi työskennellä kahdessa eri siivousfirmassa, sillain että toisessa tekee viikolla töitä ja toisessa satunnaisia viikonloppuvuoroja? Toisessa firmassa olen ollut pitempään töissä ja ajoittain tunteja tulee liian vähän. Onko siis lisätuntien ottaminen toisesta firmasta kiellettyä ilman että asiasta kertoo kellekään?

Uuteen paikkaan kirjoitettiin "salassapitosopimus", mutta mitä niin salaista siivoustyössä on että se luettaisiin liikesalaisuudeksi. Tarkoittaako tämä edes samaa että tylskentelis kahdessa eri firmassa?
184464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Saat tottakai työskennellä kahdessa yrityksessä, eikä sitä toista työtä tarvitse kertoa. Kunhan et mene kertomaan firmoille toisen firman toimintatavoista!

Äänestä
  • Salassapito tarkoittaa siivouskohteen asioita. Niistä ei saa kertoa kenellekkään. Ei edes parhaimmalle kaverille. Tietenkään työnantajankaan asioita ei saa levitellä ympäri maailmaa.

    Äänestä

Moni muu muissa siivousfirmoissa työskentelevä sanoo ettei saisi olla yhtä aikaa kahdessa kilpailevassa siivousfirmassa palkkalistoilla.

Äänestä
  • Voiko näistä seurata jotai sanktioita, jos toinen pomo saa tietää asiasta :D?

    Äänestä

  • Siivooja123 kirjoitti:

    Voiko näistä seurata jotai sanktioita, jos toinen pomo saa tietää asiasta :D?

    googlettelin asian tiimoilta ja löysin tämän, päteekö tämä siis näissä "isoissa" siivousfirmoissa?
    http://www.nettilaki.com/a/työntekijä-ei-saa-harjoittaa-työnantajan-kanssa-kilpailevaa-toimintaa

    Äänestä

Jos päätoimisella työnantajalla ei ole antaa lisätunteja niin voi mennä toiselle töihin, mutta ensin pitää kysyä onko niitä tunteja vai ei. Jos menet toiselle töihin kysymättä niin työnantaja voi irtisanoa sinut.

Äänestä

Aijemmalla työn antajalla on vain tarjota kohteeseen 40-50km päähän, jonne pitäisi omilla bensoilla kulkea 1-2h takia kolmesti viikossa, ja ilmoitin että ei mulla ole varaa kulkea. joista tulee yhteensä alle 10h viikossa.

Äänestä
  • Silloinhan työnanatajan kuuluu maksaa kilometrikorvaus taikka antaa firman auto käyttöön. Jos ei muita lisätunteja anneta niin pitäisi saada mennä toiselle siivousfirmalle töihin mutta sinuna kysyisin vielä liitosta ettei tule kuraa niskaan. Toki voit mennä vaikka lehtiä jakamaan taikka grillille tai kauppaan kassalle ym niitä ei kukaan estä.

    Äänestä

riippuu siitä, mitä olet työsopimukseen allekirjoittanut. monet pikkufirman omistajat, uteliaat työnjohtajat hankkivat verottajalta tietoja muista tuloistasi.

Äänestä
  • Minäkin haluaisin tietää naapurin tulot. Kuinka pyydän niitä verotoimistolta?

    Äänestä

  • kateus kirjoitti:

    Minäkin haluaisin tietää naapurin tulot. Kuinka pyydän niitä verotoimistolta?

    ne naapurin tutot on luettavissa ihan vapaasti verotoimistoissa, eikä ole mitään salassa pidettäviä asioita, ne naapurin tulo

    Äänestä

Olisi mukava tietää työnantajan kanta tähän asiaan. Voisiko joku esimies vastata ko kysymykseen. Jos esim päätyöstään ei saa riittävästi tunteja, onko mahdollista ottaa muutama lisätunti toiselta siivousfirmalta? Kuinka tarkkaan kilpailevaa työsopimusta syynätään tällaisissa tapauksissa?

Kuten tiedetään yhdelle työnantajalle ei saisi tehdä liikaa ylityötunteja - monessa firmassa ei saa edes tehdä yli 7,5 h;n päiviä, mikä on raivostuttavaa työntekijän kannalta. Moni nimittäin haluaisi enemmän työtunteja, jolla voisi reilusti nostaa omaa ansiotasoaan. Se olisi reilua sekä työntekijää että työnantajaa kohtaan. Työnantajalle on mielestäni sama kuka työn tekee, jos se tehdään kunnolla. Ylityöt kunniaan!

Äänestä
  • Mitä lukee työsopimuksessa? Mulla on ettei saa tehdä siivoustyötä toisessa firmassa ilman työnantajan lupaa. Ja olen ISS:llä..

    Äänestä

Saa tehdä mutta pitää kysyä esimieheltä lupa. Eli jos olet nyt jossain firmassa töissä ja haluat mennä toiseen firmaan tekemään lisätöitä niin sinun pitää kysyä esimieheltäsi lupa. Ja käsittääkseni sinun pitää myös ilmoittaa sinne toiselle firmalle että olet myös muualla töissä. Muista että silloin myös tarvitset toisen verokortin ja toisesta firmasta menee suurempi veroprosentti.

Äänestä

Kiitos hyvistä ja asiallisista vastauksistanne ISS ja Jepass.

Äänestä

"Muista että silloin myös tarvitset toisen verokortin ja toisesta firmasta menee suurempi veroprosentti. "

Täyttä puppua. Jos on osa-aikainen siivooja kahdessa firmassa, voi hankkia sellaisen verokortin missä on sama veroprosentti molempiin työpaikkoihin.

Minä olen aamut toisessa, pienessä yksityisessä siivousliikkeessä ja illalla teen Iss;llä autokorjaamosiivouksen.
Satunnaisesti teen myös kolmannelle siivousliikkeelle viikonloppusiivouksia.
Ja on vain yksi veroprosentti, pyysin verotoimistoa lähettämään kolme verokorttia enkä määritellyt mikä on päätyöni.

Äänestä

Ellei soppari kiellä, voi toki työskennellä niin monelle kuin haluaa. Verottajalta rinnakkaiskorttii vaan pyytään...
Entäs loma? Voiko lomansa olla nauttimassa palkkaa, silloin kun tuottotunteja ei ole, seur.kk ei saa palkkaa.(ed. kuun tunnit maks. silleen seur.kk)
Piti huolehtia nyt 2 kk laskut kerralla, hupsista jäi aikaa Syyskuulle asti ennen kuin saa oikeesti palkkaa...

Äänestä

Riippuu ja roikkuu työsopimuksesta!

Itselläni oli 2 viikon määräaikassopparissa lauseena "ei saa tehdä töitä kilpailevassa yrityksessä työsopimuksen aikana" PISTE!

Salassapitosopimus taas on sitä, että ett kerro MITÄÄN asioita työnantajastasi ja sen asiakkaista työsuhteen aikana ja sen jälkeen!

Pitäkää siis nämä asiat erillään toisistaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siivooja123 kirjoitti:

Onko olemassa joku laki ettei saisi työskennellä kahdessa eri siivousfirmassa, sillain että toisessa tekee viikolla töitä ja toisessa satunnaisia viikonloppuvuoroja? Toisessa firmassa olen ollut pitempään töissä ja ajoittain tunteja tulee liian vähän. Onko siis lisätuntien ottaminen toisesta firmasta kiellettyä ilman että asiasta kertoo kellekään?

Uuteen paikkaan kirjoitettiin "salassapitosopimus", mutta mitä niin salaista siivoustyössä on että se luettaisiin liikesalaisuudeksi. Tarkoittaako tämä edes samaa että tylskentelis kahdessa eri firmassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu