Koitin tehdä Libre Officella makroa, joka kopioisi sarakkeesta B valitut tiedot sarakkeiden E ja F väliin luotavaan uuteen sarakkeeseen ilman kaavoja.
Makro toimii jos leikepöytä on alunperin tyhjä, tai sisältää sarakkeen B tiedot, mutta jos leikepöydällä sattuu olemaan valmiiksi muuta tietoa, niin ne kopioituvat uuteen sarakkeeseen haluttujen tietojen sijaan.
En oikein ymmärrä, miten yksinkertainen copy-paste käsky voi yhdessä tapauksessa toimia, mutta toisessa ei. Olen yrittänyt kiertää ongelmaa niinkin, että laittaisin makron tyhjentämään leikepöydän ennen suoritusta, mutta sekään ei tunnu onnistuvan.
Voisiko joku kertoa ratkaisun tähän ongelmaan, tai yleisemminkin että miten makron saisi toimimaan juuri niin kuin se nauhoitetaan? Myöskin koko sarakkeen kopiointi sellaisenaan kelpaisi ratkaisuksi, kunhan kaavat eivät siirry mukana.
Sarakkeiden kopiointi makrolla Libre Office Calcilla
5
270
Vastaukset
- Öynappi
Noniin, ongelma alkaa vähän selkiintyä. Nimittäin vika ei olekaan itse makrossa, vaan painonapissa jonka pitäisi suorittaa ko. makro.
Eli ongelma muuttuikin muotoon: Miksei ohjausobjekti suorita makroa normaalisti? - ...
Numeroiden kopiointi käyttämättä leikepöytää
sub kopy
Sheet = ThisComponent.Sheets.getByName("Luvut")
oRange = Sheet.getCellRangeByName("B1:B100")
oRanges = ThisComponent.createInstance("com.sun.star.sheet.SheetCellRanges")
oRanges.insertByName("", oRange)
oCells = oRanges.getCells()
oEnum = oCells.createEnumeration()
rivi=0
Do while oEnum.hasMoreElements()
oCellRef = oEnum.nextElement()
Sheet.getCellRangeByName("Q"&rivi 1).setvalue(oCellRef.value)
rivi = rivi 1
Loop
end sub - Öynappi
Kiitoksia vastauksesta.
En tuota kyllä toimimaan saanut, vaikka suoraan kopioin. Ymmärsin kyllä idean ja niinhän se varmaan olisi fiksuinta toteuttaakin, mutta käyttökokemus kun on sitä luokkaa, että makron nyt jotenkin osaan nauhoittaa ja koodista ymmärrän ihan hiukan, niin en sitä sitten sen kummemmin osannut soveltaa.
Ja edelleenkin suuri kysymysmerkki on tuossa ohjausobjektissa ja leikepöydän käytössä. Sama vika nimittäin toistui toisessakin makrossa jota koitin tehdä. Tarkoitus oli kopioida viidestä eri puolilla sijaitsevasta solusta tiedot siististi nappia painamalla yhteen sarakkeeseen, mutta ei vaan onnistu sekään. 4 viimeistä solua kopioituu normaalisti, mutta ensimmäiseen tulee väkisin ennen napin painallusta leikepöydällä ollut tieto. Valitsemalla työkaluista "Suorita makro" se toimii kyllä.
Varmaan ongelman pystyisi kiertämään tekemällä ensin jonkin näennäisen kopioinnin solusta Z45 soluun Ö86, mutta sekään nyt ei pidemmän päälle kovin elegantilta ratkaisulta vaikuttaisi. Ja nimenomaan sen ongelman perimmäinen syy olisi mielenkiintoista ymmärtää. En varmaankaan ymmärrä, mitä ajetaan takaa, eikä makrokoodiakaan ole nähtävillä, mutta tässä on laskentataulukko, jossa tiedostossa on mukana makro.
http://www.saunalahti.fi/rjaaskel/1/Menu/OOo/KopsaaFlle.ods
Makro kopioi valittuna olevat solujen arvot samasta sarakkeesta (vaikkapa B) uuteen F-sarakkeeseen (jonka makro luo) alkaen solusta F1 tiiviisti . Paitsi jos valinta tehdäänkin otsikosta, niin että koko sarake on valittuna. Silloin kopio tulee rivikohdille.
Koska makrollinen tiedosto on aina riski, kannattanee ensin avata talletettu tiedosto makrot kiellettynä ja tarkastella makroja makrohallinnan kautta. K_L_F -moduulista löytyy tyhjä main ja Siirto1, joka on kytketty painikkeeseen KopsaaFlle.
Jos makrossa ei vaikuta olevan mitään huolestuttavaa, niin sitten vasta suoritetaan vaikkapa Tiedosto - Lataa uudelleen ja suljetaan se makroikkunakin.
Niukka testiaineisto on taulukon B-sarakkeessa ja 1. rivillä on vähän testauksen aputietoja.
Jos makro tuntuu toimivan, se kannattanee sitten kopioida sovellukseen ja muuttaa myös painikkeen kytkentä sitä vastaavaksi.
Testasin LibO 4.1:ssä ja AOO 4.0:ssa.- Öynappi
Kiitoksia vaivannäöstä!
Vika löytyi lopulta melko yllättävästä paikasta. Nimittäin ohjausobjektin 'Yleistä' lehdellä oli jostain syystä 'Kohdistus napsauttamalla' vaihtunut tilaan 'Kyllä'. Ainakin pikaisella testauksella se näytti ratkaisevan molemmat ongelmat kokonaan. Luultavimmin olen sen vahingossa itse säheltänyt jossain kohtaa ja se on sitten jäänyt oletusarvoksi.(?) En kyllä olisi kovin äkkiä sitä älynnyt, jos en olisi linkittämääsi tiedostoon verrannut, joten säästit minulta aika monta työtuntia. Kiitos! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku425128Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1012088Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel302006HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1141851Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151808- 1111720
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2351024Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.45944- 71931
Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54873