Työkkäri yrittää pakottii laittamaan tietojani CV-nettiin. Uhkaa ettei työttömyysrahoja makseta eikä ole oikeutettu tukeen jos en laita kaiken kansan luettavaksi tietojani tähän kuuluisaan CV-nettiin. En kuulemma halua pitää työnhakuani voimassa enkä vastaanottaa paikkaa ellen ole cv-netissä.
Voiko olla laillista??
Voiko olla laillista??
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ei kaikki kansa nää sun tietojas CV-netistä. Eihän sinne nykyään pääse yksityiset ihmiset ollenkaan (paitsi siis omat tietonsa tietysti pääsee laittamaan ja näkemään).
mutta erilaiset ja kaikenkarvaiset työnantajat pääsevät. esim omasta kokemuksesta voin sanoa, että omaa cv:täni ovat käyneet "puolitutut" yrittäjäystäväni kurkkaamassa. Kuulemma koulutustaustani ja aiemmat työnantajani kiinnostivat. Enkä todellakaan halua, että joku urkkii taustaani (vaikka se puhdas onkin) ilman, että aikoo tarjota minulle työpaikkaa. Olen kyllä valmis kiinnostuneille työnantajille cv:ni lähettämään, mutta että se olisi siellä noin vain luettavissa… Sitä en halua!
Mulle selitettiin alkuvuonna, ett laki vaatii nykyisin kaksi työnhakutapaa ja siksi mulla on "vapaan" haun lisäksi cv-netissä jotain, miten pitkään olen tehnyt (tsto) töitä ja mitä työtä nyt haen. Sun ei tarvi laittaa nettiin mitään työnantajien nimiä tms yksityiskohtaista. Ne kerrot sitt, kun vastaat työnantajan mailiin, jos haluat.
Itse olen ollut kolmessa haastattelussa kiitos netin, enkä kaikkiin viesteihin ole vastannut, jos tiedän jotain ko työnantajasta.
"laki vaatii nykyisin kaksi työnhakutapaa"
Ei ainakaan Suomen laki. Tuollaisissa tapauksissa pyydän työkkärin virkailijaa kaivamaan sen lain esiin ja ehdotan että luetaampa sitä yhdessä. Aika noloon tilanteeseen siinä työkkärin virkailija joutuu kun kyseisiä pykäliä ei löydy. Sama koskee jos virkailija vetoo johonkin ohjeeseen.
Vinkki CV:n tekoo. Yhteystiedoksi kannattaa antaa työkkärin tädin puhelinnumero tai vaikka mielisairaalan. Mielikuvitusta peliin.
No, kuule, en ole vielä luopunut toivosta löytää töitä. Kuulostaako merkilliseltä?
Ei cv-netistä mitään haittaa ole, jos ei työpaikkaa löydykään. Yhteystietona on mun s-postiosoite, joten valitsen sitt itse vastaanko vai en. Voin ensin ottaa selvää firmasta jne.
No ei kuullosta merkilliseltä, onnea vaan työn hakuun, sitä kaikki työttömät tarvitsevat eivätkä heti luovuta. Mulla on käynyt mielessä tuo luovuttaminenkin, mutta kasotaan vielä vaikka ikääkin on 56.
Mutta se tuossa mättää pahemman kerrn jos työkkärin virkailija valehtelee päin naamaa että laki vaatii sitä, laki ja ohjeet vaatii sitä, tätä ja vielä tuotakin. Ja sitten kun otan kynän ja paperin käteen ja kysyn lakia, pykälää ja momenttia sekä ohjeen nimeä ja sen antajaa, ei noita sitten löydykkään. Nolo tilanne virkailijalle, varsinkin kun otan piilossa olleen äänittävän mp3-soittimen esille.
Sori, sain tuosta puhelinnrovihjeestäsi sen käsityksen, ettet enää töitä kaipaakaan.
Olen nuorempi kuin Sinä, mutt voi olla, ett siipan siivellä siivestän eläkeikään, kun täällä on 700-800 paperinpyörittäjää työnhaussa.
Ymmärrän kyllä pointtisi, on olemassa ihmisiä, jotka osaa paljon kehnommin ajaa asiansa työkkärissä ja muuallakin. Itseäni on kyllä kohdeltu työkkärissä suht koht asiallisesti. Kuvittelen, että osaan byrokratiaa, mutt aina silloin tällöin mut palautetan maan pinnalle.
Kyllähän tuo CV-netti ihan hyvä juttu on, mutta en oikein ymmärrä sitä että työkkärin pitää markkinoida noita "hyviä" plaveluitaan rangaistuksen uhalla, jota käsittääkseni ei tuosta voi saada ainkaan jos CV-nettiä ei ole kirjattu työllistymissuunnitelmaan, ja jos vastoin asikkaan tahoa virkailija kirjaa sen sinne niin kysymyksessä ei ole työllistymisssuunnitelma sen tekovaiheessa tapahtuneen muotovirheen vuoksi aivan jokin muu "tekele" jota voisi käyttää vaikka sokean silmän pyyhkimiseen, mitään oikeusvaikutuksia ei tuolla PITÄISI ainakaan oikeus- ja sivistysvaltiossa olle, jota tosin Suomi ei ole.
Mulle ladeltiin kans karenssiuhkaukset pöytään, jos en tee CV-nettiä ja hoida muutenkin asioitani sähköisesti. ONNEKSI kuitenkin työttömäksi jäädessäni paikallinen TE-toimisto oli kesäsulun vuoksi kiinni ja asiat hoidettiin puhelimitse erään toisen TE-toimiston kanssa. Siellä ei ollut mitään ongelmaa siitä, etten ollut hoitanut asiaa sähköisesti. Karenssia ei tullut. Yritin kyllä tehdä sitä sähköistä systeemiä kolme kertaa, mutta se ei vaan toiminut. Jostain syystä joka kerta ne tiedot hävis bittiavaruuteen ja sinne meni joka kerta tunnin työ täysin hukkaan...
Sinne vaan imoitus. Ja kun menet sähköisesti omille sivuille näät aina mitä sinusta on kirjoitettu, jos työhakupäivääsi on muutettu kysymättä yms... Mulla ollu jo 3 vuotta siellä se cv. Ei tuu yhteydenottoja. Ja tosi hyvän cv n tein
Ainakin tietosuoja-asioissa kannattaa pyytää CV-netin rekisteriseloste rekisterinpitäjältä ja mahdollisuuksien mukaan rajoittaa sinne vaadittujen tietojensa näkymistä siinä määrin kuin tietosuojalaki mahdollistaa. Jos siellä on jokin ongelma tai eivät toimita rekisteriselostetta niin yhteys tietosuojavaltuutetun toimistoon.
...no niin, olisin voinut katsoa ensin sillä olihan se siellä:
https://asiointi.mol.fi/cvnetti/ohjeet_cvnetti_fi.htm#rekisteriseloste
no voidaanko sinne pakottaa vai ei??
Jos asiasta ei mainita työllisyyssuunnitelmassa, niin ei. Muista, että sinulla on oikeus vaikuttaa työllisyyssuunnitelman sisältöön!
Voinko tosiaan vaikuttaa työllistymissuunnitelman sisältöön?
Taas noita lusmuja hohhoi... Ei pitäs olla iso vaiva että jonkun cv- netin tekee.
gfngf: cvnetti oli täysin avoinna maailmalle ennen muutosta - nyt ainoa ero on, että tarvitsee hankkia tunnus ja edelleenkin voi tallentaa ja jakaa sieltä ihan kaiken tiedon. (ei ole vaikeata tunnustakaan hankkia..)
joten ei mitään tarvetta laittaa sinne informaatiota itsestään.
Jos työtä haluaa saada, niin miksi ei laittaisi CV-nettiin cv:tä?
Tuskin siitä mitään haittaa on, jos ei varmaan hyötyäkään.
Kannattaa käyttää kaikkia mahdollisia kanavia työnhakuun.
Näkee taas, että 90% tänne kirjoittavista ei tosiasiassa haluakkaan tehdä töitä, vaan vain vastiikketonta rahaa muilta veronmaksajilta.
ihmettelijä: laita koko nimesi, osoitteesi, puhelinnumerot, sähköposti, cv sekä hetu tänne meille muille luettavaksi ja työnantajien saataville - mikäli todella olet sitä mieltä, että kaikkia kanavia pitäisi käyttää yksityisyydestä välittämättä.
Eihän niitä tietoja voi kuka tahansa katsella, vaan se vaatii Katso tunnusten luonnin, ja se ei onnistu ilman yritystä.
"työnantajien saataville"
No hemmetti, eikö se ole CV-netin tarkoituskin, että työnantajat pääsevät tietoja katselemaan?
Lisäksi voit jättää CV:stä yhteystietosi pois, jos et halua niitä näkyviin:
"Voit valita itse näkyvätkö yhteystietosi
Tekemäsi esittelyn voit laittaa esille haluamallasi tavalla. Yhteystiedoillasi varustettuna tai ilman niitä. Palvelu ohjaa kuitenkin sinulle saapuneet tiedustelut sähköpostiisi, vaikka lähettäjä ei yhteystietojasi tietäisikään."
"Voit asioida palvelussa myös siten, että nimesi ja yhteystietosi eivät ole muiden nähtävissä."
Joten keksippä jokin muu syy (muu kuin töiden välttely), miksi et laittaisi CV:täsi CV-nettiin.
katsopa 20.7.2013 22:10 viestini.
ehkä karisee se usko siihen, ettei "näkymättömiksi" merkattuja kenttiä tietokannasta näkisi..
joo kyl mä vaan nään toisten cv-nettejä.kerros IHMETTELIJÄ et miten tää on mahollista?
Koska olet trolli. Ja trolleilla on paljon sellaisia kykyjä, joita muilla ei ole.
Palveluntarjoajan vastuut ja oikeudet
- Palveluntarjoaja vastaa siitä, että verkkopalveluun liittyvässä tiedonsiirrossa käytetyt salaus- ja suojausmenettelyt ovat asianmukaiset.
Kommennti: Siis ei vastaa todellisuudessa koska aina löytyy asiantuntija joka todistaa asianmukaiseksi.
- Palveluntarjoaja pyrkii pitämään palvelun käytettävissä ympärivuorokautisesti kaikkina viikonpäivinä, mutta ei voi vastata järjestelmän toimivuudesta eikä teknisten vikojen, huoltojen tai asennustöiden aiheuttamista katkoista, tietoliikennehäiriöistä eikä niistä mahdollisesti aiheutuvasta tiedon tms. muuttumisesta tai katoamisesta. Palveluntarjoajalla on oikeus tilapäisesti keskeyttää palvelu, jos se on välttämätöntä esim. palvelun, sen teknisen muutoksen tai uudistamisen vuoksi.
Kommentti: Siis ei oikeastaan vastaa mistään. Jopa asiakkaan määrittämä sisältökin voi muuttua.
- Palveluntarjoajalla on oikeus tuottaa palvelu parhaaksi katsomallaan tavalla ja muuttaa palvelun sisältöä.
Kommentti: Edelleen kertomus siitä että että se voi olla toteutettu miten tahansa ja palvelu voi muuttua koska tahansa ja miten tahansa.
- Palveluntarjoaja ei vastaa työnhakijan käyttämien laitteiden tai ohjelmien toimivuudesta ja yhteensopivuudesta palveluun. Laitesuositukset kerrotaan ohjeessa ylempänä.
Kommentti: Päivänselvää ja mahdollistaa sen että se voidaan rakentaa miten sattuu.
- Palveluntarjoajalla on oikeus poistaa selkeästi käyttöehtojen vastainen tai häiriötilanteita synnyttävä esittely (esittely CV). Palveluntarjoajalla on myös oikeus häiriötilanteessa asettaa väliaikainen palvelun käytön esto. Asiakasta kuultuaan Palveluntarjoajalla on tarvittaessa oikeus poistaa palvelun käyttöoikeus joko kokonaan tai määrätyksi ajaksi.
Kommentti: Mikä on häiriötilenteita synnyttävä esittely. Eli viranomainen saa vähintäänkin osittaisen mielivallan tulkita tilanteita kuten häntä huvittaa koska tätäkään ei ole määritelty.
- Palveluntarjoajalla on oikeus muuttaa tai korvata nämä käyttöehdot yksipuolisesti, ei kuitenkaan siten, että palvelu muuttuisi maksulliseksi. Muutoksista tiedotetaan tässä palvelussa ennen niiden voimaantuloa ja muutokset sitovat niiden tultua voimaan kaikkia käyttäjiä. Nämä käyttöehdot tulevat voimaan 01.01.2005 ja ovat voimassa toistaiseksi.
Kommetti: Jos käyttöehdot muuttuvat enkä enää hyväksy niitä omalle kohdalleni niin miksi minulta on kysytty se hyväksynkö käyttöehdot. Kun ehdot muuttuvät jälkikäteen todetaan vain että muutokset koskevat kaikkia ilman uutta hyväksymismenettelyä. Vrt esim tilanne jossa suostun järjestelmän käyttäjjäksi vallitsevin ehdoin. Kun ehdot muuttivat enkä enää hyväksy niitä, mitä tapahtuu. Siis olen palvelun käyttäjä edelleen mutta nyt ilman hyväksymiäni ehtoja.
Jos taas olen hyväksynyt ehdot jotka sisältävät yksipuolisen ehtojen muutoksen ollaan tilanteessa jossa hyväksyn periaatteessa blankopaperin.
Hyväksyn minulle esitetyt ehdot ja hyväksyn että vastapuoli voi muuttaa ehtoja koska tahansa ja miten tahansa paitsi muuttaa ne maksullisiksi.
Tiedättekö miksi useiden verovaroin ylläpidettyjen organisaatioiden ATK järjestelmät ovat katastrofaalisen huonosti toteutettuja. Otetaan vaikka terveydenhuolto. kaikki viranomaisen tuottama on juuri tätä ns hevonpaskaa jota tämäkin rekisteriseloste sisältää. Kun kunnan puuseppä hallituksen jäsen ostaa ATK järjestelmän kaveriltaan kunnan terveyskekukseen ja järjestelmän määrittelyt ovat juuri samanlaista soppaa on sotku valmis. Ostaja ei tiedä mitä se ostaa ja myyjä ei tiedä mitä se oikestaan myy.
PS
Soitto parille tuttavalle ja sain CV-netin työnantajan lukuoikeudet. Jokaisella suomalaisella on näitä kavereita. Yhdellä on kurkkupurkki ja pensseli (maalausfirma) ja yhdellä on luuta ja ämpäri (siivousfirma) ja yhdellä on kellarissa sorvi (konepaja) jne...
Jos et halua kirjata osoitettasi, henkilötunnustasi, puhelinnumeroasi, ikääsi jne juuri tähän Suomi 24 palveluun syystä ettet halua niitä julkisiksi älä kirjoita myöskään niitä CV-nettiin. Suomen laki asetuksineen ei velvoita ketään sitä tekemään. Paperisen CV voi toki lähettää niille työnantajille jotka itse valitsee.sellaisiksi joiden kanssa ylipäätään suostuisi tekemään sopimuksen. En ole vapaata riistaa. Minä päätän kenen palvelukseen astun. Ihan niinkuin päätän siitäkin kenen kanssa solmin minkä tahansa muunkin sopimuksen tai vaikka avioliiton. Tuttava joutui TE toimiston "pakottamana" työhastatteluun. Ta tarjosi työsopimusta. Työsopimus oli työehtosopimusten ja suomen työaikalainsäädännon vastainen. Ilmoitti että ei voi hyväksyä tällaista.
Karenssi koska ta ilmoitti että työnhakija kieltäytyi työstä. Todistetta ei ollut koska työnhakija ei saanut napattua itselleen tuota allekirjoitusta vaille olevaa ta tarjoamaan työsopimusta. Hän ei siis voinut todistaa.
Kohta varmaan työkkäri vaatii facebookin käyttöä! Odottakaa vielä pieni hetki.
Snowdenin paljastettua, että faecesbookin kaikki kirjoitukset ja kuvat tallennetaan NSA:n uumeniin, ei kukaan voi vaatia avaamaan sellaista paljastustiliä. Tosin sinne tallennetaan myös sähköpostit, puhelut, tekstarit, nettiselaukset, paikannukset, pankkitiedot - ja kirjeitä ja pakettejakin avataan, joten 'aika' huteralla pohjalla yksityisyytemme tällä hetkellä on. Olisi aika tehdä jotain.
Mulla on ollut cv netti ja 5 vuoden aikan sitä on katsottu 2 kertaa. Ei se kovin suosittu ole eikä työnantajat käytä sitä.
Itse näen CV-netin mahdollisuutena saada omanlaista työtä, jos on hyvää onnea. Sääli vain, että työnantajat eivät käytä sitä kovin usein.
Mulla ihan sama kokemus: cv pakotettiin liittämään työnhakuilmoitukseen. Karenssilla minuakin uhkailtiin.
Myöhemmin kuulin parilta tutultani, jotka ovat yrittäjiä, että olivat käyneet katsastamassa koulutustaustani. Hmmmm… Kieroa!
Olen kyllä valmis lähettämään cv:ni työnantajalle, joka on tarjoamassa minulle sopivaa työtä, mutta en todellakaan halua, että cv:ni on kaikkien työkkärin sivuille rekisteröityneiden työnantajien pällisteltävissä.
En todellakaan pakoile töitä, vaan haen aktiivisesti itse, ja olen käynytkin useassa haastattelussa. Mutta tämä omien tietojen julkistaminen ja karenssilla uhkailu on mielestäni kohtuutonta - ihmisiä me työttömätkin olemme, ja haluamme pitää omasta yksityisyydestämme huolta.
Ei CV-netin tietojen pitäisi näkyä kenellekään (muulle kuin TE-toimiston virkailijalle), JOS on kieltänyt erikseen tietojen luovutuksen kolmansille osapuolille TE-toimistossa.
Tuossa palvelussa sanotaan:
"Hyväksyttyään käyttöehdot Työnhakija sitoutuu
- Antamaan esittelynsä ja otoksen CV:stään työ- ja elinkeinotoimiston virkailijoiden hyödynnettäväksi palvelutoiminnassa silloin, ****kun on työnhakijana työ- ja elinkeinotoimistossa ja työnhakijaksi ilmoittautuessaan antanut luvan nimi- ja yhteystietojen luovuttamiseen työnantajalle***.
Jos tuon tietojen luovuttamisen on erikseen kieltänyt, niin ei sitä työnantajat näe.
Eli siis toisinsanoen, näin kaikki tapahtuu käytännössä:
1) Ensin sinut pakotetaan käyttämään te-palveluita netin kautta, koska muutkaan heidän palvelunsa eivät enää toimi tai ole käytössä (lisää sana: tarkoituksella)
2) Kun kirjaudut te-toimiston nettisivuille, et pääse eteenpäin ennen kuin hyväksyt käyttöehdot, joissa sinut "sitoutetaan" eli ts. pakotetaan tekemään cv
3) Jos et suostu tietojesi luovuttamiseen ja siihen, että cv:täsi -mieluiten vielä tuoreine valokuvineen- kierrätetään kaikenmaailman raksat läpeensä, sinua uhataan työttömyyskorvauksen katkaisulla
4) Ja sitten cv:si...
5)
6)
Saa täydentää puuttuvat 6 kohtaa se henkilö, joka keksii, että mitähän jännää sitten tapahtuu? Vink, vink vaan.
Jos CV hukkui pinoon ja ensi kesänä olisi tarkoitus päästä töihin,
CV-Klinikka tarjoaa edullisia palveluita ammattitaitoisen ja erottuvan CV:n tekemiseen.
https://holvi.com/shop/cvklinikka/