Tuntuu niin tyhmältä kun puhutaan kelistä kun tarkoitetaan ilmaa. Kelihän on maan pinnassa. Televisin sää kartoillakin puhutaan kelistä , missä euroopassa on lämpimin keli. Vai eikö nuoremmat ihmiset tiedä. Ennen kuulu joskus radiostakin että luistava keli.
Kumma kun kiukuttaa
harmi2
10124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuota olen ihmetellyt ja harmitellut minäkin. Keli on maassa ja sää ilmassa.
Mitä eroa kelillä ja säällä?
Kielitoimiston sanakirja määrittelee sanat seuraavasti. Sää: ’ilmakehän tila maanpinnalla jollakin tietyllä paikalla tiettynä aikana, säätila, ilma’. Keli: ’säästä riippuva teiden t. maaston kulkukelpoisuus’. Murteissa sanoja käytetään laajalti synonyymisina. Arkipuheessa keli ja sää ovat merkitykseltään lähellä toisiaan, mutta esimerkiksi säätiedotuksissa sanojen merkitysten erot otetaan sananvalinnassa huomioon.
http://www.kotus.fi/?i=514&s=2613
Näin heinäkuussa on merellä hyvä veneillä kun keli on yleensä hyvä.
Syksyllä voi tulla kova keli ja silloin ei kannata vesille mennä.
Kelirikko taas ihan oma juttunsa eikä huvipaatilla oo silloin asiaa mennä sen sekaan olleskaan.
Jos huomenna on hyvä lentokeli niin saatan lähteänkuumailmapalloilemaan
Sää vai mää vai Hentun Liisa?
Ja sitten kun puhutaan ruumiista vaikka ihminen on elävä,pitäisi sanoa että keho.
Mun korvaan kalskahtaa aina tuo juttu.Ruumis on kuollut, keho ei.
Ruppi on myös eräs vaihtoehto.
Minulla on kyllä ruumis, kehoa ei.
On se kiva, kun on niin paljon kaikenlaista kivaa puuhaa, ettei ole aikaa eikä haluakaan olla pilkunnussija. Pääasia, että tulee ymmärretyksi. Pikkala kukkii kauniisti tuossa ikkunan alla ja tuoksuu.
Kun on paljon kuppeja, tulee keppien ihoon kovia ruppeja.
Tämä lisäyksenä näiden muiden lapsellisten älyttömyyksien joukkoon.
H.