Tiedän, että kyseinen tyyppi on mennyt metsään niin monta kertaa, että koko listaa on rasittavaa lukea. Palvelen siis hänen logiikkansa onttoudesta kiinnostuneita yksittäisellä tapauksella.
Ensin hän kirjoitti:
"""Silti on todistettu tosiasia että Mozartin uuppera aaroiden pianosäestys versioissa pianisti kilkuttaa säestykseksi pelkkiä perus duuri- ja mollikolmisointuja. Mitään muita sointuja ei käytetä."
"Mozartin oopperoiden säestyksestä löytyy tasan tarkkaan samat perussoinnut kuin löytyy esim Beatles lauluista tai jokseenkin mistä hyvänsä lauluista. Mitään sen kummempaa niissä soinnutuksellisesti ei ole. Todista ihmeessä että näin ei ole. Netistä löytyy Mozartin oopperoiden nuotit. Siitä vaan käytettyjä sointuja analysoimaan."
Dhommi tarttui tähän helppoon tehtävään (tosin se on helppo tällä palstalla vain Dhommille, on selvää, ettei esim. tämä kannabiskamu ole koskaan mitään nuotteja tutkinut).
Ja tulos oli seuraava: mukana oli mm. ylennetty kuutossointu, dim7, dimb7, vähennetty sointu, ylinouseva sointu.
Mikään näistä soinnuista ei ole "duuri tai mollisointu", kuten oli väitetty Mozartin ainoastaan käyttäneen. Monet (1., 2 ja 3. noista viidestä mainitusta soinnusta) kyseisistä soinnuista ei myöskään ole kolmisointu. Pitää kuitenkin muistaa, että hän nimenomaan (kuten kuka tahansa voi lukea edellä olevasta sitaatista) väitti Mozartin käyttäneen VAIN molli- ja duurikolmisointuja.
Hänet siis nolattiin täysin. Mutta miten hän vastasi tähän?
"Eihän kukaan ole koskaan edes väittänyt, etteikö Mozart olisi käyttänyt dissanoivia harmonioita, dim7-sointua ja ylinousevia sointuja."
Heh. :)
Yksittäinen esimerkki 15+86:n logiikasta
9
224
Vastaukset
- rannan kundi.
- uskomatonta! toi 15 63 puhu ittensä täysin pussiin, ja sitten koitti vielä luikerrella kuiville!...
- kysynpähänvaan
Onko jotain järkeä väittää, että Mozart olisi käyttänt pelkkliä duuri- ja mollikolmisointuja? Eihän se niin ollut!
Moxzart sitä paitsi käytti HYVIN USEIN myöhäisessä tuotannossaan jopa sellaisia harmonioita, jotka ovat uudenaikaisempia ja rohkeampia kuin Biitlesin soinnut satoja vuosia myöhemmin.
Esimerkkie: Dissonanssikvartetto, Komtuurikohtaus, 40. sinfonia. - Teisco
kysynpähänvaan kirjoitti:
Onko jotain järkeä väittää, että Mozart olisi käyttänt pelkkliä duuri- ja mollikolmisointuja? Eihän se niin ollut!
Moxzart sitä paitsi käytti HYVIN USEIN myöhäisessä tuotannossaan jopa sellaisia harmonioita, jotka ovat uudenaikaisempia ja rohkeampia kuin Biitlesin soinnut satoja vuosia myöhemmin.
Esimerkkie: Dissonanssikvartetto, Komtuurikohtaus, 40. sinfonia.Mozart nyt pesee Beatlesin miten päin tahansa, mutta ei siitä keskustella tässä ketjussa.
Tässä ketjussa on tarkoitus todeta vain se, että 15 72:lla ei ole alkeelllisintakaan logiikkaa jorinoissaan.
Ainakin niin mä käsitin.
- 13 + 12
"""Silti on todistettu tosiasia että Mozartin uuppera aaroiden pianosäestys versioissa pianisti kilkuttaa säestykseksi pelkkiä perus duuri- ja mollikolmisointuja. Mitään muita sointuja ei käytetä."
http://www.8notes.com/scores/424.asp?ftype=gif
-Ääria uupperasta Don Giovanni.
Siitä vain sointuanalyysiä tekemään, käytännössä pelkkää duuri- ja mollikolmisointua. - Dhommi´´
Mutta kun väitteesi koski Mozartin aarioita yleensä, eikä mitään yksittäistä aariaa! :D
Älä koita livistää. Ihan selvästi puhuit puuta heinää.
Kiellätkö, että esim. Taikahuilun monissa aarioissa on muita kuin kolmisointuja, ja muita kuin mollisointuja ja duurisointuja?
Et.
Eli toistan: Älä koita livistää. - Teisco
Eikös tuo esimerkki ollut vain yksi näyttö siitä epälogiikasta, jota kannabis-veikon tekstit ovat täynnä?
On olemassa se kokoelmaviesti, joka sisältää täysin aukottomia näyttöjä täysin virheellisen tiedon julistamisesta kannabismiehen toimesta.
Dhommi on hyvin kerännyt kasaan noita epäloogisuuksia.
Ainakin opimme sen, että 15 74 ei tiedä musiikista yhtään mitään. - diddonanssi
mozartin paras musiikki omaa mittaamattoman emotionaalisen syvyyden jota popissa ei ole kuten mozartin taidokas rakemnnesuunnittelu on poppia paljon kompleksisempaa ja taidokkaampaa
- tai.PennyLane
Ei osannut Moz tehdä yhtä hyvää, kuin on Strawberry Fields Forever.
Murehdi sitäkin.
- objektivoitu
mozartin mittaamaton emotionaalinen syvyysperspektiivi ei ole kuultavissa vaan sen voi vain tuntea ja kokea sielunsa syvimmässä sopukassa puhtaan mielteen alueelle heijastuneiden tahdonliikkeiden objektivoidun valon ja rakkauden atmosfäärin ottaessa koko ihmisen olemuksen valtoihinsa tajunnan täyttävällä poltteisella valohehkuisella pätsinomaisella emotionaalisella kokemuksella johon poppi ei yllä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390