Voisiko olla?

Aloitimme vauvan yrittämisen toukokuun alussa, kun luovuin kapselista. Lapsen tulolla ei ole kiirettä, mutta aikaa ei ole ylenpalttisesti, koska olen reilusti yli kolmekymppinen.

Toukokuun kierto oli vain 25 päivää, ja kesäkuussa harrastimme ahkerasti seksiä. Hieman yli viikko sitten nännejäni alkoi aristaa lievästi. Aikaisemmin minulla ei ole ollut rintojen arkuutta kuukautisten aikoihin. Vuotoa ei näkynyt, ja aloimme epäillä, että olisin raskaana, Mahaa nipisteli muutamana päivänä, mutta muita ovulaation merkkejä ei tuntunut.

Viime yönä alkoi pieni vuoto, joka tämän päivän aikana lisääntyi huomattavasti. Kierto olisi siis 40 päivää.

Nänneissä ja rintojen yläosassa on yhä vähäistä aristusta. Lukemani mukaan raskaus on joskus mahdollinen, vaikka kuukautiset alkaisivatkin, Kannattaisiko testi tehdä, ja kuinka pian?

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dtfgyu

      Kai sä testin voit jo nyt tehdä :) Jos on negatiivinen, tee parin viikon päästä uusi. Itse tein alkuvuodesta positiivisen testin. Alavatsaa nipisteli, mutta menkat ei alkanut. Kun testin tein, oli menkat silloin myöhässä 1,5 viikkoa. Heti sitten ilmestyikin tuo rintojen arkuus, jota mulla ei muuten koskaan ollut. Varsinkin nännit olivat tosi arat. Onnea! :)

    • Kannansäätelijä

      Onko sulla tai vauvantekokaverillas ennestään jälkeläisiä?

      • Ei ole lapsia kummallakaan. Siksi tuntemuksia mietinkin.


      • Kannansäätelijä
        Suomi-tyttö kirjoitti:

        Ei ole lapsia kummallakaan. Siksi tuntemuksia mietinkin.

        Ok. Oletteko pitkässäkin parisuhteessa ?


    • ygcer

      Kannattaa tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe