Mitä mieltä ootte kun Jämijärvi ei saanutkaan (onneksi!) pidettäväkseen lestujen suviseuroja. Hyvä että kuuntelevat jumalan sanaa jossain pudasjärvellä tai Keuruulla. Luonnonkaunis Jämi olisi peittynyt skeidasta, tyhjistä viinapulloista ja ehkäisyvälineistä. Luojan kiitos että otettiin vuoden 1991 tapahtumasta opiksi eikä samaa anneta toistua enää
Hihhuleitten suviseurat
jeesus ei tulekaan
83812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja mitenköhän se olis sun elämään vaikuttanu, vaikka ne olis siellä pidettykki? Ja avartaisitko vielä, että mistä tuo sun katkeruutes oikeen kumpuaa?
Hienoltahan tuo kuulostaa, ensin vähän paasataan herrasta ja perkeleestä, sen jälkeen juopotellaan ja nussutellaan.
Olin siivoamassa silloin 1991 Jämillä suviseurojen jälkiä... Puheet vanhoillislestuen uskollisuudesta kaatui päälaelleen kun näki mitä kaikkea alueelta löytyi, tyhjiä viina ja kaljapulloja, käytettyjä kortonkeja ym,ym, skeidaa. Eikös silloin kortongit loppuneet 50 kilometrin säteeltä jämijärveltä ja lähikuntien alkot tekivät joulumyyntiä vastaavan myyntivoiton.
Olin itsekkin ottamassa vastaan kenttää seurojen jälkeen ja voin todistaa vieläkin vaikka kuvin, että kirjoitat täyttä skeidaa
Tuo on totta, kaupat eivät osanneet varautua ja jos olisi tavaraa olisi voinut jäädä osa myymättä, kun ei tiedä heidän tarpeitansa.
oliko sielä homoja.
Ja kuulemma kaikki käy tasapuolisesti, millä vaan on jalat. Helppoahan se on, kun aina saa syntinsä anteeksi.
Toivotavasti eivät saa tänne Jukolaa Jämin kaunista maisemaa tuhoamaan ja roskaamaan.