Ostin sellaisen korantalutusraudan vieterillä joka on tarkoitettu fillariin. Ruuvasin tuon raudan pappatuntsaani kiinni ja vedän ajokoiralle 20 km lenkkiä mukavalla vauhdilla joka toinen päivä. Ajattelin ensiviikolla vetäsitä pari 30 km lenkkiä viikossa. Kyllä alkaa pojalla kylkiluut paistamaan joten pitääpä laittaa lisää rasvaa ja hiilareita soppaan kun energiankulutus on kasvanut.
Mopolla koira kuntoon.
Koira kokeisiin
4160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Heko heko. Vaikka voihan noinkin pöljiä tietty löytyä.
Ihan kiva tuo Pappatuntsa. ITse ulkoilutan mielummin autolla eli ajan metsäautotien päähän ja helvetisti audilla karkuun niin koira tulee kuin hullu juosten perässä.
Olen kyllä sitä mieltä että moottorilla mestareita tehdään. Muista myös aina potkaista koiraa sillä se kasvattaa luonnettaa. Kettukoiraa ei muuten saa ellei koiralla ole kovuutta ja potkimalla ja remminperällä saa kovuutta koiraan.
Eräs tärkeä mestarin rakennusaine on myöskin Barffaaminen eli vain lihaa koiralle ja ehdottomasti punaista lihaa. Broileria voi antaa pystykorville mutta ajokeille vain nautaa,poroa tai muuta riistaa.
Erittäin suuri vaara mennä eläinrääkkäyksen puolelle, jos ei osaa lukea koiraansa. Yleensä ylenmääräinen treeni pilaa koiran, on osattava pitää lepo ja liikunta oikeassa suhteessa. Oma kokemus on se, että polkupyörällä juoksuttamalla hiljaiselle vauhdilla, niin että koira ravaa, ja jos lämpötila yli 15 astetta silloin kävelyttää. Soratiet parempia kuin asfaltti. Kun itse pyöräilee ja pävelyttää koiraansa, pysyy oma kunto kelvollisena.
Tiiät varmaan aloittaja itekin että moottorikäyttöisellä ajoneuvolla juoksuttaminen on laitonta? Raukkamaista kehuskella sellaisella täällä, jos ei omaa lihasvoimaa kehtaa käyttää, ei eläintä tarvitse ollenkaan.
Itselläni kaksi metsästyskäyttöistä koiraa ja kyllä oma kuntokin on kasvanut niille liikettä antaessani.