Olisiko aika lopettaa yrittämästä?

äidinrakkaus

Olemme mieheni kanssa yrittäneet saada lasta vuodesta 2007. Itse olen 35 vuotias, mieheni kaksi vuotta vanhempi. Ensimmäisen kerran tulin raskaaksi kesällä 07, mutta keskenmeno seurasi kuukautta myöhemmin.

Raskaana olen ollut yhteensä 9 kertaa. Joka kerta pieni toivonkipinä elää - jospa tällä kertaa lapsi selviäisi. Varsinkin viimeisin raskauteni (keskenmeno toukokuussa 2013) oli raskas, sillä synnytin kuolleen lapsen vain kaksi kuukautta ennen laskettua aikaa. Haluan vain pidellä pientä lastani sylissä.

Lääkärini vihjasi siihen suuntaan, että harkitsisimme adoptiota tai sijaissynnyttäjää. Meillä ei ole kuitenkaan resursseja kumpaankaan. Minusta tuntuu, että heittäydyn kohta jostain alas. Tunnen niin syvää surua.

1

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pingvi1

      Hei,

      erittäin pahoillani olen kaikesta, mitä olet joutunut kokemaan. Kauhean ikävää ja surullista.

      Minulla on myös ollut toistuvia keskenmenoja, v.2009 syksystä alkaen olen saanut seitsemän kertaa plussan testiin ja kaikki menneet kesken, neljä kertaa syke nähty ultrassa mtta sitten se on loppunut myöhemmin.

      Syitä ei ole KM-testeissä löytynyt. Oletan, että teillekin on KM-testit tehty?

      Eikö mitään syytä osattu sanoa, miksi noin pitkäänkin jatkunut raskaus meni kesken? Todella synkkää on kyllä ollut, olisin totaalisen rikki tuollaisen kokemuksen jälkeen myös!

      Itse en ole ajatellut lopettaa yrittämistä niin kauan kun mitään toivoa on. Nyt on vähän suunnitteilla uusi tutkimusjuttu, jos sen suhteen tilanne vielä selvenee. Olen kirjoitellut vauva.info sivuilla Pingvi-nimellä, olisi ihanaa vaihtaa ajatuksia siellä vaikka näistä asioista. Voit laittaa yksityisviestiä siellä. Tai jos haluat laittaa s-postisi tänne esim.

      Toivon niin, että lukisit tämän viestin ja voisimme pitää yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      133
      4271
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2999
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2617
    7. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2463
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe