Lorvit

Kesä on päällä ja alkaa näkyä mitä ihmeellisimpiä vastavalmistuneita ja opiskelevia merimiehenalkuja. Kerta toisensa jälkeen en voi kun ihmetellä miten lorvailua sallitaan ja miten kauan sitä katsotaan. Toisilla vain on pelisilmää vältellä tekemästä oikeita töitä vaikka koko törnin mestareiden, poosun tai förstin huomaamatta.
14404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei ole haluakaan lähteä " kotonta " merelle.
Kun tulin " armeejasta " kun ei ollut rahaa maksaa
" Unioonimaksuja " joudun " lftaamaan " Tukholmaan
Siellä oli " Jopeja " , siltikin jouduin iltasin ja sitten viellä öisinkin
työskentelemään hotelleissa.
Iltatiski loppui yöllä 1200 - 0100 . Sitten pääsi viellä
yösiivoojaksi , joka loppui 0700.
Myllyssä " nimenhuuto oli 1000." Lussenilla .
Sain sitten rasvarinJopin S/S Titanik - nimiseen Höyrylaivaan
Niin tämähän oli 1955 Heinäkuussa.

Äänestä
  • Voi voi sentään. Tuleeko töissä oikein ikikin? Eikö saakaan katsella makoisia unosia? Voi voi sentään mamin pikku pilttejä, kun ei saakaan olla miten haluaa. On se kauheaa!

    Äänestä

Tollaset pasiseerien "lampunvaihtajat" jaksaa vaan valittaa...
Onko taas rankka kuuden päivän törni takana? Äkkiä äidin
viereen sinne peräkammariin nukkumaan.

Äänestä
  • Joo, toi on se sama pasiseeripelle/lampunvaihtaja mikä aina jaksaa valittaa.
    Mikä mättää, eikö tarjoilijapoitsut anna pyllyä?

    Äänestä

Ottaisi vastaan , lämmittäjäjopin .
Tulimme KiilinKanavaan , Tuli ylhäältä ilmotus " 15 min
pysähdys " Mestari ehdotti minulle " toisen kaapin voisi nuohota"
Niin nuohosin . Oli rankka laiva ( 8 t / 24 h )
Ei se ole paljoa , mutta väkisin polttettava.
Tupakan poltto ( 4 kertaa piti tumpata / sytyttää )sama tupakka.
Olihan se liian rankka.

Äänestä

Saatanan lorvit.
Kuka jobin ottaa niin se jobin hoitaa. Jos sitä aletaan sallia että yksi luistaa ja jättää hommat muille niin se asenne leviää kun syöpä. Kohta kaikki yrittää parhaansa että saa omat hommat kaadettua kavereille eikä kukaan laita tikkua ristiin yhteisen hyvän vuoksi.
Päällystön kuuluu varoa tällaista tilannetta ja valvoa alaisia niin ettei tilanne pääse niin pitkälle.

Äänestä
  • Kyllä me päällystössä yritämme pitää huolen että työt jäävät miehistön hoidettviksi, ole huoleti!

    Äänestä

  • Vai että "yhteisen hyvän". Siehän pelle oot. Tervetuloa työelämään.

    Äänestä

  • Varmaan kova työmies tämä sähkömies (YT)?.Niitä oli ennenkin .

    Äänestä

  • Näinhän se menee: "Älä tee sitä tänään minkä voit huomenna toisella teettää".

    Äänestä

Jäin " Ahteriin " kun en pystynyt " jobiani " hoitamaan .

Sano mielipiteesi ?

Äänestä
  • Toivottavasti toi lampunvaihtaja-yt pysyy vaan noissa homolaatikoissa.
    Merille sillä ei ole praktiikkaa...

    Äänestä

Älkää kertoko mun poikaystävälle ett mul on ladyfrendi!

Äänestä

Mon merimies pitää lady-boy menosta. pukevat toisiaan hyteissään naisten vaatteisiin ja alkavat muhinoimaan. Mutta ei siinä mitään, himot ne ovat merikarhuillakin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähkömies (YT) kirjoitti:

Kesä on päällä ja alkaa näkyä mitä ihmeellisimpiä vastavalmistuneita ja opiskelevia merimiehenalkuja. Kerta toisensa jälkeen en voi kun ihmetellä miten lorvailua sallitaan ja miten kauan sitä katsotaan. Toisilla vain on pelisilmää vältellä tekemästä oikeita töitä vaikka koko törnin mestareiden, poosun tai förstin huomaamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu