Perheemme saanee tulevana talvena kaksoset jo entisen n 2v lapsen lisäksi. Ja siten on tarvetta hankkia sellainen.
Tarvitaan siis niin iso auto, jonne ilman suurempia vaivoja saa kaksi kaukaloa, turvaistuimen, kaksosille lastenvaunut ja kolme aikuista kyytiin? Näet silloin tällöin on odotettavissa joku isovanhemmista kyytiin.
Millaisia kokemuksia on esim Renault Grand Espacesta, tai vastaavista muista isoista tila-autoista?
Ison 7 paikkaisen tila-auton kokemuksia?
8
441
Vastaukset
Chrysler Grand Voyager on huomattavan paljon laadukkaampi ja mukavempi ajettava.
- autonero
Ranskikset kannattaa todella unohtaa. Tila-autoissa jenkit ovat ylivoimaisia, mutta niille kannattaa etsiä huoltaja, joka ymmärtää niistä jotain.
- Fiat Freemont 4x4
Nyt kun Fiat omistaa osan Chrysleristä, Dodge Journeyn korvaava malli Suomessa on Fiat Freemont. Kehuttu autolehdissä sisustuksen parantunutta laatuvaikutelmaa Journeyhin verrattuna. Ajotuntumaltaan parempi ja aikaisemmat VW:n valmistamat dieselmoottorit ovat nyt sivistyneempiä Fiatin valmistamia.
Jos käytettyä (uutta huomattavasti edullisempaa) etsit, ei varmaankaan Journeykaan huono ostos ole hintaansa nähden. Varmaan mukavan hiljainen ja tilava matka-auto sekin.. Mutta uutta on kovasti kehuttu, etenkin mitä auto tarjoaa hintaansa nähden. Ja jos haluat sen edelleen Dodge merkkisenä uutena, se täytyy hakea jenkeistä, jossa sitä myydään edelleen Dodge Journeyn nimellä.
- autonero
Ei todellakaan ole Freemont/Journey mikään varsinainen tila-auto, vaan korotettu farmari.
Takarivin tilat ovat onnettomat ja sen käytössä ollessa tavaratialt olemattomat. Suomen markkinoilla ainoat kyseeseen tulevat autot ovat Chrysler Grand Voyager ja Chevrolet Transport. - 10+4
Taitaa olla pikkubussi teille tarpeen. Vaikka saisit survottua takapenkille kaukalo - turvaistuin - kaukalo, isovanhempi apuskin paikalle ja puolisosi kolmannelle riville, niin ei hänen viereensä enää kaksostenrattaat mahdu. Kaksivuotias tarvitsee vielä varalle omat rattaat, ja kait teillä muutakin tavaraa on matkassa?
- Kokemusta on
Samaamieltä. Tosta kun ottaa keskirivin laitapenkin pois, niin toinen vanhempi pystyy "palvelemaan" lapsia koko matkan.
http://www.nettiauto.com/peugeot/expert/5763244
- Asiantuntija66
Unohda Voyager, se jättää tielle. Ylivoimaisesti paras on Kia Carnival (ei saa enää uutena). Toinen hyvä on Ford Galaxy. Astetta pienempi mutta hyvä on Seat Alhambra/VW Sharan (käytännössä samoja autoja).
- Anonyymi
https://autobild.fi/artikkeli/koeajossa-toyota-land-cruiser-mahtava-peli-maastossakin-6.182.153443.6f7472a59e 100l 7 rivin takana. onko tuo nyt normi LC:tä? kai enempi on niissä joissa lisäistuimet sivuilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756