Elikkäs omistan kolme gerbiiliä, yksi täyttää kohta vuoden ja kaksi muuta ovat vähän nuorempia. Kaikki ovat siis tyttöjä.
Huomasin siis, että gerbiilien nenät ovat karvattomia, jokseenkin vähän tummahkoja ja joskus on valunut vertakin.. Ja yhdeltä gerbiililtä lähtee karvaa. Iskä ei ole suostunut viemään niitä vielä eläinlääkäriin koska kallista jne. ja että hänen mielestään kannattaisi oottaa vielä jos se menisi ohi. No me ootettiin, eikä ole tapahtunut kauheasti muutosta.
Ja siis jostain olin lukenut, että karvanlähtö saattaa olla vitamiininpuutetta, miten gerbut saisivat lisää vitamiinia? Veteen voi kuulemma myös laittaa mutta myydäänkö kaupassa jotain vitamiinilitkua jota voisi laittaa juomapulloon?
Kertokaa mitä tekisin gerbiileitten kanssa :)
Gerbiilit sairaita? :/
1
75
Vastaukset
- Jokuvaan eli minä
Mitä olen lukenut, voisi kokeilla Tehovitol tai Bonnien vitamiiniliuosta, kysyä sitä voi esim. apteekista, eläinlääkäristä tai eläinkaupasta. Kokeile laittaa nettiin hakusanaksi ''gerbiilien vitamiinit'' ja etsi lisä tietoa jos sitä vielä tarkemmin haluat:)
Mikseipä voisi myös olla, että jos gerbiilit asuvat häkissä ne jyrsivät pinnoja (toivon että ne asuvat terrassa) katso myös ettei terraariossa ole mitään mikä voisi aiheuttaa karvan irtoamista esim. nenää hinkkaavat jyrsimis mahdollisuudet. Käytä myös chinchillan kylpyhiekkaa jos et vielä käytä, se parantaa turkinlaatua kun ne saavat siinä pyöriä:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä264266S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi144084Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2433858Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt421796Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi711680Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11498- 1051407
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111301Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265