Nopeaan kuvaukseen

Lemmikkikuvaaja

Hei! Tarvitsen kameran joka ottaa kuvat mahdollisimman nopeasti. Sarjakuvaus pakollinen. Myös pitkä zoomi ja hyvä hämärä kuvaus olis hyvä olla, mutta nopeus silti tärkeämpää.
Lemmikkikuvaukseen pää sääntöisesti siis. Alkaa ottaan päähän kun joka kuvassa näkyy koiran perse tai pilkku jossain kaukaisuudessa.
Ongelmaksi muodostuu kameran hinta. Järkkäri mulla on ollut, mutta se oli liian kömpelö pitää mukana.

Olen miettinyt seuraavia kameroita:
Canon PowerShot SX160 IS
Fujifilm FinePix S2980
Olympus SP-620 UZ
Olympus SP-720 UZ
Nikon Coolpix S6400

Hinta-laatu suhdehan näissä tuntuu heittelevän aika paljon.
Onko kellään kokemusta kyseisistä kameroista tai osaisko joku kertoa, mikä näistä vois sopia minun käyttötarkoituksiin parhaiten.

5

307

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osta käytetty

      Vaikka Nikon D300 akkukahvalla ja 70-200 f2.8 objektiivi, niin alkaa nopeutta löytyä.
      Valitettavasti järkkäri on ainut vaihtoehto, pokkarit on auttamatta liian hitaita.

    • vois sopia

      Taitaa Casio olla ylivoimaisesti nopein.

    • Muuta et tarvitse
    • Tuo Canon on nyt viimeinen ko. hommaan, kun siinä on CCD-kenno. Katso SX240 HS:ää tai sen uudempaa versiota SX270 HS. SX240 HS ottaa 10 kuvaa sekunnissa, SX270 HS 14 kuvaa sekunnissa (7 kuvaa). SX160 HS on vain 0,8 kuvaa sekunnissa. Hämäräominaisuudet myös ovat paremmat noissa. Joskin pitkä zoom ja hyvät hämäräominaisuudet ovat yleensä vaihtoehtoisia.

    • Lemmikkikuvaaja

      Kiitos Okaro, tähän mennessä vastauksesi on ollut ainoa hyödyllinen, aloitusviestissäni sanoin nimenomaan etten etsi järkkäriä.
      Tänään listaan tuli lisäyksenä Samsung WB100, eli vaihtoehdot ovat tällä hetkellä se ja tuo Olympus SP-620 UZ jota kävin testaamassa teknisillä.
      Testasin myös expertillä Nikon coolpix L310.
      Molemmissa oli ihan ok kuvaus nopeus, tykkäsin ite nikonin zoomista enemmän, lisäksi se taisi ottaa useamman kuvan nopeammin, mutta olympuksella sai minusta vähän kirkaampia kuvia liikkuvista kohteista (autot) ja vielä hämärässä. Olympuksessa kuului ääni kuvia ottaessa, joten pystyi suunnilleen arvioimaan montako kuvaa se ottaa, lisäksi se tallensi kuvat muistiin nopeammin kuin Nikon. Tosin Nikonissa oli muistikortti paikallaan ja olympuksessa ei, joten varmasti kortillakin on paljon merkitystä tässä.
      Nikonin zoomilla sai kaukana olevista kohteista kirkkaammat kuvat.
      Myyjä sanoi Olympuksen tekevän tällä hetkellä parhaat super zoomit..
      Arvostelutkin sillä tuntuivat olevan yleisesti ottaen paremmat.
      Huomenna menen testaamaan Samsungin nopeutta ja ostan sen tai Olympuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2037
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      26
      1081
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      94
      772
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      125
      751
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      717
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      675
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      662
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      60
      644
    Aihe