hllaaa tulee vai ei tule

sano ruutiset että ranualle ennätyshilasato tulossa. toiset toitottaa että pakkaset syöny. mikä on tosi?
5416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tornion alueen soilla (ojitettu kaikki) ei hillaa ole lainkaan, kesäkuun alun hallayö vei avoinaisten paikkojen hillat. Korpihillaa on vähän, mutta se on aivan raakaa vielä. Muualla hillaa kuulemma on paljon.

Äänestä

Tulloo niin kauhiasti ettei kukkaan meinaa keretä vastaamaan !

Peräsuoli pitkällä jolkotetaan soilla.

Äänestä

Tämmöistä tietoa mulla on.

Itälappi:Tunsa -Salla ja aina Kuusamoon asti hellejakson
jälkeen oli pari pakkasyötä(-4),ei tule hillaa.

Keski-osa lappia: paikoin ennätys hillavuosi(myös Ranua).

Käsivarsi ja länsilappi: mulla ei ole tietoa.

Lapin alkukesä oli 2-3vk edellä normaalista, joten hillakin kypsyi
etuajassa.
Korpihillakin alkoi kukkimaan ennen kesäkuun puoliväliä(napapiiri).

Äänestä
  • Metlan Kauko Salo antaa lausuntoja jotka eivät pidä paikkaansa.Ke HS lakkaa voi löytyä vielä aukeilta paikoilta.Sieltähän ne kypsyy ensimmäisenä.Monet paikat Kemijärvi,Salla ja Savukoski tyhjiä mustikoista.Nämä tiedot 10 ihmiseltä.Alkaa vähän säälittää thaikkujen asema.Itse kun vaan harrastan asiaa niin kunhan jotain saan.

    Äänestä

Itse poimin Muonion seudulla viime viikolla ( vko 29 ) josta oli vaikea löytää sellaista paikkaa josta ei olisi jo kerätty. Kyllähän sitä lakkaa oli ja vielä raakojakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lappiinmenijä. kirjoitti:

sano ruutiset että ranualle ennätyshilasato tulossa. toiset toitottaa että pakkaset syöny. mikä on tosi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu