Huhutaan että..

Atria ja Hk olisivat nostamassa sian hinnan loppuvuonna huipputasolle. Jopa 50 sentin nosto olisi mahdollinen. Taidan ottaa sikoja.
16305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ja päästit kissan ulos

Äänestä

Itse olen myös kuullut,että parempi aika saattaisi koittaa n. 3kk kuluttua.

Tämä varmalta taholta saatua tietoa.

Äänestä
  • No mistäköhän tämä tieto olisi peräisin ??? Teurastamo nyt puhuu mitä vain , kun eivät enää hallitse laivaansa , tyydytään vain että markkinat hoitavat kun itse ei osata. Totinen tosi on että jokin muu niittää satoa , ei tuottaja . !

    Äänestä

Se voi myös laskea 50c. Luottaako joku teurastamon sanomisiin?

Äänestä

Joopa joo ja lehmät lentää. Aloittajalle voisi sanoa, että hinnan lasku on varmaan tulossa.

Äänestä

Huhutaan että... Aloittaja olisi juuri tullut mielisairaalasta.

Äänestä

Sitäkin huhutaan että sian hinta laskee 50 senttiä loppuvuonna.

Äänestä

Sianlihan hintahan on kuin suomen talous. Hyviä"aikoja ja
nousua" siirretään aina puolivuosittain eteenpäin.
Samat ennustajat äänessä aina uudestaan virhemarkinaali
näiden ennustajien proknooseissa on aina 100%.

Äänestä

Itselläni taas sikala täynnä, ja kohta vedän sioista rahhaa niin että naurattaa, hahahahahahaaaaaaaaaa.

Äänestä

Olen syksyllä kovan luokan rahamies. Myyn 2000 sikaa syyskuussa, ja kylven sen jälkeen rahoissa. Lerppa voi kyllä lerpahtaa, mutta ei koskaan kerpahtaa. HOHOHOHOHOHOHOHOHOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO.

Äänestä
  • minä taas levitän huhua , että vilja maksaa syksyllä minimissään 270 euroa tonni

    Äänestä

  • Palstan idiootti on taas palannut ja toistaa tuota valhetta jo samaan malliin kuin entinen Neuvostoliitto sosialismin ihanuutta.

    Äänestä

Kumma juttu kun toiset saa vaan sikalansa kannattamaan vuodesta toiseen...ja toiset ei sitten millään.

Äänestä

Koska näköjään olet lerppa taas kerran, kerro esimerkki elävästä elämästä, kuka saa sikalansa tällä hetkellä kannattamaan? Valhetilastoja en tänne kaipaa.

Äänestä

Lukekaa tämän päivän maaseudun tulevaisuus, ja herätkää jo unesta te taliaivot jotka kuvittelette, että sikatalous vetää sauhunsa. Siinä Lappeenrantalainen porsaantuottaja Asmo Mikonsaari kertoo millainen ruuhka heidän porsassikalassaan on. Eikä ole kysymys nyt mistään pienestä emakkosikalan pahasesta, vaan 600 paikkaisesta emakkosikalasta.

Kysymys kuuluu, miksi, ja taas kerran miksi porsaat eivät mene eteenpäin jos sian pitäminen on niin kauhean hyvää hommaa??? Jokainen jolla aivot vielä toimivat tietää vastauksen. Aivottomien ei kannata pohtia vastausta.

Äänestä
  • Luin saman jutun. On siinä porsastuottaja kirjaimellisesti kusessa. Aikamoista konkkoottamista tehdään noin suurelle tuottajalle. Eikö tuossa tilanteessa kannat-
    taisi harkita muita vaihtoehtoja esim teurastomon vaihtoa tai lihasikalan tekoa.
    Täällä Pohjanmaalla isoilla emakkosikaloilla on omat lihasikalat jatkona ja homma
    toimii. Millaisia sopimuksia on tuottaja mennyt tekemään, jos siinä sovitut asiat ei
    pidä? Esim hinnan tai hakujen suhteen. Tätä kyllä ihmettelen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sioissa tulevaisuus kirjoitti:

Atria ja Hk olisivat nostamassa sian hinnan loppuvuonna huipputasolle. Jopa 50 sentin nosto olisi mahdollinen. Taidan ottaa sikoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu