Hei ! :)
Eli olen jo pitkän ikuisuuden miettinyt, että miten kyseisellä järkkärillä videota ottaessa itsestään tarkennus (automaatti tarkennus) onnistuu?
ESIMERKKI. Jos järkkärini on kamerajalassa, ja minä istun penkillä tekemässä videopostausta itsestäni, niin miten kameran saa tarkentamaan automaattisesti naamaani, ettei minun tarvitse ruveta manuaalitarkennuksen kanssa säätämään, jolloin videosta tulee sumea, eli epätarkka.
Kiitos vastauksista jo näin etukäteen ! :)
Miten Canon 1100D itsestään tarkennus videokuvatessa onnnistuu ?
3
411
Vastaukset
- jpp75
Olisiko vaihtoehtona jokin lankalaukaisin jossa on mahdollisuus pelkkään tarkennukseen, vauihtoehtona tosin on myös että pienellä aukolla tarkennat siihen missä istut ettei kaikki pieni liikkuminen tee sinua epäteräväksi.
Noissa järkkäreissähän kyllä kannattaa käyttää manuaali tarkennusta ellei ei ole ulkoista mikkiä, ei kuulosta kovin mukavalta videolla kun saatananmoinen surina kuuluu videolla. Se surina on oikeasti ihan järkkyä, korjatkoon viisaammat jotka videoita tekee taikka tietää enemmän.- eiviisaampi
Jep, jotenkin noin se on tehtävä. Eipä juuri lisättävää, paitsi että 1100D:ssähän ei ole automaattitarkennusta videokuvauksen aikana. Jos olisi niin surinaongelmahan siinä sitten tosiaan tulisi vastaan seuraavaksi ilman ulkoista mikkiä tai hiljaista USM/STM-objektiivia.
- amazooni2
Osta pokkari.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0074K1JT0/ref=as_li_tf_tl?ie=UTF8&tag=wenn-21
Se hoitaa kuvauksen mallikkaasti.
Ja on kevyt kuskata mukana.
On ne nykyään fiksuja vimpaimia, ei voi kuin ihmetellä.
Ja on ihan äänetön vaikka zoomailee, ainakin mun kamera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491