Kirjoittelin jo aiemmin kyseisestä tapauksesta ja vähän samoista ongelmista jotka varmaan saattavat liittyä tähän nyt kyselemääni vaivaan, tavalla tai toisella.
Ajelin tuossa viikolla emännän perässä kun tultiin mökiltä tuon kyseisen värkin perässä noin 70km ja huomasin että volle pöksäytteli välillä pienen tupsauksen harmaata/mustaa savua ihan tasanopeudella ajettaessa 80-100kmh.
Risteyksistä lähdettäessä ja rampilta vaikka konetielle kiihdytyksessä ei kuitenkaan tullu mitään sen kummempaa pilveä, mielestäni ihan asiallista pakokaasujenpoistoa, volvo huomioon ottaen..
Eli, voisikohan tuo johtua tuosta suutin ongelmasta, että tumppaa tuota ainetta liikaa ja ei kerkee polttamaan, joten tupsauttaa tuon pienen savu pilven...
Varmaan aika vaikea kysymys taas kerran, mutta selviääkö tuo ongelma jos käyttää volvo huollossa piuhan päässä mikä suutin vuotaa, vai vaihtaako nuo kaikki varmuuden vuoksi ja lasku sen mukainen.
Eihän tässä nyt varsinaista hätää ole, mutta välillä tuntuu että moottoria alhaalta tiukasti kuormittaessa antaa tuon pienen sirinän joka ei mielestäni kuulu koneen normaaliin luonteeseen ja pelko on että polttaa mäntään reiän tai jotain muuta vastavaa..
Toivottavasti joku nyt osaisi antaa jotain vinkkejä, esim pitääkö viedä heti korjaamolle, ettei pala mäntään reikä tai jotain muuta vastaavaa!
Volvo V 70 D5 Tupsauttaa savua!!
2
1267
Vastaukset
- speedomies
Edelleen se sirinä vedätyksessä on suora oire suuttimen vuotamiseen. Ei täällä kukaan pysty sanomaan pitääkö se korjata nyt vai vuoden päästä. Korjaamolla voivat ehkä helposti mitata suuttimen ohivuodon, mutta vuotaminen palotilaan onkin vähän monimutkaisempi juttu. Suuttimet pitäisi melkein irroittaa ja paineistaa suutinpenkissä ja katsoa miltä näyttää. Ja tämähän maksaa... Ei ole välttämättä lainkaan huono idea yrittää vain kuunnella mikä puikko ääntää ja vaihtaa suuti vaikka itse.
Tuo pössäyttely voi tosiaan johtua siitä, että joku suutin vuotaa. Mutta vuoto tuntuisi täten melko suurelta, jos sen savusta näkee. Tosin moottorin syöttö kyllä muuttuu itsekseen kuormituksen mukaan vaikka itse yrittää pitää ns. tasanopeutta. Kunnossa oleva D5 ei kyllä pukkaa normaalisti lainkaan savua normiajossa, jos ilmansuodatin ja ahtopuoli kunnossa. Nilkka suorana tuon ikäinen nokeaa hieman, mutta ei kuitenkaan häiritsevästi. - speed gontsales
Juu juu nilkat suorana anna mennä vaan ,korjaa 100vuoden päästä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412395Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423011974- 201760
- 241575
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231414- 1001309
- 431308
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391255Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371121- 361016