KUKA ON HYVÄ ARKKITEHTI???

Palkkaan hänet heti!!!

Tällä palstalla keskustellaan paljon siitä, kuinka kannattaa pirrättää talo hyvällä arkkitehdillä ja kuinka hyvä arkkitehti säästää oman palkkansa hyvin suunnitellussa talossa jne. Mutta nyt alkaa kyllästyttäää!!! Kyllähän tämän tajuaa, mutta kun minä olen nyt jo toista kuukautta yrittänyt etsiä sitä HYVÄÄ arkkitehtiä, niin nyt olisi todellakin jo kiva tietää kuka hän on? Nimetkää siis kokreettisesti joitakin hyviä arkkitehtejä esim. Tampereen seudulta. Niin ja vastaavasti olisi kiva tietää mistä sitten tunnistaa sen huonon arkkitehdin, jotta osaan häntäkin varoa.

Kiitokset!

12

4293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku

      on kaikki hyvien arkkitehtien suunnittelemia, jos sinulla on oikeasti rahaa rakentaa, valitse kuvastosta valmis arkkitehdin luomus.

      • K70

        Kuvastosta valitset nimekkään arkkitehdin luomuksen, niin siinähän on kiva asua, kun tietää, että on nimekäs henkilö suunnitellut talon.
        Tosin tuolla kuvastotalon piirtäjällä on aika ohuet tiedot juuri sinun tarpeistasi, mitä taloon haluat ja mihin minkäkokoisena ja millaiselle tontille.
        ...vai oiskohan ne pakettisuunnittelijat sittenkin ennustajia, jotka tietää minkä kokoisen olohuoneen mä haluan ja mihin ilmansuuntaan tahdon aamutoimillani lorotella.


      • joku
        K70 kirjoitti:

        Kuvastosta valitset nimekkään arkkitehdin luomuksen, niin siinähän on kiva asua, kun tietää, että on nimekäs henkilö suunnitellut talon.
        Tosin tuolla kuvastotalon piirtäjällä on aika ohuet tiedot juuri sinun tarpeistasi, mitä taloon haluat ja mihin minkäkokoisena ja millaiselle tontille.
        ...vai oiskohan ne pakettisuunnittelijat sittenkin ennustajia, jotka tietää minkä kokoisen olohuoneen mä haluan ja mihin ilmansuuntaan tahdon aamutoimillani lorotella.

        et rakenna vain itsellesi vaan asunnon on oltava muidenkin käytettävissä, sillä mitä sinä haluat ei pitkällä aikavälillä ole mitään merkitystä.

        Tehtäväsi on rakentaa (yhteiskunnan ohjauksessa) maahamme hyvää ja kaikille soveltuvaa asuntokantaa.


      • K70
        joku kirjoitti:

        et rakenna vain itsellesi vaan asunnon on oltava muidenkin käytettävissä, sillä mitä sinä haluat ei pitkällä aikavälillä ole mitään merkitystä.

        Tehtäväsi on rakentaa (yhteiskunnan ohjauksessa) maahamme hyvää ja kaikille soveltuvaa asuntokantaa.

        Niinpä.
        Kaiken maailman grynderit on tuonkin saanut aikaan rakentelemalla kaikesta laistaen ongelmakämppiä.

        Asianhan pitäisi olla aivan toisin.
        Minä rakennan OMALLE tontille, OMALLA rahalla, OMAA taloa. Senhän ei pitäisi kuulua yhtään kenellekkään, minkä näköinen yms. siitä tulee.
        Tämä siis kärjistäen, ymmärrän kyllä kaavamääräyksiä tiiviisti rakennetuilla alueilla.

        Toisekseen, tuolla ei ole mitään tekemistä pakettitalojen kuvastojen kanssa. Kyllä ne huippuarkkitehdinkin piirtämät talot voidaan rakentaa päin helvettiä, yhteiskunnan ohjauksessakin!


      • Talopakettimallistoista löytyy paljon muidenkin kuiin arkkitehtien suunnittelemia malleja.


    • piirrättänyt

      tee itse luonnokset niin pääsee arkkitehti jyvälle mitä haluat ja edelleen katso sen tekemiä luonnoksia, ennen loppullisia kuvia .onneksi on säännöt ettei tule mitä sattuu minnekkin.

    • Arkkitehti

      Hyviä arkkitehteja löytyy mm. Tampereen SAFA:n (Suomen Arkkitehtiliitto) avustuksella tai SAFA:n kotisivuilta www.safa.fi/arkkitehtihaku.

      Hyvyys on tietysi jossain määrin "katsojan silmässä". Itse suunnittelijana olen aina pyrkinyt tuomaan sen esille, että olennaisinta on löytää suunnittelija jonka VALMIISTA taloista pidät (ja haluat "jotain tuon henkistä") tai, jonka kanssa keskusteltuasi jonkun aikaa, huomaat "puhuvanne samaa kieltä".

      Kodin suunnitteleminen toiselle on kenties haastavimpia mahdollisia toimeksiantoja, joten mitä tarkemmin osaat yksilöidä toiveesi sen helpompi on välitää suunnittelijalle toiveesi.

      Toisaalta on hyvä huomioida, että arkkitehdin koulutus ja kokemus ei ole aivan tyhjänpäiväistä ja monen "tavallisenkin" arkkitehdin näkemys on kuuntelemisen arvoinen..

      Menestystä projektiisi.

    • Kari S
      • varo vaaraa

        Tuo on joku huijariryhmä mikä kerää ryövättäviä osoitteita tms. Kari S alias milloin mitäkin ilmoittelee kaikkia valetarinoita joka rakennuspalstalla


    • Hyvä arkkitehti totta vie kykenee säästämään rakennuttajalle palkkansa verran verrattuna vain tavalliseen arkkitehtiin verrattuna. Huono arkkitehti tekee suoranaista vahinkoakin esimerkiksi suunnittelemalla sen verta ufon talon, ettei kukaan sitä ihan tosissaan lähde edes tarjoamaan - tai tarjotessaankin laittavat hintaan reippaasti suolaa, jotta yllätyksiin on varauduttu riittävästi.

      Valitettavasti en voi sinua auttaa etsinnässäsi, sen verran vähän minä hyviä arkkitehtejä tunnen.

    • paras arkkitehti

      Mä oon paras arkkitehti maailmassa!

    • adfaafadf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      86
      5371
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4670
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      370
      2114
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      95
      1733
    6. 99
      1617
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      351
      1206
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1034
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1021
    Aihe