http://freshaquarium.about.com/od/barbs/p/Black_Ruby_Barb.htm
Suomalaisilla sivustoilla korostetaan virheellisesti liikaa sekaruokaisuutta!
Ravinto:
Kalat syövät enimmäkseen pohjalta. Ne kaivelevat paloja orgaanisesta aineksesta, joka kasaantuu metsäpurojen pohjalle. Niiden ruokavalio koostuu lähes kokonaan tästä orgaanisesta aineksesta ja levästä. Siksi on tärkeää pitää paljon kasviainesta niiden ruokavaliossa. Hiutaleet/rakeet/pohjatabletit, joissa on runsaasti kasvismateriaalia, ja myös vihannekset, kuten kuoritut herneet, pala raakaa kesäkurpitsaa ja kuorittua salaattia tai pinaattia, ovat kaikki hyviä valintoja.
Lisää kasvisruokavalioon satunnaisesti elävää/pakastekuivattua ruokaa, esim. surviaista, vesikirppua ja katkarapua, joka viikko tai joka toinen.
Omaa kokemusta: Kannattaa varoa kuitenkin kesäkurpitsan siemeniä ja liian isoa hernepalasta, koska voivat tukehduttaa barbin, ja monen muunkin kalan! Ne kun eivät pehmene kalan suussa moneen tuntiin ja voivat siis tarttua kalan kurkkuun, jolloin kala ei voi sitä "oksentaa" pois!!
Diet:
Ruby Barbs are what is known as a benthic, or bottom, feeder. They rummage for bits of organic material in the detritus that builds up on the bottom of the forest streams they live in. Their diet is almost entirely composed of the detritus and algae. For this reason, it's important to keep plenty of vegetable matter in their diet. Flake foods high in vegetable matter, or vegetables such as shelled peas, pieces of raw zucchini, and blanched lettuce or spinach, are all good choices.
As an augment to the vegetarian diet, occasional feedings of live foods are beneficial. Bloodworms, Daphnia and Brine Shrimp are all good choices to feed as a supplement every week or two.
Punapääbarbin ravinto: on enimmäkseen kasvissyöjä
oikea ruokinta
1
149
Vastaukset
- lisäys...
Kisailevat keskenään tuntikausia. SIksi surviaista melko usein viikossa. Surviaiset ovat hyviä raudanlähteitä (veri). Tarvitsevat rautaa, ettei tule anemia/tulehduksia. Eivätkä väsy!
Tämä omaa kokemusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1645258
- 114198
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513675Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032955Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62098- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121358Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621234Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4081219