Onko olemassa mitään keinoa tai hoitoa, mikä auttaisi?
Voiko lähiomainen auttaa jotenkin?
Onko joitain kirjoja joita voisi lukea ja saada neuvoa?
Voiko lähiomainen auttaa jotenkin?
Onko joitain kirjoja joita voisi lukea ja saada neuvoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ainakin olen lukenut netistä, että joku ammatti-ihminen jo ihmettelee, miksei luonnehäiriöitä voisi korjata. psykopaatteja, mitä pidetään vaikeimpina korjata, on joku prosentti kansasta, joten aika paljon heitäkin. olisipa hienoa, jos joku päivä voisivat parantua. missä vaan luuraa vaativampi ammattiapu .itsehän nämä eivät useinkaan koe tarvitsevansa apua , vaan joku omainen, jota ei edes uskota, ovat nämä ns. narsistit hyviä naamioitumaan
9mm burana silmien väliin auttaisi
Vaikea näitä on auttaa kun eivät itse koe tarvitsevansa apua. Pitävät hulluina jotka yrittävät heitä auttaa. Usein nämä psykopaatit ovat huippuälykkäitä ja osaavat esim. kuulusteluissa manipuloida kokeneipiakin tutkijoita ja käyttävät jopa demonisen viekkaasti ja ovelasti luovia omaksi edukseen tilanteita. Ovat myös niin paatuneita, että ei eväkään varahdä raaaimman rikoksen ollessa pöydällä. Osaavat soluttaa valhetta valheen perään.
ajatusleikkinä voi miettiä, että onko lihansyöjä vai kasvissyöjä psykopaatti? Håhåhåhåå. Mielenkiintoista. Empatia voi joskus olla valikoivaa................... ;) lol
Psykopaatti muuttui intensiivisessä psykoterapiassa kokonaan mustaksi vellovaksi massaksi.
Niin vaikeaa on, varsinkin omaiselle kun ei vaikuta olevan parannuskeinoa.
Voihan sitä sattua jotain, mikä pistää psykopaatin ajattelemaan.
Luin yhden kirjan, jossa joku Amerikassa oli saanut salamaniskun lävitseen ja muuttui sitten lopulta ihan tavalliseksi tuntevaksi ihmiseksi ja on jopa perustanut jonkun instituutin.
Insestitauti sukukunnat ja ihmiset sekä nämä paikkakunnat ovat omalla olemassaolollaan ja elämisellään varsin hyvin ansainneet kaiken sen mitä
ikinä osaksensa saavatkin, tuli se sitten näiden psykopaateiksi leimaamien
tahoilta tai muilta.
En oikein usko tuohon.
Tottakai on olemassa keinoja!
Nää psykopaatit ovat sairaita ja olisi oltava keinoja saada kaikkeen tervehtyminen!
Eikö psykopaateilla ole ihan poikkeavat aivotkin?
Kyllä. Psykopaateilla on vikaa aivojen otsalohkossa, joten ihan fyysinen vaiva eikä siitä voi parantua.
Entä lobotomia?
Kyllä siinä on vitsit vähissä.
Ei se ole mikään aivosairaus, aivoja ehkä käytetään/ne aktivoituu eri tavalla.
Ennen uskottiin, ettei persoonallisuushäiriötäkään voisi hoitaa, mutta psykoterapioilla on saatu jotain tuloksia.
Kyllä psykopatiaankin voidaan jotain tehdä, mutta se on hankalaa ja pitkä prosessi. Suurin ongelma lienee se, ettei psykopaatti itse koe tarvitsevansa apua.
Kannattaa nyt vaan lähteä siitä, että ei se lähiomainen siitä parane. Pitää huolta siitä, ettei manipuloi ja hypi silmille. Parasta siis pitää rajat ja selvät säännöt ko. henkilön kanssa. Ja jos kyseessä on puoliso, niin harkitsisin vakavasti eroa.
Jos psykopaatilla on ollut onnellinen lapsuus, niin ei hänestä kai mitään hirviötä tule. Itsekeskeinen ja itsekäs hän kylläkin on.
Jos on ihan diagnosoitu psykopaatti, niin kyllä se on aika valmista kamaa.
Psykopaattihan osaa olla myös miellyttävä ja siihen ansaahan monet menevät. Se edellyttää sitä läheiset tekevät niin kuin ao. haluaa.
Kyseessä sairaus, vakava persoonallisuushäiriö ( epäsosiaalinen personaallisuus) Ihminen on ihminen, mutta tämän sortin tapaus on todella vakava riski lähiomaisten mielenterveydelle ja usein myös fyyysiselle terveydelle (rahoista ja itsekunnioituksesta puhumattakaan).
Jokainen voi tietenkin päätänsä seinään psykopaattien ja muiden "toivottomien tapausten" kanssa, joiden ihmisuhdetaidot on manipulointia ja empatikyvyttömyys korvataan näyttelemisellä. Voihan olla tekemisissä, mutta lähisuhteessa ko. henkilöt ovat myrkkyä läheisilleen.
"APD:n oireisiin kuuluvat:
Kykenemättömyys toimia sosiaalisten normien tai lakien mukaisesti
Petollisuus, joka ilmenee jatkuvana valehteluna tai muiden huijaamisena oman hyödyn tai nautinnon vuoksi
Vastuuttomuus, impulsiivisuus tai kykenemättömyys suunnitella elämää eteenpäin
Ärtyneisyys ja aggressiivisuus, joka esiintyy väkivaltaisuutena
Piittaamattomuus omasta tai muiden turvallisuudesta
Katumuksen puute, joka esiintyy piittaamattomuutena tai kykenemättömyytenä ymmärtää loukanneensa tai kohdelleensa väärin muita tai varastaneensa heiltä
Muiden ihmisten hyväksikäyttö
Narsismi
Antisosiaalista persoonallisuushäiriötä esiintyy DSM-IV-oppaan mukaan kolmella prosentilla miehistä ja yhdellä prosentilla naisista."
terapeutti on joskus sairaampi kuin väitetty psykopaatti
eli en usko että terapia auttaa hakeutuvat katsos lääkäreiksi ja hoitsuiksi tai muihin ammattikiusaajan virkoihin