Orkidean kukkavanat

harmittaa2

Orkideani tekee kaksi uutta kukkavanaa, mutta ne tulevat vaaka tasossa ja taipuvat alas päin niin että eivät kasva ruukusta ylöspäin. Näin ollen niitä en uskalla taivuttaa ne muuten menevät poikki. Mikä olisi avuksi, vai menetänkö kukinnan kokonaan.

5

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ährääjä

      Anna roikkua tai laitatukikeppi tai lankaa.

      • harmittaa2

        Harmi vaan, kun ne kasvavat ja taipuvat sinne ruukun sisälle päin eivätkä ole edes ruukun reunan tasolla. En voi niitä edes nostaa ylös päin, ne katkeavat ja irtoavat. Luulen kyllä että ne ovat kukkavanoja? kasvavat vastakkaisilla puolilla. Mitä muuta ne voisi olla, on ensimmäinen orkideani, joten ei paljon ole kokemusta sen kasvattamisesta. Pitäisikö koko kasvi ottaa irti ruukusta ja laittaa uudelleen niin että ne jäisi sitten ruukun tasolle, mutta onnistuisko se.


    • kukkamummo1

      Onko ne kukkavanoja vai "juuria".

      • harmittaa2

        Olen kyllä miettinyt nyt itsekin, että ne vois olla juuriakin, mutta katotaan mitä niistä tulee.


      • Pioni
        harmittaa2 kirjoitti:

        Olen kyllä miettinyt nyt itsekin, että ne vois olla juuriakin, mutta katotaan mitä niistä tulee.

        Kukkavanan väri on syvä vihreä, kiiltävä, kärjessä "suomumaisia" kukintojen alkuja, se lähtee ruusukkeesta lehtien välistä.

        Ilmajuuret ovat vaaleampia, harmahtavan vihreitä, paksumpia kuin kukkavana ja kasvavat myös vähän "sinne sun tänne", mutta ne erottaa kukkavanasta paksuudesta ja väristä. Siis vaalea helmiäismäinen pinta ja juuren latvaosa on selvästi pyöreämpi kuin kukkavanassa. Ne kyllä pyrkivät hyvin kerkeästi purkista ulos :).

        Väärään suuntaan kasvaneen kukkkavanan olen ohjannut orkideatuella ihan juuresta alkaen oikeaan suuntaan, - ylöspäin, heti kun siihen voi kiinnittää nipistimen. Tiedät varmaan muoviset, kiharakoukut sivuilla olevat orkideatuet?
        Jos et, hanki, helpottaa vanojen kasvun ohjausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      175
      6453
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1774
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1558
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      982
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      37
      928
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      897
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      839
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      235
      797
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      789
    Aihe