66 vuotta Roswellin ufotapauksesta
http://www.google.fi
43301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
FBI osallistuu juhlaan ja parit kuussa käyneet astronautit:
http://sparkster.hubpages.com/hub/FBI-Confirm-Aliens-Exist
Wikilista Roswellin todistajista:
http://en.wikipedia.org/wiki/Witness_accounts_of_the_Roswell_UFO_incident
Roswellin tapaus ei katoa koskaan vaikka sanoisi kuin Harry Potter että katoa ja heilauttaisi sauvaa.
Ensimmäinen ja kenties vahvin todiste uhvolaisista.
Mikään yksityiskohta, todiste tai armeijan väite ei tue uskottavasti sitä että kyseessä oli salainen Mogul projekti.
Se selitys keksittiin kymmeniä vuosia myöhemmin useiden muiden selitysten päälle hämmentämään pakkaa entisestään ja siksi koska monet paikalla olleet ja aineiston nähneet alkoivat puhua tapauksesta uudelleen -80 -90 ja 2000- luvuilla.
Jesse Marcelin loppuelämä meni hölmöläisen maineessa kun kokenut upseeri ei mukamas erottanut ufoa säähavaintopallosta tai kuten hän itse sanoi että niin hänet laitettiin väittämään.
Tulee se päivä kun tästä tapauksesta kerrotaan totuus ja silloin nähdään eräs porukka mättämässä kakkaa naamariin niin että tuntuu! :)
Millä kokemuksella upseeri erottaa UFO:n jäänteet säähavaintopallosta. Etenkin, kun UFO on tuntematon lentävä objekti. Se mikään alienaluksen synonyymi ole :D
Alue oli suorastaan kuuluisa putoilevista sää ja muista havaintopalloista ja asukkaat sanoivat että pikkulapsetkin tunnisti maahan pudonneet pallot.
En muista oliko lähellä jokin havaintoasema tai laitos mutta niin siellä sanottiin.
Jesse Marcel huomasi heti paikalle tullessaan jo ennen materiaalin hypistelyjä että tämä ei ole säähavaintopallo. Romua oli parin neliökilometrin alueella.
Kaiken lisäksi rojuvana jatkui satoja metrejä ja muutaman kilometrin päässä nähtiin kahdesta eri lentokoneesta vuoren seinämän juuressa kiiltävä esine jota kuvailtiin silminnäkijästä riippuen hieman eri tavalla.
Paikalle tulleet 8 arkeologia jotka näki hylyn ja humiksia ajettiin armeijan puolesta pois varsin nopeasti ja heidän tiedot otettiin ylös ja uhattiin tappaa heidät ja heidän perheensä jos puhuvat näkemästään.
Romupaikalle jossa Jesse Marcelkin kävi saapui ensimmäisenä köyhä lammasranchin nokkamies joka julisti radiolähetyksessä että hän haluaa sen palkkion jonka joku oli luvannut ufon löytäjälle. Oltuaan muutaman päivän kuulusteluissa kateissa hän muutti kertomustaan ja samaan aikaan hänelle ilmestyi jostakin rahaa ja hän osti uuden autonkin.
Lehdistötilaisuudessa josta kuuluisa kuva on, Jesse Marcel sanoi että huomasi heti romuläjän lattialla nähtyään että se ei ollut samaa romua mitä hän oli nähnyt mutta häntä oli uhkailtu myös sekä käskytetty nöyrästi ottamaan tinapaperit käsiinsä ja sanomaan että hän oli väärässä.
Todistajia on kymmenittäin aina sotilaista, CIA:n ja FBI:n tutkijoista arkeologeihin, hautaustoimiston työntekijään ja pariin lehtimieheen jotka otti todellisista ufopartikkeleista kuvia jotka sotilasviranomaiset heiltä vei. Monia monia muita todistajia.
Lausuntoja on annettu kymmeniä tapauksen jälkeen aina viime vuosiin saakka kuten tämä:
Sgt. Homer G. Rowlette, Jr. was with the 603rd Air Engineering Squadron at Roswell. According to his son Larry and daughter Carlene Green, he told them about the "crash of a flying saucer" on his deathbed in March 1988. Larry Rowlette said his father was part of the cleanup detail sent to the impact site north of Roswell. There were also two other sites near Corona, N.M. He had handled the "memory material" which he described as "thin foil that kept its shape." He saw the actual ship that was "somewhat circular." Finally, he said he had seen "three little people. They had large heads and at least one was alive." Carlene Green said her father, still lucid, told her, "I was at Roswell when they recovered the spaceship in 1947. I was involved. I saw it. It’s all true."
William Brazel, ensin paikalle tullut tilan nokkamies meni kuulustelujen jälkeen uudestaan radiolähetykseen paikallisradioon ja perui aiemmat puheensa ufoista ja kertoi toivoneensa rahapalkkiota.
Lähetyksen jälkeen sama radiojuontaja epäili Brazelin lausuntoa ja kysyi mikrofonin suljettuaan että mitä siellä oikeasti oli?
Brazel vastasi: "Se oli sitä mitä sanoin heti ensimmäiseksi"
Ne ketkä tämän Roswellin "ufon" ovat debunkanneet eivät edes seuraavan 66:n vuoden jälkeenkään joudu vetämään kakkaa naamariin!
Ei edes 666 vuoden päästä. Roswell on rahastusta johon tyhmät lankeaa.
Astronautti Michael Collin kirjoitti kirjan "Carrying the Fire: An Astronaut's Journey" ensimmäisestä kuumatkasta ja kokemuksistaan sen aikana. Michael Collins halusi jakaa kokemuksiaan ja sai kirjasta rahaa myös itselleen
Ensimmäistä kuumatkaa ei tehty sen vuoksi että Michael Collins saisi siitä kirjoittamastaan kirjasta rahaa vaan kirja oli seurausta kuumatkasta eikä syy kuumatkoihin.
Ymmärrätkö mitä tarkoitan? Kyllästyttää tuo debunkkaajien ainainen jankutus rahasta ja tuon oudon käsityksen vuoksi siis mikään mistä on ikinä maksettu kellekään rahaa ei voi olla totta?
Vai onko niin että pitäisi jo ennakoida se mahdollinen rahantulo kirjasta ja jättää se kirjoittamatta? Tekisikö se siis tapauksista ja tapahtumista tosia jos niistä ei puhuta eikä kirjoiteta?
Ilmaisu menee hieman vaikeaksi tuossa ajatusmallissa.
Sodista on kirjoitettu tuhansia best sellereitä = Sotia ei ole koskaan ollut vaan sodat on keksittyjä tarinoita kirjailijoiden rikastuttamiseksi?
"Sodat on rahastusta johon tyhmät lankeaa"
Ymmärsit väärin. Ei se todellakaan ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka tuosta roskasta jotain maksaa. Minun puolestani ufohömelöiltä saa viedä vaikka sen viimeisen sossusta haetun euron.
Eli olet sitä mieltä että pitää jättää kertomatta kokemukset ettei vaan saa rahaa niistä?
Kannattaa olla huolissaan omista rahoistaan eikä toisten.
Sitä on sen verran sukanvarressa ettei tarvitse huolissaan olla.
Roswell dokumentti
http://www.youtube.com/watch?v=LgbLK2epJe8
Roswell the movie
http://www.youtube.com/watch?v=zzLptiNfqoY
Roswellin tapaus teki tutuksi "lentävän lautasen". Ennen Roswelliakin raportoitiin oudoista ilmailmiöistä muttei lautasmallisista oudoista lentävistä esineistä.On aivan fakta,että Roswelissa New Mexicossa tapahtui todella outoja kesällä -47.
Ufolegendatkin ovat jatkuneet jo 66 vuoden ajan.
Nämä legendathan alkoivat kesäkuussa 1947 Kennet Arnoldin Mount Rainierin yläpuolella havaitsemista oudoista kohteista.
Sitä paitsi Roswellin tapauksesta ufon tekivät Charles Berlitz ja William L.Moore kirjassaan "Roswellin lentävän lautasen arvoitus" vuonna 1981.
Ehei sinne päinkään.
Roswellin legendan teki Roswelliin 1947 pudonnut ufo alieneineen joka ehdittiin vuotaa mediaa pariakin eri kautta ennen sotilasviranomaisten väliintuloa naurettavine peittely-yrityksineen jotka ovat jatkuneet tähän päivään saakka kieltäjien, pelkureiden, pebannuolijoiden ja uskovaisten suosiollisella avustuksella.
Tapauksesta ei koskaan vaiettu mutta asiallisimmin sen rohkeasti puki kirjan muotoon mainitsemasi tyypit. Vuosien taustatyöt ja 90 haastattelua poikivat mehukkaan dokumentin ja pari hyvää elokuvaakin tapahtumasta.
Roswellin legenda ja perintö on vasta alussa.
Kirjasta wikipediassa:
The first book on the Roswell UFO incident was The Roswell Incident (1980) by Charles Berlitz and William Moore. The authors claimed to have interviewed over ninety witnesses. Though he was uncredited, Friedman carried out some research for the book.[15] The Roswell Incident featured accounts of debris described by Marcel as "nothing made on this earth."[16] Additional accounts by Bill Brazel,[17] son of Mac Brazel, neighbor Floyd Proctor[18] and Walt Whitman Jr.,[19] son of newsman W. E. Whitman who had interviewed Mac Brazel, suggested the material Marcel recovered had super-strength not associated with a weather balloon. The book introduced the contention that debris which was recovered by Marcel at the Foster ranch, visible in photographs showing Marcel posing with the debris, was substituted for debris from a weather device as part of a cover-up.[20][21] The book also claimed that the actual debris recovered from the ranch was not permitted a close inspection by the press. The efforts by the military were described as being intended to discredit and "counteract the growing hysteria towards flying saucers".[22] Two accounts[23] of witness intimidation were included in the book, including the incarceration of Mac Brazel.[24]
Huonoin ufo-tapaus kautta aikojen tämä Roswell, koska kyseessä ei ole ufo-tapaus.
Ei auta yhtään, vaikka sitä kuinka 'lontoolla' esittelisi.
Extra-terrestriaaleja ei nyt vain lentele tähtösistä Maahan vain kohdatakseen haaksirikon jossain New Mexicon erämaassa. Ei tämän tajuaminen juuri älyä vaadi. Ufo eivät ole muukalaisia tähdistä, mutta ilmiö on aito ja olemassa. MItä ne todella ovat on suuri kysymys - paljon suurempi ja mielenkiintoisempi kuin ilmeisen 'lapsellinen' extra-terrestriaalihypoteesi - siis aidot ufot eivät ole pulteista ja muttereista kasattuja teknisiä välineitä, joiden jäännöksiä voidaan kerätä talteen ja niitä pällistellä. Jos voidaan, niin näissä on AINA kysymys ihmisten aikaansaannoksista.
Olet aika scifi-persoona sinäkin kyllä.
Marcelin poika sanoi että Roswellin ufo oli aikakone ja tuli tulevaisuudesta ja putosi voimakkaiden tutkien vuoksi. Teorioita on monia mutta lukemalla kaikki aineisto jota on keskikokoisen kirjan verran niin voi muodostaa omia johtopäätöksiä.
Ilman vaivaa ja opiskelua ja analysointia ei voi muodostaa johtopäätöksiä. Ne ovat silloin vain ennakkoasenteellista mutuilua ja mussutusta.
Uusin tieto Roswell turmasta:
Galaktisen Liiton onnettomuustutkintalautakunta on nyttemmin
selvittänyt, että merkittävin syy turmaan olivat horoskoopit.
Tuolloin julkaistuissa horoskoopeissa varoitettiin Kaksosten merkissä syntyneitä lähtemästä pitkille matkoille niillä uhkaavan vaaran takia.
Lisätutkimuksissa selvisi, että Telluksen kalenterin mukaan ko. avaruusaluksen komentaja ja perämies olivat kumpikin syntyneet mainitussa tähtimerkissä.
Kaiken lisäksi he olivat myös identtisiä kaksosia, mikä sitten johti valitettavasti ennusteen vääjäämättömään toteutumiseen.
Turman jälkeisessä galaktisessa oikeudenkäynnissä mainittujen henkilöiden virheellinen toiminta katsottiin turman ainoaksi syyksi.
Nyt heidän maineensa on palutettu, koska turman todellinen syy
oli jo "tähtiin kirjoitettu", runollista ilmaisua käyttääkseni.
Turma olisi ollut estettävissä vain, jos miehistöllä olisi ollut
hallussaanTelluksen aikakauslehtien horoskoopit, mutta mistäpä he niitä olisivat ennen laskeutumista saaneet.
Uutinen Pöytyältä: (STT)
Tahtoskeptikko Taisto Suomalainen luki eräästä viisi sivuisesta uforaportista kolme ensimmäistä sanaa ja kirjoitti siitä peräti kaksilauseisen kappaleen jossa tapaus oli todettu hörhendaalien hoaxiksi.
" Marcelin poika sanoi että Roswellin ufo oli aikakone ja tuli tulevaisuudesta ja putosi voimakkaiden tutkien vuoksi. "
Marcelin tai Marcelin poijan sanomiset eivät tässä mitään paina - ihan oikeasti. Tutkat eivät pudottele aitoja ufoja ja tuskin edes epäaitoja. Lintuja tosin, jos sattuvat kovin läheltä liipaisemaan.
Eikä se edes uskonut, että Pöytyän korpiin on monia ufoja pudonnut.
Vuosia kestänyt avaruusmatka lähes valon nopeudella on aiheuttanut
alusten jarrumiehille kohtalokkaita arviointivirheitä.
Ja mitä oli pojulla ikää? 12 v?
Juttusi on melkoisen köppänen.
Finnit ovat jo kuivuneet, itse tunnut olevan dementoitunut äijänköppänen.
Ufotarina on Roswellin amerikkalainen versio Loch Nessin hirviöstä.
Kummallakin on mrkittävä vaikutus paikalliseen turismiin.
Höpsispöpsis.
Toisesta on kansantaru ja pari suttuista kuvaa.
Toisesta sensijaan on lehdissä armeijan julkaisema uutinen että Roswelliin putosi lentävä lautanen ja sille on lisäksi 200 tapausta puoltavaa silminnäkijää ja yli 100 tapausta puoltavaa lausuntoa eri ihmisiltä kuten sotilailta, viranomaisilta ja tiedustelupalvelujen jäseniltä.
Monia asiakirjoja joita on epätoivoisesti koetettu vielä alkuperäisestä väärennellä niiden tultua julkisuuteen ja ne debunkkaukset ja debunkkaajatkin ovat jääneet kiinni toimistaan kiitos pitkälti Stanton Friedmanin.
Tuosta ei enää vahvemmaksi mene todisteet. Siellä se lautanen kököttää tällä hetkelläkin jossakin maan alla ja humikset on pakkasessa.
Ainoa kuka on eri mieltä tapauksesta on USAn hallitus ja sotilasviranomaiset sekä debunkkaajat heitä kauhun sekaisin tuntein hännystellessä ja heidän selitykset vetää vertoja Kyllitädin kertomuksille.
Jälleen uutta tietoa Roswell- ufoturmasta:
Aluksen jäänteistä löydetty mikrosiru osoittaa, että jarrutusgeneraattorin
potentiaalisäädin oli asetettu arvoon 0.981 m/s^2 kun oikea
arvo olisi ollut 9.81m/s^2. Näin jarrutusmatka jäi vain kymmenesosaan tarvittavasta, mikä sitten johti aluksen tuhoutumiseen.
Sirusta löytyi tallenne aluksen aliperämiehen viimeisistä sanoista:
"Karmamba ! (suomeksi p.erkele). Jarrutus menee pitk..."
Uutinen on merkittävästi lisännyt Roswell Ufo Museumin kävijämäärää,
ja museon talous on näin merkittävästi vahvistunut.
Totuus Roswellista.
http://www.youtube.com/watch?v=KdHUQtnJsyQ
"Skeptikoiden argumentit vaikuttavat järjestäen virheellisiltä ja ovat aika huonoja heittoja" -Jaakko Närvä-
http://uskonnontutkija.fi/2013/05/31/maltillinen-ufologia-modernina-uskonnollisuutena/
Radio Aallon kuuluttajan mukaa eilen asiasta on kulut juuri 56 vuotta.
Ketjun aloittaja valehtelee.
Radio vai suoli 24 luotettavampi?
Tuo ei liene ihmiskunnan suurin kysymys tuo 2013 - 1947 = 66
Mikä ihmeen 1947 ?? Mistä sen olet keksinyt? Onhan myös 239 - 173 = 66 . Yritätkö jotain pedon lukuja esittää?
Enemmän uskon radion tietoja kuin tällaisen palstan huuhaaeukkoja ja maahisia.
2013 -1957 = 56
Hahhahhahh !!
Niin se poijjaat on, että valovuosien avaruusmatkat valon nopeutta lähentelevillä nopeuksilla ulkoavaruudessa ovat rutiinia.
Hitailla nopeuksilla Telluksen pinnan läheisyydessä ne lentotaidot vasta punnitaan. Roswell-tapaus on kiistaton todiste tästä.
On myös vahvoja todisteita siitä, että Nessie on 1800-luvulla järveen syöksyneen ufon eloon jääneen perämiehen jälkeläinen.
Kurpöksyjen maisteri on nyt aivan mahdoton! Pesulle siitä!
No, ymmärretään, että professori on nyt huumoripäällä.
Mutta on se tosiaan huvittavaa, kun oletetaan, että sivilisaatiot, jotka
teknisessä kehityksessä ovat meitä kenties kymmeniä tuhansia vuosia
edellä, kiitävät avaruudessa aluksillaan valtavilla nopeuksilla erehtymättä väistäen asteroidit ja muut avaruuskappaleet, sitten lopuksi törmäävät Roswellin puihin ja pensaisiin!
Logiikka on ilmeisesti se, että maallisessa ilmailussakin ne nousut ja laskut ovat niitä vaarallisimpia vaiheita.
Ikäänkuin ufojenkin varusteisiin kuuluisivat potkurit , pyöräjarrut ja laskusiivekkeet !
Tosiasia kyllä on, että tällaisten legendojen ylläpito palvelee
paikallista turismia, ja taloudellisilla näkökohdilla täällä Telluksella
voidaan helposti muuttaa taru todeksi. Korkeassa arvossa olevien
"puolueettomien havainnoitsijoiden" raportteja kun voidaan ostaa, myydä, vaihtaa ja varastaa.
Itse olisin sitä mieltä että jonkinnäköinen dimensioiden välinen matkailu on jossakin keksitty tai joskus eli kyseessä voi olla ulottuvuuksien tai ajan hallinta ja pienet alukset tulevat emäaluksista jotka jäävät tuonne kauas avaruuteen odottelemaan että pojat tulee takaisin.
Niitä joitain satelliitti ja ISS ja sukkulafilmejä on joissa esineitä putkahtelee tyhjästä esiin. Tiedä onko niistä mikään oikea mutta suurempi mahdollisuus tuolla dimensio tai ajan vääristelyllä on jokatapauksessa kuin tähtienvälisellä matkailulla peltipurkilla tai sitten meidän luonnonlaeissa on niin vakava puute ettemme osaa edes kuvitellakaan sitä vielä.
ja tuo raha motiivina koko paradigmalle on kaluttu puhki jo vuosikymmeniä sitten joten olisi aika keksiä joku uusi debunkkausmenetelmä. Ihmisillä on tarve puhua kokemastaan, näkemästään ja kuulemastaan ja suurin osa meistä tähtää totuuteen elämässä ja suurimmalla osalla meistä on kunnia, maine, moraali ja omatunto jotka estävät pahimmat hölmöilyt.
Jos joku jostakin rahaa saa niin se ei ole aina se syy vaan seuraus.
Nimimerkille "todennäköisyydet" :
Todellinen käsitykseni asiasta on hyvin lähellä esittämääsi.
Antiikin filosofit päätyivät aineen hienorakennetta tutkiessaan
4:ään alkuaineeseen : tuli, vesi , maa ja ilma.
Ufojen alkuperää meiltä kysyttäessä olemme samassa tilanteessa
kuin olisivat nuo filosofit, jos heiltä omana aikanaan olisi kysytty elektronien ja kvarkkien rakennetta.
Aikaisemmassa puheenvuorossani pyrin satiirin keinoin osoittamaan,
kuinka outoja ilmiöitä aina pyritään selittämään totuttujen ajatuskulkujen perusteella, joiden suhteen niillä ei ole mitään yhteyttä.
Tästä syystä tuo kärjistys ufoaluksiin kuuluvista laskusiivekkeistä ja pyöräjarruista.
Tietämättömyys on aina kiusallista. Ufojen suhteen helpotusta asiaan tuovat ymmärrettävästi kanavoinnit , kontaktoinnit ja muut ufosadut.
Mitä tarkoitat dimenssiolla? Onko se samanlainen määrittelemätön taikasana kuin "värähtelytaso", jota näissä yhteyksissä paljon viljellään, mutta ei kyetä selittämään mitä tarkoitetaan. Ainakaan dimenssiosi ei tarkoita mitään fysiikamme tuntemaa dimenssiota. Vai tarkoittaako?
Yhtä hyvin voisi käyttää Terry Pratchettin umpiulottuvuus termiä.
Ulottuvuuksien konkreettinen selittäminen on erittäin vaativa tehtävä.
Aikaulottuvuudestakin käsitämme ainoastaan häviävän lyhyen nykyhetken, tulevaisuutta voimme vain ennustaa, tosin joitakin ilmiöitä
hyvin luotettavastikin, menneisyys on vain muistikuvia.
Voisi kuvitella olevan kulttuureja, joiden nykyhetki on omastamme
poikkeava. Olisiko mahdollista kommunikoida niiden kanssa ?
Geometrian lakien mukaan voidaan konstruouida esim. 4-ulotteisia kappaleita.
Niiden hahmottaminen on kuitenkin mahdotonta, vain niiden 3-ulotteiset projektiot pystymme hahmottamaan.
Eikös Esko Valtaojakin pohtinut jotenkin siihen suuntaan, että
elämysmaailmamme on vain aikaulottuvuuden tuottama illuusio.
Aiemmassa keskustelussa mainittiin, että ufoilmiöitä selitettäessä ilmiö
sijoitetaan tunnettuun käsitemaailmaan (vrt. ufojen aerodynaamiset puutteet laskeutumisessa) Menettely on hyvin ymmärrettävää.
Uskonnollisessa ajattelussa selitysperuste käy erittäin selvästi ilmi:
Primitiivisissä uskonnoissa jumaliksi kelpasivat puut ja kivet.
Kreikkalaisessa tarustossa jumalat saivat inhimillisiä ominaisuuksia,
erilaisia luonteenpiirteitä ja heillä oli sukulaisuussuhteitakin.
Ja nykytarustommekin jumala on välillä lempeä, välillä
kiivas ja poikakin hänellä on.
Höpöhöpö, ei ufoja ole olemassakaan.
Viiden sanan ihmemies.
Mutta 5 x 0 = edelleen nolla. Voisit käyttää aikasi paremminkin. Räkäpallojen puhaltelu on leuhkaa hommaa ja voit tehdä sillä vaikutuksen vastakkaisen sukupuolen edustajaan Motelli Patjanryskeessä hääyönä.