Mitä tehdä nurmikon leikkuujätteelle?

stigu75

Nurmikko pääsee välillä olosuhteiden pakosta kasvamaan pitkäksi joten leikatessa nurmikkoa ei viitsi jättää pitkää leikkuujätettä nurmikolle.
Jos heitän ne tontin reunalle kasaan niin alkavat haisemaan jo seuraavana päivänä.

Onko kompostointi ratkaisu vai mitä noille pitkille leikkuujätteille tehdään?

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisin ottaa!

      Voi levittää ohuesti vaikka pensaiden juurelle,hyvää lannoitetta tai sitten kompostiin.Kompostissakin väliin jotain karkeampaa,jos ruohoa ihan kymmenien senttien paksuudelta.
      Kasvimaallakin voi käyttää riviväleissä,eipä kasva rikkaruohot,pysyy kosteus maassa ja lannoittaa samalla.

    • saviruoho

      Leikkuujätteen voi antaa kuivua. Sitten säilöä ne kuivaa ja ilmavaan paikkaa talven varalle jäniksille.

    • souuusimppeliä

      Jätä leikkuujätteet maahan ja muutaman päivän jälkeen niitä ei enää ole - kastemadot pitävät huolen siitä. Näin myös pidät huolen maaperän ravinteiden säilyvyydestä ja kastemadot taas maan ilmavuudesta.

      Muutaman päivän leikkuujätteett voivat ärsyttää kulkeutuessaan kosteina kengissä joka paikkaan, mutta jos haluat maasi olevan ravinteikas niin suosittelen jättämään ne niille sijoilleen ja kastarit kiittää.

      Paras tapa torjua nurmikon leikkuujätteiden määrää on leikata nurmikko riittävän usein, jolloin leikkuujäte on hyvin lyhyttä eikä ärsytä ketään. Ja lopun hoitavat kastarit, jotka todella ovat joka puutarhan pieniä, näkymättömiä apulaisia. Älä tee puutarhastasi liian steriiliä vaan anna kaikkien mönkiäisten myllertää niin huomaat, että mitään lannotteita ei edes tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      12
      5646
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5279
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3314
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      88
      3233
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      1034
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      1000
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      932
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      716
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      715
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      669
    Aihe