Mikä piru siinä on kun ei saa niitä hienoja kiikarilla katsottavia mittareita kuntoon? 27.6. -13 viimeksi toiminut sen jälkeen kolme päivää mukamas mitannut ja lukee arvioitu kulutus ja sen jälkeen ei näytä mitään. Vituksi meni tuo Pks:n mittarioperaatio. Liekkö laskutuskin sitten "kunhan sinnepäin", yhtiön hyväksi tietenkin.
PKS:n Mittarit
Pks:n MittariMato???
28298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Onko inkkarit kanootissa?
Ihanko itse keksit tuon sanonnan? Hissi muuten unohtui,,,
Noseeko hissi ihan ylös asti?
Sulla ei hissi edes liikahda, ei ylös eikä alas sillä luehan p-askapää- inkkari viesti alempaa. Jos yleensä älyät mitä siinä viestissä kirjoitetaan mitä suuresti epäilen. Ja ota BENTZOJA KOURALLINEN...
no ei näköjään toimi mullakaan, on pysähtynyt kesäkuun lopulla kun oli ukonilma.
Antakaa mittarille benzolääkettä.
Kuuntelin Oulun seudulla paikallisuutisia,joissa kerrottiin,että ukkonen oli hajottanut etämittareita ihan urakalla.Sanottiin vielä,että ovat erittäin vika-alttiita ukkosella.
Salamat iskee hanakasti myös kanootteihin, ja inkkarit tippuu kyydistä. Himmeät lyhdyt auttaa sitten takaisin manitoun luokse, missä ei kuitenkaan hissillä pääse ihan ylös asti.
Teille inkkari ja bentzohöpöttäjille tiedoksi että sitkeän sähköposti viestittelyni ansiosta PKS rupesi tutkimaan asiaa ja vika on löytynyt: kesäkuun lopulla ukkonen särkenyt joitain laitteita Lieksan puolelta. Siis 2 viikkoa sitten! Vaikka aluksi väittivät että vika on minun tietokoneessa. Joten kukakohan on bentson tarpeessa ja kellä se ei hissi kulje ylös asti? Se en ole ainakaan minä vaan ne 2-3 höpelöä jotka ivasi kun aloitin tämän palstan. Vikoja korjataan parhaillaan.
Tässä PKS:n oma VASTAUS mailiini:
Hei!
Kiitos palautteestasi.
Oikeassa olet, että vika on meidän puolellamme. Ukkonen on hajottanut kesäkuun lopulla Lieksasta keskittimiä, joiden kautta mittarien tiedot tulevat meille, mm. OmaWatti -palveluun. Sen jälkeen OmaWatin kautta välittyneet tiedot ovat tosiaankin arviotietoja. Mittareita ja keskittimiä ollaan vaihtamassa parhaillaan, eli tiedonsaanti korjaantuu kun työ saadaan tehtyä.
Pahoittelen tilannetta.
Ystävällisin terveisin
Eine Purmonen
Eine Purmonen
palveluneuvoja
Asiakaspalvelu
Pohjois-Karjalan Sähkö Oy
PL 141, 80101 Joensuu
puh. 0800 98093
[email protected]
www.pks.fi
Puhelinpalvelumme 0800 980 93 on avoinna arkisin klo 8 - 18.
Palvelutilanteen nopeuttamiseksi säilytäthän vastausviestissäsi koko viestiketjun. Kiitos!
Katso tuoretta tietoa energiankäytöstä energianeuvonnan erikoissivuiltamme energianeuvonta.pks.fi/
Joo, että on teillä tosiaan kaikki porot tokassa, totta tosiaan...hoh-hoijakkaa.
Niin että niin tai näin, aina väärin päin.
Teidän puolesta, meinaan.
Lieksa 10-0 voitto S24-palvelun keskustelupalstoilla, Nrs on tooodeeella jäljessä ns.sivistyneisyys asioissa, myös keskustelun tasolla.
Haluan selvittää osalle Nurmeksen bentso,inkkari, kanootti ynnämuille latvastaan lahoja pökelöitä että VAIN ALKUOSA ON PKS:n KIRJOITTAMAA.
Loppuosa on minun mielipiteitä Nurmes Suomi24 keskustelun tasosta.
Viestit ja puhelut Pks:n puolelta oli asiallisia ja ystävällisiä.
Niin että terveiset vaan näille kahdelle/kolmelle pilkkaajalle, teidän paikka olisi hourulassa. LOPPUIÄKSI.
Taidatte ajella himmenetyin lyhdyin?
Näitä kavereita,joilla on nauha jäänyt päälle,kuten skodat ja inkkarit ne pyrkii keräämään kyytiinsä,mutta kesän aikana on sen verran vähän työvoimaa lomien vuoksi,että menee jonkin aikaa ennenkuin noutaja käy.
Juuri näin, ainaiset inkkarit ja hissit yms. heti vedetään kehiin kun ei muuta keksitä.
Tosiaan, minäkin eilen katsoin omawattia pitkästä aikaa niin kullä oli seisahtanut kesäkuun lopulla.
Taidat olla humalassa ja impannut liimoja?
Eipä tuo mullakaan ole mittaillut oikeita kulutuksia kuin kesäkuun lopulla jotta niin "hyviä" on nää etäluettavat mittarit, tarkistin kun luin tän palstan. 3 viikkoa sitten särkyneet ja nyt vasta ruvettu vikoja korjaamaan ja sitten vielä väitetään että asiakkaan tietokoneessa on vika, hoh hoijakkaa!
Ette vaan osaa, valetaako teillä edes kaikki muumit laaksossa?
Ei VALETA vaan VAELTAA.
26.6.2013 on viimeksi omawatti palvelu toiminut, ja nythän on jo 14.7 eikä vieläkään Pks ole saanut mittauksia toimimaan! Eli jo n. 3 viikkoa sitten rikkoontuneet! Ja jos saavat kuntoon ennen syksyä niin hetihän ukkonen hajoittaa korjatut laitteet. Olisivat heti uskoneet kun kerran palstan aloittaja ilmoitti eivätkä olisi syyttäneet että ilmoittajan tietokone on rikki niin homma olisi hoitunut nopeammin. Ja huom: nythän ei ole ollut edes kova ukkos kesä, ja silti laitteet ollut useasti rikki.
Odottele aloittaja ihan rauhassa syyskuulle sillä eilen ukkonen varmasti särki joitain mittauslaitteita! Ja sitten onkin vuorossa syysmyrskyt ja talvella puut katkeilee piuhojen päälle!
Suosittelen teille hakeutumista prykiatriseen hoitoon mitä pikimiten.
Ensin kerro mulle ja muillekin mikä on "prykiatrinen" hoito?
Psykiatrinen hoito nimenä tuttu.
Entäs sana "pikimiten", miten piki tähän liittyy?
Pikimmiten, se taas tarkoittaa tietääkseni " mahdollisimman " pian.
Olisi ihan kiva että tänne kirjoittavat osaisi Suomen kieltä.
Edes välttävästi.
Taitaa psykiatrinen hoito olla sinulle tuttua muutenkin kuin sanana. Lyhtysi lienee himmeä ja benzolääkitys runsasta.
On on! Sillä olenhan käynyt sinua tapaamassa kun olet joutunut hoitoon henkisten vaikeuksien takia ja käyn vastakin!
Hidasta on PKS:n laitteiden tarkistus. Tarkistin juuri milloin on mittarit pelanneet, se oli 27.6.2013 klo 0,00-1,00.
Sen jälkeen mittauksessa lukee että ARVIOITU KULUTUS.
Ja viime sunnuntaina oli ukonilma, liekkö taas menneet vehkeet hajalle.
Kyllä pks:n pitäs reagoida nopeammin.
Psykiatrisen hoidon pitäisi jo reagoida näihin mittarintuijottelijoihin. Ovat pahasti heitteillä ja hoitoa vailla.
Näin on, ovat vailla toimivaa hoitosuhdetta/laitoshoitoa.
Eikä pelaa näköjään vieläkään vaikka kuukausi on kulunut. On tosi hidasta toimintaa pks:n puolelta.