Voiko piippuköynnöstä monistaa?

kysäsenpä

Siis kannattaako yrittää? Ja jos kantsii, niin mistä osasta lähtisi uusi kasvi, pitääkö olla juurenpalanen vai riittääkö osa itse köynnöstä?

4

4086

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hidas

      Kannattaa kokeilla lisäystä taivukkaasta.

    • aina voi kokeilla

      Useitten köynnösten (puuvartisten) lisääminen on kärsivällisyyttä ja tietoa vaativa taitolaji.
      Juuria ei kannata repiä, saattaa kuolla koko köynnös.
      Köynnöksiä voi yrittää lisätä versoja leikkaamalla alkukesällä tai ottaa talvipistokkaita edellisen kesän kasvusta.
      Taivukas on yksi mahdollisuus: ohjataan köynnöksen verso jostain kohtaa multaan.
      Hyvässä lykyssä köynnös voi kasvattaa juuret siihen kohtaan. Tai ei kasvata, jos epäonnistuu kosteuden säätelyssä. Oksa voi ruveta homehtumaan, jos liikaa kastelee yms, jos väärin tekee.

    • poltinkarva

      Taivukkaasta lisäänimen on helppo tapa. Mutta voi myös kokeilla pistokkaasta. Pistokkaaksi otetaan 10-15 cm;n osittain puutunut oksa. Oksa leikataan niin että kantalastu tulee mukaan. Oksat istutetaan taimimullalla täytettyyn ruukkuun. Ruukku huputetaan muovipussilla. Myöhään syksyllä voi ottaa kokonaan puutuneita pistokkaita. Oksat istutetaan taimimultaan ja laitetaan talveksi kellariin.

    • ap.

      Kiitoksia monista hyvistä neuvoista! Valitettavasti taivukkaan hankkiminen ei oikein onnistu, pitäisi hoitaa homma yhdellä kyläilykäynnillä lähiaikoina. Katsotaan nyt, ehkä kuitenkin menen liikkeeseen ostamaan taimen, ettei tarvitse tutun kasvia ronkkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe