Niin, normaalistikin pelakuun lehdet saavat hyvässä valossa tummat rannut, mutta nyt lehtien reunat ovat tulleet kirkkaan punaisiksi.
Talvehtiminen on aina lämpöisessä sisällä, kun ei ole mahdollisuutta viileään paikkaan. Syksyllä leikkaankin kasvista pitempiä pois ja kevättä kohti sitten aina kasvaa uutta. Keväällä vien aina parvekkeelle (lasitetulle).
Olisiko nämä alkukesän viileät ilmat vaikuttaneet niin, että pelakuuni on alkanut valmistautumaan talvea varten, aivan kuten puidenkin lehdet saavat väriä syksyllä ilmojen viiletessä? Sillä nyt pelakuuni on alkamassa kukkimaan kaikessa loistossaan ja sen viime viikkoina kasvattamat uudet lehdet ovat aivan normaalin värisiä.
Vai onko pelakuu-parallani ehkä ollut joku puutos?
Pelakuun lehdet punastelee
3
191
Vastaukset 3
- Pienpuutarhuri
Tavallaan "vaurioitunut" - liian kylmää tai liian lämmintä. Minä kasvatin siemenestä ja odotan milloin alkavat kukkia. Kyllä niihin tuli muuta väriä, kun saivat kylmää ja paahtavaa aurinkoa. Jostain syystä riippapelakuunin sai tummaa väriä lehtiin, mutta hyvinpä kukkii.
Kaikille lajille ei tule tummia raitoja. - Pioni
Ehkäpä liian suuri lämpötilaero sai aikaan muutoksen. Minullakin punersivat "Setä Haraldin "( Mårbacka) eka lehdet ulos siirtämisen jälkeen. Vaan eipä kasvua ja kukintaa haitannut. Hienosti kukkivat yhdessä Avanti Whiten kanssa terassin paahteisimmalla puolella.
Talven, ja leikkaamisen jälkeen voi lannoittaa typpipitoisella lannoitteella muutaman viikon keväällä, mutta sitten lopettaa ja siirtyä kaliumpainotteiseen lannoitukseen - tai jättää kokonaan pois - liika typpi heinkentää kukintaa ja kasvattaa lehtiä.
Jos voit, etsi käsiisi Susanna Rosenin " Suuri pelargonikirja". ( 2010 )
Sen jälkeen ei mikään ole entisellään :)) ! Siis siitä tarttui minuun "pelargonihulluus". Se on levinnyt myös sukulaiskasveihin - kurjenpolviin, joita olen hankkinut koristamaan puutarhaamme. - Pelakuusta
Kiitos, toivottavasti tässä kaikki jatkuu hyvin, väreistä huolimatta.
Meillä on myös mökillä monta pelakuuta ja niissä ei mitään lehtien värimuutoksia ole, vaikka täältä kaupungista ne keväällä sinne vietiin. Ehkäpä pelakuut tykkäävät mökkiympäristöstä enemmän ja tämä pelakuu, joka on joutunut jäämään kaupunkiin parvekkeelle, protestoi punastelemalla kovaa kohtaloaan? :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3421245- 54743
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55728- 38715
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152623Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59606- 45604
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26581- 54542
- 42526