Vierasvenesatamien satamapäälliköt

1ooooooooooooooooooo

Sivuten em satamamaksuihin. Löytyykö sellaisia jotka osaavat asiansa eli puuttuvat häirikköveneilijöiden käytökseen,ovat palvelualtiita ja olemuksesta huokuu se että tietää veneilystä ja kuinka satamassa tulee toimia. PS 80 luvulla Maariahaminan itäsatamassa, joka on sesonkina tupatentäynnä,oli kesäjannuja moottoriveneellä vastassa veneitä ja ohjasi vapaille paikoille.

7

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aboman

      juu,ne olivat aikoja ne.liekö moista toimintaa enää missään

    • 2+1

      nykyään satamaksuun sisältyy lupa meluta ja pitää majaa laiturilla... kakarat saa juosta Pitkin poikin ja isäkä voi pomppia kalsareissa sitloodassa.

    • huhuu?

      Huhu kertooki ettäs pieremisen sm-kisat ollaan viemässä Maarianhaminan oliko länsisatamaan?

    • 19+14

      Viime kesänä Maarianhaminan itäsatamassa oli tuollainen kumiveneohjailu toiminnassa.
      Yleiskokemus Suomen ja Vironkin vierassatamista on sikäli myönteinen, että peruspalvelut toimivat eikä niitä väitettyjä häirikköveneilijöitäkään ole. Kakaroiden juoksenteluun voisi kyllä puuttua.

      • kdkddkdkdn

        Nauvon kirkonkylän satamassa viime kesänä ainakin oli kumivene ohjaamssa veneitä.


    • 12+8

      ainakin häirikkö cbr-regatan läsnäollessa ympärivuorokautinen valvonta olosi aivan välttämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe