Mikä olisi kevyt vehje vesakon raivaamiseen mökillä?
En jaksa käyttää painavaa mootorisahaa tms mutta sellaisen varrellisen vehkeen kanssa jaksaisin hyvin siistiä pihapiiriä ja metsänlaitoja.
Ennen nuo bensakäyttöiset oli aika painavia, mutta jos löytyisi jokin kevyt vaikka akkukäyttöinen niin olisin tiedosta kiitollinen.
Mikä olisi kevyt vehje vesakon raivaamiseen mökillä?
7
230
Vastaukset 7
- poltinkarva
Minulla on Hondan UMK 435E ruohoraivuri. Olen siihen tyytyväinen. Murmikosta tulee kolmioterällä siisti ja saan vadelmapuiskat raivattua. 4 tahti kone, ei paljoa käryä.
- Ytimennävertäjä
Kyllä se taitaa olla hyvin, hyvin terävä vesuri.
- tietova...
Raiva raivausveitsi on yksi vaihtoehto. Voi katkoa risuja ja muutaman sentin vahvuisia vesoja. Työasento seisallaan, ei tarvii kumartua, toisella kädellä taivutetaan puuta ja veitsellä vedetään pokki. Olen katkonut n.5 sentin vahvuisia, raja on minkä vahvuisen jaksaa taivuttaa. Kanto on vastaava kuin vesurilla. Myydään alanliikkeissä ja maatalous kaupoissa.
Minulla on bensakäyttöinen Jonseredin raivaussaha. Se on todella tehokas ja sillä voi katkoa jopa 15 cm:n vahvuisia puita. Vesakon raivaamiseen se on ehdottoman hyvä. Se kiinnitetään valjaiden kanssa vyötärölle, joten sitä on kevyt käyttää.
- naismetsuri
Hei!
Naismetsurina (painoni on alle 60 kg) käytän STIHL raivaussahaa. Valjaiden avulla sen kanssa voi työskennellä useita tuntia. Sahan saino on noin 7 kg. Suosittelen muillekin.- ekarhio
Hei, ihan btw, ootko ollut töissä rymättylän suunnalla lähiaikoina?
- ekarhio
Varsinkin jokunen vuosi sitten tulleet uudemman mallin valjaat parantavat ergonomiaa huomattavasti, jakaantuu rasitus tasaisemmin, vähän kuin rinkkaa kantaisi... toisin kuin niillä pääosin hartioista tukensa ottavilla vanhan mallin valjailla. Itse aloittanut pienimällä Hussen raivurilla joskus 14v. ja vanhan mallin valjailla, hyvin jakso, vähän kulki vaan vinossa nuori mies metsässä tuolloin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531986
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta3381424Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.176994Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.278730- 33621
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12621- 262619
- 191573
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20522- 42502