Tarvin apua!
Olen tekemässä kolmea julistetta (painetaan lopulta levylle), jotka sijoitetaan kauppaan tiettyjen tuotteiden yhteyteen, ns. fiilistauluiksi.
Illustratorin käyttöni on TODELLA vähäistä, joten apu on todella tarpeen.
Olen luonut uuden pohjan (oikean kokoinen), ja sijoittanut pohjakuvan. Kuvaa sijoittaessani, siihen tuli välittömästi se ns. sininen risti päällee ja sain sen venytettyä kuvaboksin kokoiseksi. Onko kuva nyt jo vektorigrafiikkaa (kun jo venytin sen täsmälleen pohjan kokoiseksi ihan vaan vetämällä boksin reunoista)? Vai tarviiko mun jotenkin käsitellä tuota pohjakuvaa vielä?
Sitten, mun pitää lisätä tähän kuvan päälle muutama lisäkuva (brädnilogo jne). Miten mä sen teen? Tarvitseeko mun jotenkin noita kuvia käsitellä / sijoitella eri tasoihin.
Argh, nyt joku ystävällinen sielu jos antaisi pika-opastuksen, niin olisin enemmän kuin tyytyväinen!!
Illustrator ja kuvista koostuvan julkan teko!?
1
255
Vastaukset 1
1. huomio:
Muistit kai että kun sijoitat sen kuvan ja säädät sen kokoa niin paina shift samalla pohjaan muutoin kuva voi vääristyä korkeus ja leveys suhteessa. Shift pitää nuo suhteet tasoissa eikä venymistä tule.
2.huomio: Kuva ei ole vektorigrafiikka se on vain tuotu pikseli kuva illustratoriin.
3.huomio: Tuohon tarkoitukseen photoshop sopii paremmin, koska tarkoituksesi ei ole tehdä yhtään vektoria. (Valmiista kuvista ei voi tehdä vektoria. Vektori tehdään suoraan illustratorissa niillä työkaluilla esim. logot on suotavaa tehdä alusta asti illussa, koska logon venyttäminen myöhemmin onnistuu rajoittamattoman isoksi ilman laadun huononemista.)
4. huomio: Perjaatteessa ei tarvitse tehdä layereita tai käsitellä kuvia. Sen ison taustan voi tosin laittaa esim. omalle layerille ja laittaa siihen sen lukon kuvan ettei se siirtyile vahingossa kun noita logoja jne. lisäilee toiselle layerille. Ilman layereitakin pärjää.
Esim. Logo kuvan päällä painaa hiiren oikeaa tulee valikko arrange/bring to front tai back. Nämä siis auttavat tuomaan logon päällimmäiseksi jos se esim. jää sen pääkuvan alle piiloon.
esim. Tärkein asia on tarkistaa että kuvat on riittävän isoja painoa varten riippuen katseluetäisyydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241546Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681367- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731092Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629