Kaunein rotta?

Sedä

Mikä on lempi rottavärisi? Entä kuvio?

Pidätkö eniten sileäkarvaisista, rexeistä, vai pitkäkarvaisista, tai kenties karvattomista?

Entä onko "pystykorvainen" nätimpi kuin dumbo?

Millainen on ollut nätein rottasi puhtaasti ulkonäön puolesta?


Itse pidän eniten luonnollisen näköisistä: sileäkarvaisista pystykorvista. Nätein kuvio on badger. Kauniita värejä on monta: joko marten, tai sit joku ruskean sävy kuten agouti.

Oma nätein rottani on Salama, black berkshire jonka masukuvio on salaman muotoinen :D

2

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vepetti

      Itselläni ei ole vielä rottia, mutta pidän eniten ihan sileäkarvaisista black eyed white rotista :) korvat ovat mielestäni yhtä nätit kumpanakin :D tykkään kyllä oikeastaan rotasta kuin rotasta, kaikissa on jotain kaunista :-)

    • geh

      Punasilmäiset kaikissa sävyissä. Marten, champagne, pew, amber, ice, cream, siameset. Pystykorvaisena ja kauniisti kiharakarvaisena trimmattuna (näyttelytasoinen kihara, ei laineikas tai "räjähtänyt").
      Kauniita ovat myös esim. pearl, blue agouti, burmese, chocolate (näyttelytasoinen), lilac. Ja mustanmusta (silver) black, jolla on jopa kynnet tai osa kynsistä mustia. Ja Brock's-tyyppinen upea kihara agouti. Harmi ettei kahta viimeistä saa enää mistään.
      Kuvioista en yleensä tykkää, mutta badger ja masked ovat kauniita.

      Nätein rottani on ehkäpä tuplarex cream -naaras, jolla on isot punaiset silmät ja isot pyöreät korvat. :) Myös marten-urokseni on tosi ihana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3425
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1730
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      230
      1381
    4. 74
      1336
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      64
      1205
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1079
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      873
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe