Kissanpennut mietinnässä :)

dixion1

Olen jo pitkään, lapsesta asti, haaveillut kissanpentujen teettämisestä. Nyt vihdoin asun asunnossa johon saa ottaa lemmikkejä, ja mulla onkin leikkaamaton n. vuoden ikäinen kollikissa.

Tässä vähän kysymyksiä, joihin toivoisin asiantuntevaa vastausta ennen kuin rupean tyttöystävää tuolle hankkimaan :)

1. Missä iässä naaras on sukukypsä?
2. Kauanko naaraan tiineys kestää?
3. Mistä tietää että naaraalla on kiima?
4. Voiko käydä niin ettei kollikissa tulekkaan toimeen naaraan kanssa?
5. Paljonko poikasia keskimäärin syntyy?
6. Mikä on pentujen luovutusikä?
7. Mistä joltain luotettavalta taholta voisi saada naaraan jonka myyjä on suostuvainen siihen että naaras saisi poikueen?

Kiitos jo etukäteen :)

7

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+15

      1. Ikä vaihtelee, voi olla sukukypsä jo 4kk ikäisenä, mutta yleisesti noin 8-12kk. Rotukissoilla voi mennä jopa pidempään.
      2. 59-70 vuorokautta.
      3. Nostaa peppua ja mouruaa.
      4. Voi, jos esimerkiksi kollilla on huonoja kokemuksia lajitovereistaan. Mutta yleensä menee noin 1-4 viikkoa ennen kuin kissat ystävystyvät toisiinsa.
      5. 3-6 pentua.
      6. 12 vko, jotta käyttäytymishäiriöiltä ja muilta ongelmilta vältyttäisiin
      7. Jos sekarotuista (eli maatiaista) naarasta etsit, ei välttämättä myyjä edes kysy, oletko sillä tekemässä pentuja jne. Netistä löytyy myyjiä, vaikka kuinka. Sieltä vain etsit.

      • 19+5

        Lisäys vielä, että jos myyjä myy leikkaamatonta aikuista naaraskissaa, niin todennäköisesti suostuu pentujen teettämiseen.


    • opiskelua.

      Muilta osin olet jo saanut vastauksia, mutta tuo kohta 4. varmaankin tarkoittaa tilannetta jossa kolli laitetaan kiimaisen naaraan kanssa yhteen. Siinä joskus voi mennä vuorokausi, että naaras kollin hyväksyy. Jos ovat olleet samassa taloudessa, astuminen tapahtuu joskus ennen kuin omistaja naaraan kiimaa edes huomaa.

      Kohta 7. Jos aiot rotukissakasvattajaksi, on sitten otettava selvää miten pitää toimia. Pitää olla kasvattajanimi ja nykyään Kissaliitto vaatii myös kasvattajakurssin käymisen. Pitää olla myös jonkin rotukissayhdistyksen jäsen, ennen kuin kasvattajaksi voi ryhtyä (nämä Kissaliiton alaisilla kasvattajilla). Muiden kattojärjestöjen säännöt saat suoraan heidän yhdistyksiltään. Kannattaa olla yhteyksissä kasvattajien kanssa ja sen rodun ihmisten kanssa jota aikoo alkaa kasvattaa. Sieltä sitten löytyy se mieleinen kasvattaja jolta kasvatuskissaa voit kysellä.

      Etukäteen kannattaa opiskella mahdollisimman paljon kissan tiineydestä ja synnytyksestä, sekä myös genetiikka on hyvä olla hallussa. Tämä ei haittaa vaikka sitten ajattelisit maatiaisia kasvattaa.

    • Murr-murr

      Jotenkin viestistäsi saa sen käsityksen, että sinulla ei ole rotukissaa (olisit varmaan maininnut rodun viestissäsi jo saanut oikeat neuvot kissasi rotuyhdistyksestä).

      Pyydän että olisit epäitsekäs etkä teettäisi tähän pahaan maailmaan lisää ns. kotikissoja, joita jo nyt hylätään järkyttävässä määrin ja ei toivottuja pentuja hukutetaan veteen (kts. viime päivien uutiset) ilman pienintäkään kunnioitusta eläimiä kohtaan. Löytöeläintalon pullistevat taas näin kesällä ja pitkälle talveen hylätyistä kissoista. Luithan myös Satakunnan tapauksessa, missä on löydetty hallitsematon kissapopulaatio (jopa 70-80 kissaa) kaiken saastan ja raatojen keskeltä.

      Pentutehtailijat ovat alkaneet tehtailemaan myös rotukissanpentuja, joita sitten myydään rekisteröimättöminä edullisempaan hintaan ymmärtämättömille ihmisille.

      Please, leikkauta kollisi ja ota vaikka sille kaveriksi kissanpentu löytöeläintalosta, jonka sitten vastuullisesti leikkautat kun se tulee siihen ikään.

      Hyvää ja vastuullista kesän jatkoa!

    • 6+89

      Tuohon viimeiseen kysymykseen sen verran, ettei tuleva pentujen teettäminen kuulu myyjälle millään tavalla. Sinä ostat kissan ja kun kissa on sinun, ei sitä koskevat asiat kuulu enää myyjälle.

    • Mieti vielä

      Kannattaa myös varata rahaa aika rutkasti, esim. hätäsektio sunnuntai iltana saattaa maksaa aikalailla ja maksaa se pennuista huolehtiminen muutenkin. Tietotaitoa tarvitaan tässä ja paljon, osaatko esimerksisi elvyttää kissanpentua tai tiedätkö millaisia oireita mahdollisesti esiintyy jos pentu on jäänyt kohtuun eikä synny itsekseen? Tai muutenkin millainen on ns. tavallinen synnytys ja millaisia ongelmia voi tulla, mitä tehdä jos pennun paino ei nouse toivotusti tai sillä on selvä kehitysvamma syntyessään?

    • miumaurrr

      mä oon myös sitä mieltä, ettei kannata teettää kotikissalla pentuja. kotikissoja on vailla kotia ihan älyttömän paljon, koska ihmiset hylkäävät niitä kevyin perustein!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4187
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3465
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      35
      2994
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2558
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2177
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1949
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1939
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1807
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      392
      1511
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1308
    Aihe