Mistä johtuu, että kun koitan käyttää vanhan N8:ni navigaattoria ja etsiä jotain (mitä tahansa) osoitetta, niin puhelin ilmoittaa "Ei tuloksia off-line tilassa". Eiks tämän pitäisi toimia ilman nettiyhteyttäkin (jota en ole puhelimeeni ottanut, koska en koe tarvitsevani)??? Niin on joskus aiemmin toiminut. Miten saisin palautettua tämän toiminnon?
"Ei tuloksia off-line tilassa"
Kartat
772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse navigointi toimii ilman nettiyhteyttä mutta paikkojen haku toimi niin hyvin.
Onko sinulla siis viimeisimmät suomen kartat ja ääniopasteet ladattuna?
No olen päivittänyt puhelimeen kaikki päivitykset kyllä - pitääkö ne ladata jotenkin erikseen???
Kartat pitää erikseen päivittää joko itse navigointiohjelmassa tai Nokia Suiten avulla tietokoneelta käsin.
http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/guides/Nokia_Maps_3.09_UG_fi_FI.pdf
( Sivulla 5 ohjeet)
Ah, OK, blondi kiittää taas.
Nokian pitäisi kyllä maksaa Sulle jotain, niin paljon Sä olet ihan jo yksin muakin siellä jossain jeesannut, tuntuu, että olet aina tarvittaessa päivystämässä... KIITOS! (Päivitys meneillään)
Ole hyvä! Toivottavasti osoitteet alkavat löytyä paremmin.
Löysin muuten tälläisen artikkelin: http://www.nokia.com/fi-fi/tuki/faq/?action=singleTopic&topic=FA134459
"Huomautus: Jos Kartat-sovellus on offline-tilassa, hakutietokanta on rajallinen. Parhaat hakutulokset saat käyttämällä Kartat-sovellusta online-tilassa."
Eli tuo tarkoittaa sitä että kaikkia osoitteita/paikkoja ei välttämättä löydy offline tilassa.
OK. Joskus ennen se vaan on toiminut, joskin hitaalla. Ans kattoo, mitä tekee nyt päivityksen jälkeen. Olet ansainnut kiitoksen taas joka tapauksessa.
Vastaavaa on tapahtunt joitakin kertoja itsellän C7 Symbian Bellen kanssa, yks' kaks' off-line tilassa ei vain tunnista mitään hakua, vaikapa reissussa kahvitauon jälkeen tai muissa tilanteissa.
Toistaiseksi asia on ratkennut puhelimen sammuttamisella ja uudelleen startilla. Ilmeisesti jokin ajottainen bugi.
Muutaman kerran koko ohjelma ja puhelin on mennyt täysin jumiin heti sen jälkeen kun on navigoinnin jälkeen klikannut 'lopeta navigointi' namiskaa.
Samoin joskus harvoin kesken navigoinnin ohjelma on jämähtänyt. Mutta kokonaisuudessaan on ollut aivan erinomainen apu tuo navi.