Barffaus ja salmonella

Jäi epäilyttämään

Harkitsen tässä barffaukseen siirtymistä. Kanalla olisi helppo aloittaa, kun on yleensä helposti sulavaa,

Ostin sitten kokeeksi kanansiipiä ym. mutta kun katsoin noita Mustin ja Mirrin kanoja, niin ei niissä ollut alkuperämaasta mitään mainintaa. Eli mistä ne tulee? Useimmissa maissa salmonella on kanoissa hyvin yleistä ja raakanahan nämä on tarkoitus syöttää.

Nyt alkoi sitten arveluttamaan koko raa'an kanan käsittely ja säilytys....

Tietääkö kukaan näistä tarkemmin? - yleensä kun on niin, että jos tuote on suomalainen niin se lukee kissankorkuisella ja jos ei......Ja jos nämä tulee mistälie, niin saako jostain varmasti kotimaista kanaa?

Koirani on allerginen naudan- ja lampaanlihalle (ja maidolle) joten lintupainotteista tämä tulisi olemaan.....

5

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotimaista 100%

      Kotimaisia lihoja nuo on jos kyseessä on Maukkaan liha tai Musch. Usein muutkin pakastelihat ovat kotimaista alkuperää joten ei hätää :)
      http://www.mustijamirri.fi/editor_files/file/Maukas-esite_115x210mm_web.pdf
      http://www.musch.fi/

      Voi lukea sisällöstä ja alkuperästä ko. merkin sivuilta.
      Muista vain pakastaa aina hyvin, kuulemma pienellä kirveellä tai sahalla saa jäistä lihaa hyvin irroitettua sekä laitettua nopeasti takaisin pakkaseen. Jotkut sulattaa pannulla lihan pehmeämmäksi tai jauhaa tehosekoitimella.

      • ei pelkoa

        Meillä syö muschia paljon, ehtii sen verran sulaa kesäaikaan matkalla, että helposti saa leikeltyä päivän annokset. Ja vaikka on kotimaista, kannattaa omat kädet pestä huolella, kotimaisista voi saada salmonellaa myös. Omani syö myös broilerin siipiä, eikä mitään ole tullut, tässä puolen vuoden aikana mitä on raakaa kanaa syönyt. Kanamunaakin voi antaa raakana kuorineen.

        "Kanan salmonella-vaarasta kuulee myös usein. Suomessa koirille syötettävässä kanassa ja broilerissa on sama salmonella-riski kuin ihmisille tar-koitetuissa kanatuotteissa, nehän ovat samaa tavaraa. Normaali ruokahygienia koiran ruoan käsittelyssä riittää. Koiralle salmonellasta ei ole edes haittaa, sillä koiran suolisto on lyhyempi kuin ihmisen ja salmonella ei ilmeisesti ehdi koiran elimistössä aiheuttamaan mitään harmeja. BARF-koiran elimistö on myös vastus-tuskyvyltään erinomainen."


    • 18+12

      OT:na lintujen lisäksi voit syöttää jauhettua hevosta, poroa, possua, lohta... Sisäelimiä unohtamatta. Monipuolisuus on tärkeä juttu. Ensimmäiset päivät voi tietysti olla maha sekaisin kun uuteen ruokaan totuttaa.
      Ja kotimaista lihaa ovat. Tuskinpa niihin kamalia pöpöjä tulee vaikka antaisikin päivän sulaa jääkaapissa. Ja vaikka tulisikin niin vastustuskykyhän siinä kasvaa.

      • tämmöistä

        Ainakin muschin tuotteet kestää vuorokauden sulana, kennelpakasteella lihaseos kestää pari päivää.


    • Salmopöpöjä

      Ja salmonellaahan EI ole lintulautojen alla, pelloilla hirissä ja myyrissä ym. ym??

      Kannattaisikohan taas otta järki kauniiseen käteen ja lopettaa tuo hössötys alkuunsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      3004
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2589
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      108
      2363
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      87
      1446
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1286
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      99
      983
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      189
      972
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      903
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      858
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      65
      774
    Aihe