Soneran Nettilinja

Onko kellään kokemusta kyseistä liittymästä?Tunttu ainaskin,että ei oikein aina toimi.Vai missä lie vika.
6567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarkoitat varmaan tätä modeemilla toimivaa 24h/vrk kiinteähintaista yhteyttä? Meillä toimii ihan hyvin, tarvitsen sitä aika paljon työni vuoksi (etätyö korvessa) eikä ole valittamista ollut. Ainoastaan hinta on törkeä! Samalla hinnalla ja halvemmallakin ihmiset saa laajakaistan tuolla ihmisten ilmoilla ja nopeutta paaaljon enemmän.

Mitä ongelmia sinulla on ollut?

Äänestä
  • joo,väliin se toimii,sitten taas väliin "jumahtaa" ja tulee "sivua ei voi näyttää".Kyselin tuossa sitä Soneralta,mutta eivät osanneet sanoa.
    Missä päin asut ja mikä selain ja käyttis sulla on?
    Kokeilin tuossa eilen toista nettiä ja se tuntu pelittävän hyvin,täällä maalla ei näköjään kaikki aina toimi,niin kun pitäisi.

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    joo,väliin se toimii,sitten taas väliin "jumahtaa" ja tulee "sivua ei voi näyttää".Kyselin tuossa sitä Soneralta,mutta eivät osanneet sanoa.
    Missä päin asut ja mikä selain ja käyttis sulla on?
    Kokeilin tuossa eilen toista nettiä ja se tuntu pelittävän hyvin,täällä maalla ei näköjään kaikki aina toimi,niin kun pitäisi.

    Olen Oulun läänissä. Käyttikset Xp ja Win2000. Selain on Opera, mutta IE:kin toimii.

    Jos samalla koneella toisen palveluntarjoajan kautta toimii paremmin, kannattaa vielä kysyä ehkä Soneralta. Kokeile esim. jotain ilmaista nettiä, että onko nopeus parempi. Jos nopeus ei parane silläkään, voi alkaa miettimään, että oisko koneella joku nettiä hidastava örkki.

    Eihän ne nämä modeeminopeudet kyllä ole kovin kummoisia, itselläni on aika kevyttä käyttöä, pojalla pelit ainakin tökkii aika pahasti, mutta kun ei parempaakaan tänne maalle vielä saa...

    Äänestä

eli Pirkanmaalta, mutta malta kuiteskin. Meiltä oli ens alkuun metsäkone katkaissut puhelinlinjan( silloin ei tietenkään päässyt mihinkään) no seuraavaksi soitettuani Soneralle kävi YIT:n (ent. Primatel, ent. Sonera) asentaja laittamassa linjan "kuntoon". Hyvällä ilmalla toimi hyvin, mutta sateella ei ollenkaan, ja kostealla ilmalla huonosti. Uusi soitto Soneralle, ja asentaja kävi toteamassa tilanteen. Kaikki toimii, Soneran mukaan. Eli ei kun uudestaan soittamaan Soneralle ja tällä kertaa ottivat todesta. Oli kuulemma tehty yhteyksiin muutoksia ja nyt on toiminut hyvin.
Mitenkäs puhelin? Kuuluuko suhinaa rätinää tms. hyvällä ilmalla/huonolla säällä? Kuinka nopeaksi yhteys "aukeaa"? Onko ilmalla väliä?
Pingaamalla voit myös kokeilla yhteykoneeseen (serveriin). Itselläni ka. 170-180ms ja yhteys 48.0kb/s

Äänestä
  • Otin käyttöön ilmasen liittymän ja tämähän toimii kuin rasvattu,elikkä koneessa ei sitten ole vikaa,taitaa olla Soneralla verkot solmussa.Outo juttu,laitoinkin äkäsen kirjeen soneraan ,saa nähdä.tuleeko muutosta.

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    Otin käyttöön ilmasen liittymän ja tämähän toimii kuin rasvattu,elikkä koneessa ei sitten ole vikaa,taitaa olla Soneralla verkot solmussa.Outo juttu,laitoinkin äkäsen kirjeen soneraan ,saa nähdä.tuleeko muutosta.

    Mulla on Iltanetti ja se on tosi heikko. Kun nopeus pitäisi olla yli 30 kbps, niin se on 14,4 tälläkin hetkellä.

    Soneralla on mahtavat hinnat palvelun tasoon nähden. Mutta monopolialueella on helppoa olla ylimielinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi voi kirjoitti:

Onko kellään kokemusta kyseistä liittymästä?Tunttu ainaskin,että ei oikein aina toimi.Vai missä lie vika.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu