toimintamalleja. Se on vailla ohjeistusta ja koulutusta. Jokaiselle sitä suunnittelevalle, pitäisi tehdä pakollinen kurssi. Näin niitä voisi valvoa ja puuttua tarvittaessa heti, jos mennään väärille teille.
Uusperheily kaipaa
perheterapeutti
11116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jokaiselle vanhemmaksi haluavalle pariskunnalle pitäisi tehdä suoritettava kurssi!
ei olisi enää huolta mistään uusperheilystäkään.
Näille perheterapeuteille olisi tilausta nyt..
Ollaan aika paljon myöhässä jos tuota perheeksi kasvamista tuetaan vasta neuvolassa, kun lapsi on tulossa.
Mielestäni meidän peruskoulussa on aivan tarpeettomia aineita, tilalle voisi hyvinkin tulla tätä vastuuseen kasvamista, talouden asioiden hoitoa, perheen parustmaisen asioita ja lapsen saamisen vaikutuksiin.
Sitä miten hiljalleen pitää osata nuoren elämästä kasvaa aikuiseksi, vastaamaan elämästään, luopumaan bilettämisestä ja ainaisesta menosta ja oppia olemaan omassa kodissaan, rakastamaan omaa kotiaan.
Hyväksymään ihmisten erilaisuuden ja ymmärtämään yleensäkin ihmisen elämän kulun syntymästä-hautaan.
Voisiko tämä elämämtapaoppi tulla kyseeseen ottaa oppiaineeksi, jotta nuorten elämä olisi helpompaa ja he osaisivat jatkaa tietä aikuisuuteen, nykyään näyttää, että murrosikä jatkuu kuusikymppiseksi.
amen110.7.2013 12:290 SULJE
jokaiselle vanhemmaksi haluavalle pariskunnalle pitäisi tehdä suoritettava kurssi!
ei olisi enää huolta mistään uusperheilystäkään.
Niin siis perheeksi HALUAVILLE. ei jo perheeksi TULEVILLE. :)
Tai seurakunnan olisi hyvä järkkää pakkokursseja nuorille jotka meinaa avioon, ettei siitä erota ja lapsista pidetään huolta, eikä toisen puolisoon kosketa!!!
Siitä se lähtee.
Juu myös avoliittolaisille, heille etupäässä se on tärkeetä, irtosuhteet ei ole mitään.
Miten voi auttaa semmoisia joita ei ole?? Uusperhe on pelkkä kuvitelma leikki, ei sellasta ees oo. Ihmiset muuttaa yhteen mutta eihän se ole perhe, ei kaikki ole perhettä jotka yhteenmuuttaa.
Perheitä ei ole kuin ydinperhe ja yh perhe. Vain bio ihmiset muodostaa perheen.
Minäkin voisin leikkiä prinsessaa vaikken oo. Kaikkea voi kuvitella. Mä leikin et oon suomen prinsessa.
eli jos eronnut lapsen isä menee naimisiin uudestaan ja saa lapsia uuden vaimon kanssa, heillä ei ole perhettä? kumoaako edellisen liiton lapset jollain tavalla seuraavien lasten oikeuden perheeseen? siis mitä ihmettä te ihmiset ajattelette? naurettavaa.
Tämä häirikkö Lissu ääliö on nyt "prinsessa voikukka"
Huomaan että täällä on hurjan paljon ongelmia näillä uudelleen yhteen muuttaneilla ihmisillä, varsinkin naispuolisilla. Heillä on kumma tarve pätemiseen,olla se päällepäsmäri niin mirhen kuin lastenkin asioissa. He haluavat nousta sielä surkeasta suosta huonoilla konsteilla, mutta likaavat itsensä liiallisella itsekehulla.
Heillä arviointi kyky pettää todella pahasti. Silloin ei huomaa että vika onitsessä, ei muissa, ja se korjaaminen pitää alkaa itsestään. Ei ole yhtä oikeaa tapaa tehdä asioita, eikä se oma tapa ole oikea välttämättä. Yhteenmuutto vieraan ihmisen kanssa vaatii sopeutumista, ymmärtämistä ja suvaitsevaisuutta. Ei yksi voi määrätä kaikkia asioita, vaikka omasta mielestä onkin paras, mutta enempi se rikkoo kun liittää.
Yleensä naiset ovat kärkkäimpiä vaatimaan omaa näkemystä jokaiselle, muiden mielipiteet ovat sammutettava, eikä siitä edes keskustella.
Katkeruudella on suuri sija kun yritetään, siis yritetään tehdä omasta elämstä oma, eikä siihen muiden näkemystä kaivata, silloin olisi parempi elää yksin, jos ei suvaitse muita.
Mihin surkeaan suohon viittaat? Mikä tekee heidän elämästään niin sirkeaa? hehän eivät ole läpi käyneet eroa, heillä ei ole lapsia yksinhuollettavana? Heillä on parisuhde.
Miksi asiat olisivat siis huonosti? MIkä auheittaisi sitä katkeruutta?
Ja jos ei ole ongelmia/katkeruutta niin miksi mitään pitäisi purkaa kehenkään?
En ymmärrä tuota logiikkaa.
Ja kyllä. Olen uusioperheen nainen. Itselläni ei ole lapsia, koska niin olen päättänyt.
Ja ei. En ole katkera, koska minulla ei ole syytä siihen. Jos ollisin, se varmaan kohdistuisi eksääni eikä jonkun toisen eksään. Miksi tuntisin mitään ihmistä kohtaan jota en tunne.
Mitä päällepäsmäröimiseen tulee. EHkä joillain on tarve siihen, mutta en näe miten se on sidoksissa siihen, mikä oma rooli missäkin suhteessa on. Jotkut ihmiset vaan ovat luonteeltaan sellasia.
Meillä kyllä mies hoitaa asiat ja yhteydenpidon lasten äitiin ja lapsiin kohdistuvat asiat ovat heidän hoidossaan. Mitäpä minä niihin puuttumaan kun niin hyvin muutenkin asiat hoitavat.
Yhteenmuutto. Vieraan kanssa? Kuka muuttaa vieraan kanssa yhteen?? Eikö se jo kerro ihmisestä jotain? EIköhän sitä pidä toinen ensiksi tuntea, enne kuin alkaa asuntoa jakamaan.
Nämäkin asiat, jotka nostat esille, koskee jokaista parisuhdetta, jokaista roolia niissä. Ei vaan Sitä "uusikkoa".
Miksi pitää mennä heti yleistämään ja lokeroimaan ihmisiä omien rajottuneiden näkemysten valossa?
Jokaisella meillä on omat mielipiteemme, jotka tietyin osin heijastuvat omista kokemuksistamme ja tietämyksestämme, se on eri asia ymmärtääkö ne pitää mielipiteinä vai yrittääkö niitä tuoda esiin vedenpitävina faktoina.
Mielipiteistä voi väitellä. Faktoista ei.
Mutta en mä lähtisi kyllä kaikkia maailman ihmisiä lokeroimaan vain sillä perusteella sattuuko hän seurustelemaan miehen kanssa, jolla on lapsia edellisestä liitosta.
Se on aika suppea näkemys yhdestä ihmisestä. Meissä kaikissa kun on muutakin kun vain se ihminen kenen kanssa olemme suhteessa :)
Uuspeheitä ei ole olemassakaan. Ei voi keksiä toimintamalleja asioille joita ei ole.
Satujen aika on ohi näiltä naisilta, jotka pohtii liittoa miesten kanssa, kaiki ei ole pehheitä, vaikka yhdessä asutaankin.
Se voisi olla vaikka Helpon elämän perhe tai kaksinainakaunihimpi perhe.. pitääks sillä olla nimi jos yhdessä asuu? Sehän on vaan toisen siivellä asumista.