Kokemuksia karbamatsepiinista?

bipo2 tässä

Olen kokeillut valproaatin, joka ei toimi sekä seroquelin, josta tuli liikaa sivuvaikutuksia. Lamictalia en ole kokeillut yksinään. Lito toimii muttaa aiheuttaa aivan kamala väsymystä ja aivosumua.

Tuo karbamatsepiini kiinnostaisi.

14

7439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokem.

      Saat varmaa tietoa epilepsian keskustelupalstalta. Tuotenimet ovat Tegretol, Neurotol, Neurotol Slow. Googlaa "(tuotenimi) epilepsia Suomi24" ilman lainausmerkkejä, niin mm. sivuvaikutukset tulevat keskusteluissa.

      Okskarbatsepiinivalmiste Trileptal ei ole yhtä väsyttävä kuin karbamatsepiinit. Maksa-arvoja pitää seurata karbamatsepiinin aikana (ASAT, ALAT, AFOS). Joillekin on tullut myös ilmavaivoja. Kilpirauhasen vajaatoiminta kuuluu karbamatsepiinin sivuvaikutuksiin, samoin lihoaminen.

      Karbamatsepiinilla on vähemmän sivuvaikutuksia kuin valproaatilla, sillä aikanaan käytin molempia. Molemmat aiheuttavat hyponatremiaa.

    • Knuuf+++

      Siis karbamatsepiiniko lihottaa? Taitaapi lisätä ruokahalua ja liiallinen syöminen lihottaa, ei karbam.! Sitten vaan tarttis hillitä ittensä kaiken aikaa, mutta miten siihen pystyy. Eikö ole olemassa ruokahalua reilummin hillitsevää valmistetta, jota voisi käyttää samanaikaisesti Karban kanssa?

      • Lihotti

        Kyllä, karbamatsepiinivalmisteet lihottivat n. 5 kg, joten vaihdettiin okskarbatsepiiniin (Trileptal). Todennäköisesti karbamatsepiini aiheuttaa voimakkaamman kilpirauhasen vajaatoiminnan kuin okskarba, mutta endokrinologi tietää parhaiten. Ruokahalun lisäämistä ja vähenemistä en havainnut valmisteiden osalta. Iltamässäilyn välttäminen on pitänyt kilot kurissa.


    • Toimii mulla

      Monivuotinen kokemus karbamatsepiinista. Minulle kaikista sopivin, eikä ole lihottanut mua. Alkoholin kanssa kannattaa olla tarkkana, saattaa aluksi voimistaa alkoholin vaikutusta, eli alkaa väsyttää pienen alkoholiannoksen jälkeen ensalkuun.

      Yksilöllistähän tää on, mutta mulle on ollut kaikista vähiten sivuoireita aiheuttava mielialalääke.

    • Paska lääke

      28 vuotta olen syönyt karbamatsebiiniä ja todennut että onko muka jotain sellaista mihin se ei vaikuttaisi. Tuo lääke vie toisista lääkkeistä tehot ja vie kaiken luonnostaan sinussa olevan minimi tasolle. Tuo oli ihan mielenkiintoinen kommentti kilpparin vajaatoiminnasta joka olisi sivuvaikutuksena. Itse olen epäillyt kilpparin toimintaa jatkuvan väsymyksen vuoksi. Olisko tuosta jossain ihan faktaa, että karba aiheuttaa moista. Olen harkinnut monesti vaihtaa lääkettä mutta saanko vaan seuraavasta lääkkeestä lisää sivuvaikutuksia ja häpyvätkö vanhat vai jäävät. Leikkauksella hoidettu epilepsia on ollut 10-vuotta oireeton ja lääkettä syödään varmuuden vuoksi. Yksikään neurologi/lääkäri ei halua ottaa vastuulleen lääkityksen lopettamista.

      • Endo tietää

        http://laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=1371&i=NOVARTIS_TEGRETOL, TEGRETOL RETARD

        Tilastokohdassa 1:10 000 mainitaan erilaiset kilpirauhashäiriöt. Neurologit eivät ottaneet sanallakaan esille vajaatoiminnan riskiä ennen kuin struuma puhkesi. Käske seurata myös natrium- ja kaliumarvoja. Tutustu kilpirauhasen vajaatoiminnan oireisiin osoitteissa http://www.kilpirauhanen.com http://www.kilpirauhasliitto.fi ja http://www.kilpirauhasenvajaatoiminta.fi

        Vaadi TSH, T4V, T3V, TPOAb ja TGAb seuraavalla vastaanotollasi. Kysy tulkintaohjetta kilpirauhaspalstalta, sillä vain endokrinologit kokemistani ovat tietäneet optimaaliset arvot. Esim. T4V:ssä on tulkintaeroja endon ja muiden välillä, vaikka viitearvot ovat samat. Samoin endot ainoina tietävät, että TSH:n optimi on 1-2 aivojen kannalta jne.

        Endo sanoi, että okskarba (Trileptal) aiheuttaa vielä voimakkaamman vajaatoiminnan kuin karbamatsepiinit. Havaintojeni mukaan Neurotol Slow on väsyttänyt vähiten.

        Minullakin oli 100-prosenttisesti onnistunut epilepsiakirurgia ja olen ollut kohtaukseton 22 vuotta. Lääkitys on elinikäinen, mutta sitä voi pienentää minimiin kirurgian kolmevuotiskontrollin jälkeen (optimi annos yksilöllinen). Minulla alettiin laskea annosta vasta viime vuonna.


    • bipo2 tässä

      Alkuperäinen tässä. Kokeilin tuota karbaatsepiiniä muttei juurikaan auttanut, Sivuvaikutuksia ei kyllä tullut.

      • Yksilöllistä

        Käytit todella lyhyen ajan, alle vuoden, ettei sivuvaikutuksia vielä välttämättä huomannut. Kun minulla on tehty annosmuutoksia karba- tai okskarba-annoksissa, vaikutus on todettu yli vuoden käytöstä. Samoin väsyttävän annoksen koko vaihtelee yksilöittäin.


      • bipo2 tässä
        Yksilöllistä kirjoitti:

        Käytit todella lyhyen ajan, alle vuoden, ettei sivuvaikutuksia vielä välttämättä huomannut. Kun minulla on tehty annosmuutoksia karba- tai okskarba-annoksissa, vaikutus on todettu yli vuoden käytöstä. Samoin väsyttävän annoksen koko vaihtelee yksilöittäin.

        Annos oli kyllä kait aika pieni, 400 mg. Mutta ainakaan Lamictalin, seroquelin tai litiumin tapaista väsymystä ei heti tullut. Olisin jatkanut lääkettä, jos olisi auttanut.


      • Lääkeannokseni
        bipo2 tässä kirjoitti:

        Annos oli kyllä kait aika pieni, 400 mg. Mutta ainakaan Lamictalin, seroquelin tai litiumin tapaista väsymystä ei heti tullut. Olisin jatkanut lääkettä, jos olisi auttanut.

        Näköjään oli todella pieni. Minulla okskarba oli 1200 mg, kun sain Thyroxinin. Struuma puhkesi 900 mg:n annoksella, mutta silloin ei aloitettu lääkitystä.


    • metsänvartija

      Terve.

      Neurotol slow käytös 300mg päiväannos ja tasannut maanisia kausia hyvin. Valitettavasti ei auta masikseen juurikaan, joten näille kausille pitää taas säätää lääkitystä. Nyt on kaiketi keskivaikea masennus ja taistellaan täysillä ettei paina psykoottiseen mielentilaan. Hyvin epätodennäköistä, mutta mahdollista.

      • Tuoteselosteessa:

        Tuoteselosteesta:

        Hyvin yleiset haittavaikutukset (useammalla kuin yhdellä 10:stä):

        valkosolujen niukkuus (leukopenia)
        huimaus, tahdonalaisten lihasten yhteistoimintahäiriö (ataksia), uneliaisuus, väsymys
        pahoinvointi, oksentelu
        maksa-arvojen kohoaminen (gamma-GT-arvo)
        allerginen ihotulehdus, nokkosihottuma.


        Yleiset haittavaikutukset (harvemmalla kuin yhdellä 10:stä):

        verihiutaleiden vähyys (trombosytopenia), tietyntyyppisten valkosolujen määrän nousu (eosinofilia)
        turvotus, ylimääräisen nesteen kertyminen elimistöön, painonnousu, veren natriumpitoisuuden vähyys
        päänsärky
        kaksoiskuvat, näöntarkkuuden heikkeneminen, näön hämärtyminen
        suun kuivuminen
        maksa-arvojen kohoaminen (AFOS-arvot)."

        Satakunnan neurologien ja psykiatrien mielestä kaikki karbamatsepiinivalmisteet aiheuttavat masennusta, eivät hävitä sitä. Silti psykiatrit määräävät sitä. VIrheellisesti väsymys diagnosoidaan masennukseksi.
        Seuraa natriumpitoisuutta ja maksa-arvoja.


    • Hyhy

      Onko kellään ilmennyt lihas kipua esim,olkapäissä lapaluissa

    • srtrssuyr

      Hirveitä myrkkyjä nuo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      374
      9883
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6238
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      382
      5905
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      158
      4313
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3612
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3198
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      84
      3150
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2916
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2852
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      62
      2844
    Aihe