Terven!
Eli vielä ajattelin ostaa veneen kesäksi 2013. Hakusessa bayliner tai vastaava. Eli kajuutta wc ruanlaitto mahdollisuudet ja kansi tilaa nauttia auringosta. Bayliner nyt todennäköisin vaihtoehto. Vai onko muuta varteenotettavaa? Mitä asioita tsekata ostaessa? keskustelua puolesta ja vastaan bayliner vs. muut ja bensa vs. diisseli! Kenttä on teidän!
Eli vielä ajattelin ostaa veneen kesäksi 2013. Hakusessa bayliner tai vastaava. Eli kajuutta wc ruanlaitto mahdollisuudet ja kansi tilaa nauttia auringosta. Bayliner nyt todennäköisin vaihtoehto. Vai onko muuta varteenotettavaa? Mitä asioita tsekata ostaessa? keskustelua puolesta ja vastaan bayliner vs. muut ja bensa vs. diisseli! Kenttä on teidän!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Morjes!
Ittellä Bayliner 2355 vm -97 kone 5,7l mercruiser ja vetolaite Se drive eli tarvike.
Kaide jalat on heikko kohta. Moottori puolesta kannattaa tsekata pilssi pysyykö kuivana ettei ole vuotoa y-haarassa tai kilvessä. Vesilinjan yläpuolelta tai kannesta saattaa löytyä hämähäkki halkeamia gelcoatissa mutta niistä ei välttämättä ole ongelmaa.
Vanhasta 2455 Baylinerista itsellä tosi hyviä kokemuksia, hinta/laatu todella on kohdallaan. Paljon toimintoja pienessä tilassa, pienellä porukalla sopii hyvin viikonloppuveneeksi. Mikään koko suvun kesänviettopaikka tai huvilan korvike se ei ole.
Niitä pommejakin on paljon liikkeellä. Yleiskunto ja siisteys antaa vähän osviitta kuinka sitä on pidetty. Myyjästäkin voi vähän päätellä, jos sillä ei ole paatista muuta kerrottavaa kuin että "tällainen tämä on", niin mieti vielä.
Et kerro kokoa ja hintaa mutta mainitset bensa tai diesel joten koko voisi olla 2455 ja 2755 joista 2755 on loistava. Ollut myös 2455.
Tuossa koossa b tai d ei ole niinkään oleellista. 24:n kulutus oli 1.5 ja 27:n 1.7 mailille matkanopeudella 20-22. Ja nyt pliis, ei väittämää ei vi***** ollu, kerron nyt vain omat 5v kokemukset.
Jos haluat lisätietoa niin laita osoite niin voin kertoilla. Tällä palstalla lähtee aika äkkiä juttu lapasesta varsinkin jos on kyse Beikusta, niitä on ollu selvästi kaikilla palstalaisilla, niilläkin jotka ei oo koskaan ollu botskissa. ;D
Kulutustieto tasan oikea. Mulla on kokemusta 265 :stä (5.0mpi) ja noissa lukemissa liikutaan. Se on vaan hyvä vene ja hyvä kone.
Mulla on Bayliner 2355 ja siinä on 5,7 l pata. Se kuluttaa bensaa kohtuullisesti. Viime kesänä kului bensaan alle 2t e, vaikka olin veneellä enemmän kuin vaimo sallii. Kulutusta per tunti tai mpk en laskenut mutta pienipalkkainen autonkuljettaja ei siitä konkursiin mene. Vielä jäi rahaa jopa ruokaan toki siis itse valmistamaan kaupasta ostettuun ,eli ei tarvinut ryhtyä vielä kalastajaksi.Hyvää veneily kesää 2014 kaikille!