EVINRUDE 25 VAIHDE EI PYSY PÄÄLLÄ

Evinrude 25 vm.1986 käynnistyy hyvin.Kun lähtee ajamaan moottori nykäsee, ja vaihde ei pysy aina päällä,kun hidastaa heittää itsestään vapaalle. Missäköhän on vika?
2928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

onko sulla siinä kaukosäätölaitteet? jos on ja ne on säädetty niin että vaihdetanko liikkuu liian vähän eteenpäin niin sillon siinä on mahdollisuus ettei vaihde kytkeydy kunnolla.

toinen mahdollisuus on että kun avaat siinä perässä olevan muovisen vesisiivilän niin siellä sisällä oleva vaihdetangon jatko on löysässä.

kolmas vaihtoehto on että perän rattaiden välissä oleva sakarakytkin on kulunut eikä jaksa pitää vaihdetta päällä

Äänestä

Kokeile iroittamalla vaihdekaapeli koneesta ja laittamalla käsin vaihde
päälle,ja sitten menoksi,jos vaihde pysyy, vika löytyy kaukohallinnasta.
Vaihteen pysyvyyden voi testata vaikka kone ei käy,kippaa kone ylös, kaapeli irti koneesta,vaihde päälle käsin,rasitustesti rynkyttäen potkurista.
Ala vasta sitten, jos ei pysy päällä, etsimään muualta koneesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lalalallaallaalallaa kirjoitti:

Evinrude 25 vm.1986 käynnistyy hyvin.Kun lähtee ajamaan moottori nykäsee, ja vaihde ei pysy aina päällä,kun hidastaa heittää itsestään vapaalle. Missäköhän on vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu