Pikselöi itä

Vuoden sisään on tullut propleemaa tv kuvan kanssa. Osassa kanavia pikselöintiä kanavissa: 1,2,5,7, ava. Signaalin taso on digiboksin mukaan 97%, mutta laatu on vain 37%. Kanavat 3,4,6, ym. ovat kummatkin yli 90%. Pistorasiassa sisällä on vahvistin. Mikä mättää?
3141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tehokas signaali VHS-alueella saattaa häiritä vastaanottoa ts antennivahvistin voi saada liian voimakkaan signaalin ja hiljaisemmalla teholla tulevat UHF-lähetykset häiriintyvät. Joskus saattaa jopa toimia paremmin ilman vahvistinta. Jos et katso VHS-lähetyksiä, hommaa UHF-alueen vahvistin ts sellainen, mistä ei mene VHS läpi.

Äänestä
  • Ei kai VHS vaan VHF? :)

    Äänestä

Ota se vahvistin pois ja kokeile sitten. Yleensä nuo ylen kanavat näkyy parhaiten, koska tulee matalemmalla taajuudella. Nyt kun vahvistin nostaa signaalia niin laatu laskee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikselöintiä kirjoitti:

Vuoden sisään on tullut propleemaa tv kuvan kanssa. Osassa kanavia pikselöintiä kanavissa: 1,2,5,7, ava. Signaalin taso on digiboksin mukaan 97%, mutta laatu on vain 37%. Kanavat 3,4,6, ym. ovat kummatkin yli 90%. Pistorasiassa sisällä on vahvistin. Mikä mättää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu