Vuoden sisään on tullut propleemaa tv kuvan kanssa. Osassa kanavia pikselöintiä kanavissa: 1,2,5,7, ava. Signaalin taso on digiboksin mukaan 97%, mutta laatu on vain 37%. Kanavat 3,4,6, ym. ovat kummatkin yli 90%. Pistorasiassa sisällä on vahvistin. Mikä mättää?
Pikselöi itä
Pikselöintiä
3141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tehokas signaali VHS-alueella saattaa häiritä vastaanottoa ts antennivahvistin voi saada liian voimakkaan signaalin ja hiljaisemmalla teholla tulevat UHF-lähetykset häiriintyvät. Joskus saattaa jopa toimia paremmin ilman vahvistinta. Jos et katso VHS-lähetyksiä, hommaa UHF-alueen vahvistin ts sellainen, mistä ei mene VHS läpi.
Ei kai VHS vaan VHF? :)
Ota se vahvistin pois ja kokeile sitten. Yleensä nuo ylen kanavat näkyy parhaiten, koska tulee matalemmalla taajuudella. Nyt kun vahvistin nostaa signaalia niin laatu laskee