Eli kun menen lukioon, lukionhan täytyy totta kai olla eri paikkakunnalla kuin millä itse asun, jotta pääsen koulun asuntolaan. Mutta tästä eteenpäin en tiedä mitään!
Pitääkö lukioon hakemisen lisäksi jotenkin hakea asuntolaan? Jos pitää, niin milloin? Tai pitääkö ilmoittaa että tarvitsisi opiskelija-asunnon, samassa yhteydessä kun hakee lukioon? Onko kaikissa lukioissa asuntola / opiskelija-asuntoja? Pitääkö jotain / Mitä pitää maksaa itse?
Kiitos vastauksista!!
Opiskelija-asuntoon
6
265
Vastaukset
- kelansivut
Useimmissa lukioissa tai toisen asteen oppilaitoksissa ei ole asuntoloita. Poikkeuksia ovat mm. urheilulukiot ja muutamat muut erikoiskoulut. Voit vuokrata asunnon joko yksityisiltä markkinoilta tai opiskelija asuntosäätiöltä jos ko. kaupungissa sellainen on. Koulusi opintotoimisto neuvoo asuntolapaikan haussa, mutta vuokra asunnon joudut hankkimaan omin avuin. Toisne asteen tutkintoa opiskelevan tuet löytyvät kelan sivuilta (www.kela.fi) kohdasta opiskelijat ja sieltä löytyy myös laskuri jolla voit laskea opintotukesi määrän. Koska olet alle 18 v, vanhempiesi tulot vaikuttavat tukesi määrään ja voivat estää sen maksamisen kokonaan, jolloin voi olla että joudut maksamaan vuokran kokonaan itse.
- 99TyTTö
Okei, kiitos viestistä!
"Useimmissa lukioissa tai toisen asteen oppilaitoksissa ei ole asuntoloita. Poikkeuksia ovat mm. urheilulukiot ja muutamat muut erikoiskoulut."
Eli myös ns "tavallisissa" lukioissa / eivät ole painottuneet mihinkään voi olla koulun asuntoloita? Ja asunnon voi hankkia koululta/koulun kautta tai jostain opiskelija-asuntoyhdistykseltä? Vai?
Jos opiskelija-asunto olisi maksettava kokonaan itse, paljonko se maksaisi?
Entä mitä tarkoitti "toisen asteen oppilaitoksissa"? Ai niinku lukion jälkeinen?
Ja ihan vain mielenkiinnosta, pääsisikö joku jolla on/syntyisi asunnossa olemisen aikana vauva?- joopa joo
Jospa jättäisit sen vauvan synnyttämättä ja keskittyisit opintoihin. Tai jos olet nyt raskaana etkä tee aborttia niin jätät luokioon haun ensi vuoteen.
- 99TyTTö
Juuri siksi kirjoitinkin "Ja ihan vain mielenkiinnosta", koska kiinnostaa tietää, mutta en oo itse raskaana eikä vauvaa oo tulossa vielä moneen moneen vuoteen.
Mutta nyt niitä vastauksia? :)- Sait jo
"Mutta nyt niitä vastauksia? :)"
Mutta saithan jo tuossa ylempää vastaukset.
- Normaalilukioilla ei ole yleensä asuntoloita.
- Jos koululla ei ole asuntoloa, niin se ei mitenkään avusta sinun asunnon saantiasi.
- Vuokra-asunnon joudut hommaamaan itse.
- Hinta riippuu paikkakunnasta.
- Tukien suuruuden löydät Kelan sivuilta.
Kirjoituksesi perusteella et kyllä ole valmis asumaan yksin. Se katsos vaatii oma-aloitteellisuutta, eli pitää osata ottaa asioista itse selvää
- Kyllä
Tule stadiin opiskelemaan. Asunto järjestyy ja eiköhän se vauvakin saada ajankanssa aikaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-489109Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036508Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1156217Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1374731- 1674596
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.893181- 1692311
- 652188
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592136- 501922