Kokemuksia?

koiraa miettivä

Olemme miettimässä toisen koiran ottamista, koira olisi osittain metsästyskäyttössä ja kotikoirana. Koiran rodun olisi suositeltavaa olla metsäkanalintuja metsästävä, ei mielellään muita metsäneläimiä. Onko kellään kokemusta hyvistä roduista tai niiden sekoituksista? Olemme siis myös miettineet sekarotuista metsästykseen käyvää koiraa.

11

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suosittelen lämpimäs

      Pohjanpystykorva. Kun vähän vilkuilette ettei ole suvussa taipumusta suur riistalle niin aivan unelma koira, pelkään kanalinnun metsästykseen myös!

    • koiraa miettivä

      Kiitos vinkistä!

    • KKSSU

      Pohjanpystykorvaa tuskitin tulet saamaan ja jos joku pentutehtailija sellaisen sinulle möisi olisi hinta pöyristyttävät 1500 €.

      Seisojaa en suosittele, koska on varsin suuritöinen, tosin itselläni on niitä kaksi kpl.

      Kannattaa katsataa noutajia tai spanelieja.

      • seisojien kaveri

        Miten niin seisoja on muita rotutyyppejä suuritöisempi?


    • Onhan noita.

      Labradorin noutaja jos noutavaa kanakoiraa. Narttu suomenpystykorva on myös hieno koira. Natu herkemmän luonteensa vuoksi eikä merkkaile kuten uros.

      Pohjiksia ei helposti ole saatavana ilman ellet sitten varaa pentuja SPJ:n avustuksella 1-2 vuotta ennen syntymää.

      Suomen pystykorva on kyllä upea ilmestys tosin on kyyläkin yhden ihmisen koira.

      • vfvff

        Haista muna.


    • ylösajava

      Mikset ota karkottavaa koiraa, metsästyslinjan spanieli on ylösajavana kohtuullisen helppo koulutettava. Tuo sekarotusista puhuminen paljasti sinut täysin koirista tietämättömäksi ja näin olisi helpompi lähteä tyvestä puuhun.
      Unohda ne sekarotuset, niistä ei yleensä mitään tule, vaikka joku aina tällaisen kirjoituksen jälkeen alkaa niitä kehumaan. Sekarotusissa kun on aina valtava arvaamattomuus tekijä, siitähän koiranjalostus yrittää taas pyskiä eroon.

    • MitäMitäMitä

      Suosittelen Punapippurinkenneltä! Miten niin pohjiksia hankala saada? Enpä ole moiseen törmänmyt vaikka aktiivisesti näitä harrastankin

    • KKSSU

      Ei onnitus asiallinen pohjis helpolla. Tehtailijoilta kylläkin.

      • dwedq

        Sama koskee kylläkin kaikkia rotuja.


    • spklunni

      Suomenpystykorva tai lunnikoira ovat minun mielessäni. Toimivat kyseisellä tavalla kyllä :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1883
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1400
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      65
      1310
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      132
      1270
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe