mitä lapsille Alanyassa?

äitykkä

Mitä tarjolla ala-asteella oleville lapsille Alanyassa, kertokaa esim. vesipuistosta ja retkistä, ym. mihin kannattaa mennä.

7

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PAPPA

      pönttö katso matkatoimiston netti sivuilta kohta retket ym.Kyllä tekemistä löytyy.Käyty on ihan kiva paikka.

      • PAAPPA RIPA

        jos tosiaan luet tuon matkaesitteen niin tajuat, että Alanya ei ehkä ole paras lomakohde lapsiperheille. En kyllä itse päästäisi siellä lapsia hetkeksikään silmistä, joten loma voi alkaa tuntua rassaavalta.
        Valitse Kreikka tai Bulgaria. Niissä lapsista tykätään ihan aidosti.
        Alanyassahan sattui alkukesästä norjalaisen pikkutytön raiskaus. En kyllä ole vastaavaa kuullut muista turistikohteista.


    • Kuohari

      Huoh! Harmittaa, kun näillä keskustelupalstoilla tulee aina vastaan niin negatiivisia letkautuksia! Itse olen matkaillut Turkissa lapsen kanssa ja paikalliset todella pitävät lapsista aidosti. Tosin oma lapsemme ei ole vielä kouluiässä, joten hirveästi ei ole vinkkiä antaa sen ikäisten tekemisiin. Uskoisin kuitenkin, että lapsesi viihtyvät uima-altaalla ja meren rannassa ihan vesileikeissä. Damlatasin tippukiviluola voisi olla ihan jännä tutustumispaikka. Alkukesästä kaupungin vesipuisto oli vielä rakenteilla, mutta on ilmeisesti jo valmistunut. Paljon iloista mieltä mukaan ja hyvää matkaa!

      • ÄITYKKÄ

        ...nimenomaan kiitän kahta jälkimmäistä asiallista vastaajaa, ja painukaa te kaksi ensimmäistä viisastelijaa vaikka .......
        On se kumma kun jotkut nuijat ei tajua että näillä palstoilla on tarkoitus vaihtaa kokemuksia ja mielipiteitä, no meitä on moneen junaan.
        Vielä kaipaan mielipiteitä jos joku on todella käynyt siinä vesipuistossa, millainen oli, ja miksi jeeppisafari oli pelóttava, ajoiko kuskit liian varomattomasti vai mikä siinä oli ?


    • Amor

      Jeeppisafari oli 9-v:n mielestä matkan kohokohta, äidin mielestä pelottava.

    • Leah

      Alanyaan on kuulemma tänä kesänä valmistunut uusi vesipuisto, lähelle Damlatas/Kleopatrarantaa.
      Hiukan kaupungin ulkopuolella on yksi puisto, joka on ehkä enemmän aikuisille sopiva. Joitakin
      lapsille sopivia liukumäkiä. Antalyaan päin ajettaessa on iso Aquapark, jossa on sitten tekemistä koko perheelle koko päiväksi.
      Alanyan keskustassa lähellä Ataürkin patsasta
      löytyy "törmäilyauto"rata. Hauskaa sekin koko perheelle! Touhuaminen rannalla ja altaalla on ainakin meillä ollut se "must"! Hyvä kun saa
      syömään raahattua välillä. Pubeissa pääsee pelaamaan biljardia ja moni paikka mainostaa pleikkareita! Kyllä telemistä riittää.
      Nämä siis kaikkien niiden matkatoimistojen retkien ja venereissujen lisäksi.
      P.S. Veneretkellä kyllä polttaa nahkansa helposti,
      lapsille useasti päivän aikana aurinkovoidetta!!!
      Vesipullo on paras kaveri, säästyy mahataudilta ja
      siihen vielä maitohappobakteerit, niin hyvää lomaa vain!

      • äitykkä

        hyviä vinkkejä, kiitti sulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1354
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      881
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      812
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      737
    Aihe