Pitäätässä odottaa vielä, jotta ei ajatella mun eroinneen Päivin takia =)
Kyllä se niin on, että eroan näiden naispappien kommenttien takia, joita olen täällä lueskellut muutaman vuoden. Toki joidenkin meispappienkin takia.
Niin kauan kuin kirkossa on pappeina naisia en tule palaamaan kirkkoon, sillä Raamatussa sanotaan: Seurakunnan paimen olkoon mies. Jos pappi toimii paimenen tehtävässä kirkossa niin otan jalat alle ja lähden kotiin katsomaan tv7:n arkistosta ohjelmaa. Helsingissä on hakusessa autolle maksullinenkaan paikka, joten saapa nähdä miten eroamiseni onnistuu. Netissä ei Helsingissä asuva edelleenkään erota, mutta muualla maassa asuva voi?
Erittäin epätasa-arvoinen tilanne.
Olen eroamassa kirkosta, mutta en Päivin takia
5
81
Vastaukset
- oor344ewqr
Olen samaa mieltä.
Sitäpaitsi....kirkosta eroaminen vaan kiihtyy ja kiihtyy, kun kirkko pyrkii pyllistämään joka suuntaan ja miellyttämään kaikkia.
Kirkko on unohtanut oikean tehtävänsä jo aikaa sitten. Kohta menee kirkot myyntiin, kun ei ole veronmaksajiakaan. *sillä Raamatussa sanotaan: Seurakunnan paimen olkoon mies.*
Raamatussa sanotaan myös että naisen pitää olla hiljaa ja kunnioittaa miesten auktoriteettiä, sillä miehet on kingejä aina ja ikuisesti naisiin verrattuna. Ei ole ollenkaan yllättävää että Raamattu kuvailee naisen aseman näin kun otetaan huomioon milloin kirjoitetusta ja minkä sukupuolen kirjoittamasta sepitelmästä on kyse.
Alistu vain, omahan on valintasi.- esther
Raamatun sääntöjen mukaan ei Päivikään sanois mitään. Se on hyvä muistaa.
- hyväpäivi
Ja et varmasti ole ainoa, joka ajattelee näin.Kirkosta eroavien määrä tulee vain kasvamaan rankasti tulevaisuudessa. Uskovaiset jotka uskovat Jumalaan ja Hänen sanaansa enemmän kuin Kariin Marja-Siskoon ja IrjA TÄTIIN EROAVAT kohta isolla joukolla tarkoitan siinä vaiheessa kuin eri herätysliikkeet jättävät uppoavan laivan Siinä saa piispat jäädä nuolemaan näppejään. Kävin tässä eräänä pyhänä kirkossa sielllä oli 2 sanankuulijaa ja 3 seurakunnan työntekijää.
- Olisiko näin?
Suurin syy eroamisiin on se, että meidät on lupaa kysymättä jo vauvaikäisinä kirkkoon pakkoliitetty. Ev.lut seurakuntaan johon kuuluu alle 1 prosentti maailman väestöstä. Suomi maailman luterilaisin kansa. Nykyään ei enää tarvitse asioita selitellä uskomuksilla koska on jo tietoa siitä mitä ympäröivä todellisuus on oikeasti ja miten se on syntynyt. Aina kun tulee joku uutinen uskonnosta, se saa ihmiset ajatelemaan ja eroamiset lisääntyvät. Lasten kastaminen vähenee myös romahdusmaisesti. Kastetaan silti yhä isovanhempien mieliksi, vaikka itse ei kuuluta kirkkoon. Pari sukupolvea eteenpäin tämä nähdään aikana jolloin tieto voitti uskomukset. Näin se maailma kehittyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta
Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o1621990Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä
Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o521548"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1251529Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.751462- 771398
Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol131268- 661247
Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!
Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten2271067- 711049
Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine215971